[Podcast s Romčom] Ich klienti majú miliardové obraty. Na Slovensku čelia podnikatelia týmto problémom

[Podcast s Romčom] V kryptomenách je už 500 miliárd dolárov. Cez koronu narástli o šialených 40 percent

[Diskusný Klub] Jakub Ptačin: Odrbávať na Slovensku už nemôže byť jednoduchšie

Jeho majetok je 30 miliárd, má 4 manželky, 20 konkubín. Poddaným prikazuje, aby sa pred ním plazili na kolenách

  • Krajinu nechal napospas korone a schoval sa v Európe s 20 konkubínami
  • Ľudí núti plaziť sa a jeho kritika sa prísne trestá
  • Kráľ s búrlivým sexuálnym životom, ktorý rád nosí fake tetovania a obtiahnuté veci
  • Thajci už majú svojho kráľa s divnými fetišmi dosť
Thajský kráľ Mahá Vatčirálongkón
TASR/AP/Wason Wanichakorn a Youtube
  • Krajinu nechal napospas korone a schoval sa v Európe s 20 konkubínami
  • Ľudí núti plaziť sa a jeho kritika sa prísne trestá
  • Kráľ s búrlivým sexuálnym životom, ktorý rád nosí fake tetovania a obtiahnuté veci
  • Thajci už majú svojho kráľa s divnými fetišmi dosť

Hovorí sa, že kapitán opúšťa svoju loď posledný. No keď sa korona vírus prehupol z Číny do celého sveta a všetky krajiny zrazu museli čeliť novému nebezpečiu, 68-ročný thajský kráľ Mahá Vatčirálongkón zareagoval opäť svojsky. Nechal svoju krajinu tak, zobral 20 konkubín a rýchlo ušiel do nemeckých Álp, kde obsadil celý luxusný hotel pre seba, svoje služobníctvo a samozrejme svoje konkubíny. Tam mal byť v bezpečí a užívať si.

Nejde pri tom ani z ďaleka o jediný dôvod, prečo by sa mali Thajci otočiť svojmu kráľovi chrbtom. Diktátorsky prístup, zvláštne, nemiestne úchylky, obrovský blahobyt, zatiaľ čo krajina sa trápi a ešte x ďalších dôvodov spoločne prispeli k tomu, že Thajci si už zjavne povedali dosť kráľovi.

Nemecká vláda prikázala thajskému kráľovi odísť. Pred týždňom čakalo Mahá po návrate domov okolo 10.000 demonštrantov a ulice Bangkoku už niekoľkokrát zachvátila vlna demonštrácii. Žeby išlo o začiatok konca thajskej koruny?

Neobľúbený syn a princ kráľom

Vráťme sa na chvíľu k predchádzajúcemu panovníkovi Thajska, k otcovi terajšieho vladára – ku kráľovi Pchúmipchónovi Adundétovi (ak si tieto mená nezapamätáte, nič si z toho nerobte). Bežne sa o ňom hovorilo ako o najbohatšom monarchovi na svete. V Thajsku sa na neho spomína v dobrom, ako na milovaného panovníka. „Musím byť tiež kritizovaný. Aj kráľ môže robiť zle,“ vyjadril sa raz obľúbený kráľ.

zdroj: TASR/AP/Wason Wanichakorn. Predchádzajúci thajský kráľ Pchúmipchón Adundét

No a potom tu je jeho syn, súčasný kráľ, ktorého ľudia nemali príliš v láske už ako princa a otvorene sa hovorilo aj o tom, že ani jeho samotný otec mu nechcel prenechať korunu. Chcel či nechcel, kráľ v roku 2016 zomrel a zhýralý syn, ktorý robil vrásky svojej rodine, nastúpil na trón.

View this post on Instagram

วันนี้(๑๒ ธันวาคม ๒๕๖๒) เวลา ๑๘.๐๐ น. พระบาทสมเด็จพระเจ้าอยู่หัว ทรงเครื่องบรมขัตติยราชภูษิตาภรณ์ประจำวันพฤหัสบดี ทรงพระมาลาเส้าสูง ประทับพระราชยานพุดตานทองเสด็จพระราชดำเนินโดยขบวนราบจากพระที่นั่งราชกิจวินิจฉัย ท่าราชวรดิฐ กลับพระบรมมหาราชวัง ✨🙏🏼👑💛 ขอพระองค์ทรงพระเจริญ มีพระชนมพรรษายิ่งยืนนาน ด้วยเกล้าด้วยกระหม่อม ขอเดชะ 💛👑🙏🏼✨ Today(12 December 2019) at 18.00, His Majesty the King presided over the Royal Land Procession from Ratchakitvinitchai Royal Pavillion, Ratchaworadit Royal Pier back to the Grand Palace, Bangkok.✨🙏🏼👑💛 Long Live the KING 💛👑🙏🏼✨

A post shared by Thai Royal Family (@thairoyalfamily) on

Niektorí dávajú princove, teda už kráľove, správanie za vinu jeho príliš rozmaznanej výchove, akú poznal už od detstva a vlastne po celý život. Napríklad, ešte v puberte si vraj nedokázal poriadne zaviazať šnúrky, lebo mal stále na to ľudí.

Hoci jeho otec zomrel už v roku 2016 a teda Mahá sa ako dedič stal kráľom už vtedy, s oficiálnou korunováciou počkal až do minulého roku. Chcel si vraj dopriať čas, aby mohol s krajinou trúchliť. Korunovácia trvala tri dni a stála v prepočte vyše 25 miliónov eur.

Plaz sa a mlč

Na vyššie spomínané slová predchádzajúceho kráľa zabudnite, obzvlášť v Maháhovom prípade. V krajine platia zákony, ktoré doslova zakazujú kritizovať, nie to ešte zosmiešňovať, kráľovskú rodinu. Jej postavenie je božské a má sa predovšetkým uctievať.

Za nejakú urážku či kritiku niekoho z kráľovskej rodiny, dokonca, týka sa to aj ich domácich miláčikov, vás v Thajsku môže čakať 15 či viac-ročné väzenie. Konkrétnych prípadov, že sa tak aj stalo, je niekoľko – v roku 2017 išiel napríklad až na 35 rokov do väzenia muž, ktorý na internete napísal kritické komentáre na kráľovskú rodinu. Niektorí kritici dokonca akoby úplne zmizli, niekam.

View this post on Instagram

วันนี้(๑๒ สิงหาคม ๒๕๖๒) พระบาทสมเด็จพระเจ้าอยู่หัวและสมเด็จพระนางเจ้าฯ พระบรมราชินี เสด็จออกพร้อมด้วยสมเด็จพระนางเจ้าสิริกิติ์ พระบรมราชินีนาถ พระบรมราชชนนีพันปีหลวง ทรงบำเพ็ญพระราชกุศลเนื่องในโอกาสมหามงคลเฉลิมพระชนมพรรษา ๘๗ พรรษา เป็นการส่วนพระองค์ ณ พระตำหนักจิตรลดารโหฐาน ในพระราชวังดุสิต โอกาสนี้สมเด็จพระกนิษฐาธิราชเจ้า กรมสมเด็จพระเทพรัตนราชสุดาฯ สยามบรมราชกุมารี, สมเด็จพระเจ้าน้องนางเธอ เจ้าฟ้ากรมพระศรีสวางควัฒน วรขัตติยราชนารี, สมเด็จพระเจ้าลูกเธอ เจ้าฟ้ากรมหลวงราชสาริณีสิริพัชร มหาวัชรราชธิดา, สมเด็จพระเจ้าลูกเธอ เจ้าฟ้าสิริวัณณวรี นารีรัตนราชกัญญา และสมเด็จพระเจ้าลูกยาเธอ เจ้าฟ้าทีปังกรรัศมีโชติฯ สิริวิบูลยราชกุมาร เสด็จออกในการนี้ด้วย ✨🙏🏼💙 ขอพระองค์ทรงพระเจริญ มีพระชนมพรรษายิ่งยืนนาน สถิตเป็นมิ่งขวัญแห่งปวงข้าพระพุทธเจ้าตราบเท่ากัลปาวสาน ด้วยเกล้าด้วยกระหม่อม ขอเดชะ 💙🙏🏼✨ 12 August 2019, His Majesty the King and Her Majesty the Queen accompanied by Her Majesty Queen Sirikit, the Queen Mother and Her Royal Highness Princess Maha Chakri Sirindhorn, Her Royal Highness Princess Chulabhorn Walailak, the Princess Srisavangavadhana, Her Royal Highness the Princess Rajasarinisiribajra Majavajrarajadhida, Her Royal Highness Princess Sirivannavari Nariratanarajakanya and His Royal Highness Prince Dipangkorn Rasmijoti Sirivibulyarajakumar merit making on the Auspicious Occasion of 87th Birthday Anniversary of Her Majesty Queen Sirikit, the Queen Mother at Chitraladarahotan Royal Residence in Dusit Palace, Bangkok. ✨🙏🏼💙 Long Live Our Beloved QUEEN MOTHER 💙🙏🏼✨

A post shared by Thai Royal Family (@thairoyalfamily) on

Mahá si taktiež potrpí na tom, aby sa poddaní k nemu doslova plazili. Dokonca, musia tak robiť aj jeho manželky. A keď niekomu prikázal jesť pred ním psie jedlo zo zeme, dotyčný musel tak spraviť – známy škandál, kedy tak jedla jeho žena, bol zachytený aj na fotografii.

View this post on Instagram

พระบาทสมเด็จพระเจ้าอยู่หัวทรงพระกรุณาโปรดเกล้าโปรดกระหม่อมให้สถาปนาเปลี่ยนคำนำพระนาม “พระเจ้าหลานเธอ พระองค์เจ้าสิริภาจุฑาภรณ์” เป็น “พระเจ้าวรวงศ์เธอ พระองค์เจ้าสิริภาจุฑาภรณ์” โอกาสนี้ทรงพระกรุณาโปรดเกล้าโปรดกระหม่อมพระราชทานน้ำพระมหาสังข์ทักษิณาวัฏ ใบมะตูม ทรงเจิม พระราชทานพระสุพรรณบัฏ เครื่องราชอิสริยาภรณ์จุลจอมเกล้าฝ่ายใน ชั้นปฐมจุลจอมเกล้า (ป.จ.) และเหรียญรัตนาภรณ์ รัชกาลที่ ๑๐ ชั้นที่ ๑ (ว.ป.ร.๑) ด้วย ✨🙏🏼💙🙏🏼✨ ขอพระองค์ทรงพระเจริญ มีพระชันษายิ่งยืนนาน ควรมิควรแล้วแต่จะโปรด ✨🙏🏼💙🙏🏼✨

A post shared by Thai Royal Family (@thairoyalfamily) on

Odkedy nastúpil na trón, zväčšoval svoju moc i menil ústavu krajiny. Aby bolo jasné, Thajsko oficiálne nie je žiadnou absolutistickou monarchiou a má aj svoju demokraticky zvolenú vládu. No súčasný panovník je známy tým, že veľmi rád zasahuje do demokratických procesov. Taktiež prevzal priame velenie nad thajskou armádou či zmenou ústavy si zabezpečil, aby chod krajiny ovládal aj zo zahraničia – čo sa snažil napríklad využiť aj teraz, ovládať čo môže zo svojho grand hotela z Európy.

View this post on Instagram

วันนี้(๑๖ ตุลาคม ๒๕๖๒) เวลา ๑๘.๐๐ น. พระบาทสมเด็จพระเจ้าอยู่หัว และสมเด็จพระนางเจ้าฯ พระบรมราชินีเสด็จพระราชดำเนินไปทรงเจิม “เรือหลวงภูมิพลอดุลยเดช” ณ ท่าเรือจุกเสม็ด ฐานทัพเรือสัตหีบ จังหวัดชลบุรี ✨🙏🏼💛💜 ขอพระองค์ทรงพระเจริญ มีพระชนมพรรษายิ่งยืนนาน ด้วยเกล้าด้วยกระหม่อม ขอเดชะ 💜💛🙏🏼✨ Today(16 October 2019) at 18.00, His Majesty the King and Her Majesty the Queen presided over the opening ceremony of “HTMS Bhumibol Adulyadej” at Chuk Samet Pier, Sattahip Naval Base in Chon Buri Province. ✨🙏🏼💛💜 Long Live the KING and the QUEEN 💜💛🙏🏼✨

A post shared by Thai Royal Family (@thairoyalfamily) on

Nevkus a pudlík ako veliteľ

Keď už teda prevzal priame velenie nad armádou, patrilo sa dosadiť nových, vhodných a hlavne poslušných veliteľov. Svet sa zasmial, keď spoznal thajského veliteľa letectva. Oficiálne sa ním stal Maháhov miláčik, ktorým bol kráľ vraj až chorobne posadnutý a vraj sám kráľ ho obliekal do uniforiem – jeho pudlík s menom Foo Foo.

Thajský kráľ, hoci vládne len chvíľu, už stihol šokovať rôznymi vecami. A ďalšou z nich je aj jeho vkus, teda skôr nevkus, pre módu, ktorou sa už párkrát prezentoval na verejnosti. Vyše 60 ročný panovník bol i v Európe párkrát odfotený v obtiahnutom, malom tričku či tielku, pričom bolo pekne vidno jeho fake-ové veľké tetovania po tele. Kráľa s takýmto vkusom si Thajsko a zrejme ani žiadna iná kráľovská krajina len tak nepamätá.

Manželky, milenky a konkubíny

Rozobrať sexuálny život terajšieho panovníka Thajska by bolo minimálne na samostatný článok. 20 konkubín, ktoré si 68-ročný kráľ zobral do Európy, hovorí hádam za všetko.

Ak vynecháme milenky a konkubíny, skúsme si spomenúť aspoň jeho oficiálne manželky. Prvou bola jeho sesternica – Soamsawali Kitiyakara – s ktorou mal i jednu dcéru. No Mahá bol neverný manžel. Popri prvom manželstve stihol splodiť 4 synov a 1 dcéru s herečkou Yuvadhidov Polpraserth. Prvé manželstvo so sesternicou ukončil a zobral si spomínanú herečku.

Thajsko nie je len o sexturizme a lacných drinkoch

Toto manželstvo trvalo zhruba dva roky, kým Yuvadhid neušla do Británie. Kráľ sa zriekol 4 z 5 detí z tohto manželstva a odmietol im platiť aj školné. Čo prišlo niektorým zvláštne, keďže Mahá má na svojom konte desiatky miliárd eur.

Ďalšou manželkou bola čašníčka Srirasmi Suwadee, s ktorou mal i svojho milovaného pudlíka. Práve ona bola zachytená na fotografiách, ako na podlahe konzumuje Foo Foove jedlo. Mimochodom, pohreb tohto psa trval v krajine štyri dni, veď to bol predsa veliteľ ich letectva. Štvrtou manželkou sa stala vlani jeho bodyguardka Suthida Tidjai.

Podľa mnohých má thajský panovník HIV a je zrejmé, ženatý či nie,  že si vie pekné ženy vo svojom okolí dopriať.

Mahá Vatčirálongkón je po mnohých smeroch zaujímavým panovníkom, no v dobrom slova zmysle asi v ničom. Svetové médiá špekulujú, či si thajský panovník počas aktuálnych demonštrácii v krajine, ktorú vďaka korone ničí chýbajúci turizmus, nejako vstúpi do svedomia. Alebo je už neskoro a zmena správania 68-ročného panovníka aj tak len veľmi nepravdepodobná, až nereálna.

Zdroje: Daily Mail, Youtube - BBC a iní

Najnovšie video

Najnovší podcast

[Podcast s Romčom] V kryptomenách je už 500 miliárd dolárov. Cez koronu narástli o šialených 40 percent

Najnovšie