Jeho majetok je zahalený rúškom tajomstva a pretkaný množstvom kontroverzií. Je Vladimír Putin najbohatším človekom na svete?

  • Ruský prezident Vladimir Putin patrí nielen k najmocnejším, ale pravdepodobne aj najbohatším mužom sveta
  • V prvej desiatke najbohatších ľudí by sa podľa niektorých odborníkov dokonca umiestnil na prvom mieste
  • Vlastní totiž jachty, luxusné hodinky, mnohé nehnuteľnosti a dokonca palác v hodnote miliardy dolárov
oblek
Aleksey Nikolskyi/RIA Novosti/Kremlin
  • Ruský prezident Vladimir Putin patrí nielen k najmocnejším, ale pravdepodobne aj najbohatším mužom sveta
  • V prvej desiatke najbohatších ľudí by sa podľa niektorých odborníkov dokonca umiestnil na prvom mieste
  • Vlastní totiž jachty, luxusné hodinky, mnohé nehnuteľnosti a dokonca palác v hodnote miliardy dolárov

Vladimir Putin patrí k najmocnejším mužom sveta. Jeho naoko drsná povaha robí z neho ideálneho kandidáta na prezidenta Ruska. Táto krajina totiž potrebuje silného vodcu. Práve preto Putin pravidelne vyhráva v prezidentských voľbách s obrovským náskokom. Okolo seba si drží auru tajomnosti a o jeho majetku nie je dostatok informácií. V porovnaní s inými prezidentmi však pravdepodobne nemá konkurenciu, čo sa bohatstva týka. Odkiaľ ho vzal je otázne, pretože presné čísla nie je možné vypátrať.

putin a medvedev

Netypický majetok typického prezidenta

Nepodarilo sa to ani magazínu Forbes, ktorý ho chcel zaradiť do rebríčka najbohatších ľudí sveta. Putin tak ostáva mimo rebríčka. Je však možné, že ak by sa zistila presná výška jeho majetku, umiestnil by sa na prvom mieste a vytlačil najbohatšieho muža sveta Jeffa Bezosa? Je to veľmi pravdepodobné. Je všeobecne známe, že Putin má k dispozícii množstvo nehnuteľností, luxusný palác a jachty. Netypické na typického prezidenta.

Oficiálne však ročne zarobí 133 000 dolárov a žije v malom apartmáne s garážou. Tieto informácie však vôbec nezodpovedajú životnému štýlu, ktorý Putin vedie. Jeho obrovský kritik Bill Browder tvrdí, že Putin má majetok v hodnote viac ako 200 miliárd dolárov. Nasledujúce indície to potvrdzujú.

palác exteriér

Oficiálne sídlo Vladimira Putina je Kremlin. Tu však trávi pomerne málo času. Jeho obľúbeným miestom je vládna rezidencia Novo-Ogaryovo. Okrem toho má prístup do množstva víl a palácov. Z 20-tky rezidencií bolo rovných 9 vybudovaných za jeho vlády. Jeden palác budí náležitú pozornosť. Jedná sa o takzvaný „tajomný palác“, ktorý bol podľa uniknutých informácií postavený špeciálne pre Putina. Na tomto by nebolo nič zlé, keby peniaze na výstavbu pravdepodobne nepochádzali z nelegálnych zdrojov. A nebola to vôbec malá suma.

Stavba paláca stála približne miliardu dolárov. Nachádza sa tu kino, miesto pre tri helikoptéry a pristávacia plocha. Interiér je ladený do historickej podoby. Na základe uniknutých obrázkov vieme, že sa tu nachádza priam kráľovská spálňa a steny potiahnuté fantastickými maľbami.

V roku 2012 líder opozície Boris Nemtsov a zároveň obrovský kritik Putina zverejnil informáciu o tom, že ruský prezident vlastní množstvo súkromných lietadiel, jachty a helikoptéry. Môže si vraj vyberať z rekordných 58 typov strojov. Jedno lietadlo je v špeciálnej úprave a má kabínu, o ktorej zariadenie sa postarali klenotníci. Dokonca sa tu nachádza toaleta, ktorá by mala stáť takmer 100 000 dolárov.

Na vode sa môže premávať v jednej zo svojich štyroch jácht. Údržba každej stojí tisíce dolárov. Jedna z jeho jácht budí náležitú pozornosť. Jedná sa o jachtu Rossiya, ktorá v roku 2005 prešla kompletnou rekonštrukciou. Tá stála 1,2 miliardy dolárov. Jednu zo svojich jácht s názvom Olympia dostal darom od oligarchu Romana Abramovicha. Jej hodnota je 35 miliónov dolárov. Podľa informácií sú náklady na prevádzku a starostlivosť hradené zo štátneho rozpočtu.

jachta

Reprezentatívne hodinky sú ďalšou položkou, na ktorú si ruský prezident nedá dopustiť. Putin vlastní napríklad hodinky A. Lange & Söhne Tourbograph Perpetual ‚Pour Le Mérite v cene pol milióna dolárov. Hodinky Patek Phillippe, ktoré stoja milión dolárov by mali taktiež patriť do zbierky najmocnejšieho muža Ruska.

hodinky

Putin má obrovskú slabosť pre kravaty a obleky. Miluje kravaty Valentino. Čo sa oblekov týka, preferuje značky Kiton a Brioni. Každý jeden oblek týchto značiek je šitý jedným jediným krajčírom. Cena začína na 5 500 dolároch.

V roku 2007 vyplávala na povrch informácia o tom, že Putin má veľkú časť svojho majetku ukrytú vo Švajčiarsku a Lichtenštajnsku. Konkrétne sa malo jednať o 70 miliárd dolárov. Toto nemusí byť vôbec výmysel. Informácie totiž zverejnil bývalý vládny úradník Stanislav Belkovsky. Podľa jeho informácií má Putin taktiež pod kontrolou 37 % akcií v spoločnosti Surgutneftegaz a 4,5 % akcií v spoločnosti Gazprom.

O utajenie informácií o presnej výške majetku ruského prezidenta sa starajú jeho blízky a vplyvní ľudia. Jedným z nich je napríklad bankár Yuri Kovalchuk. Množstvo týchto prepojení bolo odhalených v škandálnych Panama Papers. Podozrenia z toho, že Putin chcel obohatiť seba aj svojich priateľov, Kremlin odmietol. Kritici Putina si však musia dávať veľký pozor, ak ich nechce postretnúť podobný osud ako Borisa Nemtsova, ktorý bol v roku 2015 zavraždený.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech