Jiří Kajínek: Muž, ktorý rozdelil Česko na dva tábory. Jedni ho majú za psychopatického vraha, iní ho milujú

  • V roku 1998 bol odsúdený na doživotie, v roku 2017 dostal milosť od Miloša Zemana
  • Jeho prípad je tak známym, že sa stal námetom pre film
  • Práve kvôli filmu sa spustila vlna diskusií o tom, či bol Kajínek odsúdený právom
Kajínek
Screenshot/Instagram/Kajinek Official
  • V roku 1998 bol odsúdený na doživotie, v roku 2017 dostal milosť od Miloša Zemana
  • Jeho prípad je tak známym, že sa stal námetom pre film
  • Práve kvôli filmu sa spustila vlna diskusií o tom, či bol Kajínek odsúdený právom

Zo zlodeja a vraha sa stala česká celebrita. Vo väzení mal zostať do konca života, no na základe milosti od Miloša Zemana si dnes užíva slobodu.

Jiří Kajínek len nedávno oslávil okrúhlych 60 rokov. Narodil sa v Prackoviciach, čo je malá obec v Pardubickom kraji. Podľa slov bývalých spolužiakov bol veľmi nadaným študentom, vďaka čomu sa nemusel veľa učiť. Pôsobil dokonca aj v školskom futbalovom tíme. 

Jeho bývalý spolužiak podotkol, že počas detstva robili menšie darebáctva, no nič nenasvedčovalo tomu, že by sa mal z Jiřího stať vrah. Nikdy nepil, nefajčil a dievčatá naňho vždy leteli. Môže za to charizma, ktorá mu ostala dodnes. 

Z nádejného právnika sa stal výtržník

Po základnej škole si to Kajínek nasmeroval na učilisko, kde študoval za opravára poľnohospodárskych strojov. Každý teenager potrebuje nejaké hobby a Kajínek si to svoje našiel veľmi rýchlo. Dlhovlasý charizmatický stredoškolák začal vykrádať chaty a chalupy, a ďalšie peniaze získal vďaka hraniu kariet.  Za túto nezákonnú činnosť si vyslúžil v roku 1974 prvý trest. 

Predpokladalo sa, že Kajínek zvládne povinný vojenský výcvik na jednotku. Bol vysoký a mal dobrú kondičku. Na výcvik však nenastúpil kvôli dopravnej nehode. Keď raz išiel na motorke, do cesty mu vbehlo auto. Táto nehoda Kajínka ovplyvnila dlhodobo, pretože zotavovanie sa trvalo dlhšie, ako všetci predpokladali. Keďže mu hrozilo ochrnutie, získal modrú knižku a povinnému výcviku sa tak vyhol.

Aj napriek zdravotným problémom to mal namierené vysoko. Chcel sa stať študentom práv. Nakoniec sa však rozhodol pridať sa na druhú stranu.

V 80. rokoch bol pravidelne vo väzbe kvôli vykrádaniu chát. Počas jedného zatýkania mu praskli nervy, použil silu a zranil dvoch príslušníkov Verejnej bezpečnosti.

V tomto období sa blížila Nežná revolúcia, s ktorou sa blížil aj čas Havlových amnestií. Tie sa však Kajínka netýkali, no na slobodu sa v roku 1990 dostal aj tak. Trest mu bol odpustený. Ešte v tom istom roku mu bol ale vymeraný trest odňatia slobody v trvaní 11 rokov – prepadol policajtov a ukradol im auto.

Minulosť mu zaistila doživotie

Osud Kajínka sa prudko zmenil v roku 1993. Dňa 23. júna bol Krajským sudom v Plzni odsúdený na doživotie. Dôvodom bola vražda a iné „menej závažné trestné činy“, medzi ktoré patrí napríklad nepovolené ozbrojovanie sa veľkým množstvom zbraní – samopalov, pištolí a brokovníc. 

Podľa obžaloby mal Kajínek za peniaze zastreliť podnikateľa Štefana Jandu a jeho ochrankára Juliána Pokoša. Tento čin sa odohral 30. mája 1993 približne o 20-tej hodine. Kajínek podnikateľovi uštedril minimálne 12 výstrelov. Hlavným svedkom bol Vojtěch Pokoš, ktorý bol na mieste vraždy. Utrpel ťažké zranenia, no lekárom sa podarilo zachrániť ho. 

Vraždu si mal u Kajínka objednať podnikateľ z Prahy Antonín Vlasák. Dôvodom bolo údajné vydieranie kvôli finančným dlhom. Kajínek sa vďaka tejto vražde obohatil o 100 000 korún, no vinu nikdy nepriznal. Dokonca sa pokúšal o opakované obnovenie prípadu.

Celé pojednávanie trvalo neuveriteľných 46 dní a trestný spis pozostáva z viac ako 10 000 strán. Pred súdom sa počas pojednávania vystriedalo 56 svedkov a 10 súdnych znalcov. Samotný rozsudok s odôvodnením obsahuje 130 strán a podľa neho si o prepustenie mohol Kajínek žiadať v roku 2022. 

Nebol prvým, komu sa podarilo utiecť 

Kajínkových útekov na slobodu bolo viac, no najznámejší je asi ten z 29. októbra 2000. Podľa strážcov, ktorí mali v ten deň kontroly urobiť len lajdácky, sa vo väznici v Mírově nič nedialo. Všetko bolo na kostolnom poriadku a slávny väzeň Jiří Kajínek mal hrať šach s Martinom Vlasákom. Toto tvrdenie však vyšlo z úst dozorcov, ktorí ani len netušili, že táto dvojica plánuje útek.

Pomocou špeciálnej diamantovej struny sa väzňom podarilo prepíliť mrežu. Následne sa pomocou lana spustil iba Kajínek, ktorý by inak za mrežami strávil doživotie.

Približne o pol siedmej večer si utekajúceho Kajínka všimol strážnik, ktorý ihneď kontaktoval dozorcov a utekal na vežu, aby väzňa mohol zastaviť. Podľa slov Kajínka bol dozorcom mladý chlapec, ktorý stratil nervy.

„Ja na jeho mieste by som si počkal a strieľal v pokoji. On však strieľal za behu, takže ma netrafil,“ rozprával neskôr Kajínek novinárom. Možno aj vďaka vystresovanému dozorcovi sa Kajínek ocitol na slobode, kde naňho čakalo auto s neznámymi spolupáchateľmi.

V médiách sa často udáva informácia, že Kajínek je prvým väzňom, ktorému sa z Mírova podarilo utiecť. To však nie je pravda, v roku 1976 z väznice utiekol Jiří Staněk spolu s ďalšími dvomi väzňami. 

40 dní na slobode

Keď už bolo potvrdené, že Kajínek je na úteku, vo väznici boli prijaté okamžité bezpečnostné opatrenia. Začalo sa pátranie, ktorého sa zúčastnili príslušníci väzenskej služby a psovodi. Kajínek však myslel na všetko a svoje útočisko našiel v pražskej časti Velká Ohrada, kde žila istá Márie Černá, manželka jedného vraha, ktorý si odpykával doživotie. 

Keďže bolo jasné, že Kajínek sa nebude len tak prechádzať po uliciach, do pátrania boli zapojení policajti z celej Českej republiky. Po krátkom čase sa im podarilo zistiť, kde sa bývalý väzeň nachádza, a k polícii sa teda pridala aj URNA – Útvar rychlého nasazení.

Počas zatýkania sa jedna časť útvaru nachádzala v dome a druhá na streche budovy, v ktorej malo dôjsť k zadržaniu. Zo strechy sa mali policajti zlaniť po stene a vtrhnúť cez okno do bytu. Nečakali však, že dočasná spolubývajúca Kajínka sa bude snažiť lano prerezať.

Kajínek bol v tom čase na slobode už 40 dní, a to, že sa mu za mreže ísť nechce, dal policajtom veľmi rýchlo najavo. Bojoval až do poslednej chvíle, no keď videl, že je koniec, vzdal sa. Brutálny zásah sa našťastie zaobišiel bez obetí. Médiá boli plné záberov, na ktorých Kajínek leží nahý a s rozbitou hlavou. 

Egocentrický psychopat

Ako sme už vyššie spomínali, Kajínek bol veľmi charizmatický, vďaka čomu si získal mnoho fanúšičiek. Možno tomu pomohol aj fakt, že ho zadržali krátko pred Vianocami. „Do väzenia mu posielali vianočné zákusky, okamžite vzniklo aj hnutie bojujúce za jeho oslobodenie,“ spomínal investigatívny novinár Josef Klíma. 

Celovečerný film, knihy a množstvo reportáží. Aj to sú dôvody, kvôli ktorým sa spoločnosť rozdelila na dva tábory. Jeden tábor Kajínkovi želal, aby vo väzení zhnil. Ten druhý však bol presvedčený o tom, že je nevinný. Súdny znalec ho označil za egocentrického psychopata, no on si aj tak získal srdcia Čechov a Slovákov. Dokonca si získal aj Miloša Zemana. 

V apríli 2017 sa český prezident rozhodol, že Kajínkovi udelí milosť. 11. mája sa s Kajínkom vo väznici Rýnovice stretla Zemanova žena a deň po tom sa Zeman v šou Týden s prezidentem na TV Barrandov vyjadril, že Kajínek milosť naozaj dostane. 

„Aby som vás potešil nejakou exkluzívnou informáciou, rozhodnutie o udelení milosti je už hotové. V druhej polovici mája dostane milosť, o čom som už informoval aj ministra spravodlivosti,“ povedal v štúdiu Jaromírovi Soukupovi.

Kajínek sa tak dostal na slobodu, no so 7-ročnou podmienkou, počas ktorej sa nesmie dopustiť žiadnej trestnej činnosti. Inak by šiel späť do väzenia.

Zaujímavosťou je, že Zemanovmu rozhodnutiu nepredchádzala žiadna predošlá analýza. Kajínkovi udelil milosť, pretože jednoducho nebol úplne presvedčený o jeho vine. Taktiež mu bolo ľúto, že Jiří sedí za mrežami už viac ako 20 rokov. 

Z väzňa youtuber

23. mája 2017 sa väzeň, ktorý mal byť za mrežami už navždy, dostal z väzenia. Pred väznicou ho čakali štáby. Boli tam niekoľko dní, pretože nebolo vopred oznámené, kedy Kajínek väzenie opustí. Nakoniec sa však dočkali. Vysmiaty a sympatický pán vo fosforovom tričku značky Adidas z budovy vyšiel. Ihneď sa stal terčom stoviek otázok. 

Od tej doby boli médiá ako Kajínkov tieň. Pravidelne prinášali informácie o jeho milostnom živote a súkromí. Televízie ho pozývali do svojich relácií, magazíny s ním robili rozhovory… Spoločnosť ho jednoducho vnímala ako rebela, ktorý sa vzoprel systému. 

V roku 2020 sa Kajínek rozhodol založiť si YouTube kanál. Momentálne má viac ako 40-tisíc odoberateľov a viac ako 60 videí. Z jeho videí sa dozvieš, ako to chodí vo väzení, jeho názor na stav justície v Česku alebo ako to chodí s vrahmi detí. Pred 3 týždňami sa na jeho kanáli objavilo video s názvom Milan Lučanský.

Už v úvode videa Kajínek hovorí, že sa k tejto téme vyjadrovať nechcel, no dostal množstvo dotazov od fanúšikov. „Keď sa väzeň pokúsi o samovraždu, okamžite sa spustí vlna kritiky na väzenskú službu. Tá však za to nemôže. Pokiaľ sa niekto pre samovraždu rozhodne, ona mu v tom nemôže zabrániť,“ hovorí Kajínek hneď v úvode videa.

 „Každý, kto chce spáchať samovraždu, si proste počká, pokiaľ stráž vykoná kontrolu. Vždy sa to dá naplánovať,“ tvrdí. Zároveň dodáva, že ak je väzeň v cele sám, stráž ho kontroluje každú hodinu. 

Zdroje: Reflex.cz, iDnes, iDnes, Denník N, Blesk, YouTube

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech