Angel investičná matematika: časť druhá

  • Na čo sú dobrí angel investori v startupovom ekosystéme, snáď netreba vysvetľovať. Začínajúce firmy v úplné počiatočných fázach nebudú financovať banky a ani VC fondy sa do toho veľmi nehrnú.
image_1404110907.jpeg
  • Na čo sú dobrí angel investori v startupovom ekosystéme, snáď netreba vysvetľovať. Začínajúce firmy v úplné počiatočných fázach nebudú financovať banky a ani VC fondy sa do toho veľmi nehrnú.

Našťastie angel investorov existujú státisíce, takže s tým v podstate nie je žiaden problém. Problém akurát trošku je s matematikou, pokiaľ má ten angel investor niečo zarobiť a nemá to byť alternatíva k športke alebo kasínu.

Základná investičná poučka hovorí, že investor má byť odmeňovaný za riziko. Pri termínovanom vklade (v banke) máme minimálne riziko, pretože aj keby banka skrachovala, vklad je poistený. Za to je investor odmenený “úžasným” výnosom na úrovni 1-2% p.a. No pain, no gain.

Potom máme napríklad akcie, kde je historicky dlhodobý vynos niekde okolo 6-7% ročne. Na druhej strane musí investor počítať s poklesmi kludne okolo 50%, ako napr. v 2008. Čo už je celkom slušný pain (vo fonde cielime na 10% p.a. pri maximálnom priebežnom poklese 10%, čo je podstatne lepší pomer ako akciový index).

A teraz si zoberme startupy. Keď niekto investuje do seed stage startupu, je najväčšia pravdepodobnosť, že príde o všetko(-100%).A to už je taký pain, že by sa z toho nejeden posral, takže by to chcelo k tomu adekvátny vynos, lebo len úplný idiot by investoval do extrémneho rizika, pokiaľ by tomu nezodpovedal aj extrémny vynos. Preto je pri angel investíciách očakávaný výnos na úrovni 20-30% p.a.,inak to proste nedáva žiaden zmysel.

A teraz si požičiam príklad z tejto knižky, aby nikto nepovedal, že som nejaký zlý pesimista.

Povedzme, že v priemere vieme vyexitovať startup po 6 rokoch (optimistické aj na Silicon valley, na slovensku samozrejme úplné sci-fi, ale o tom potom).

Ak požadujeme 25% ročný vynos (resp. IRR), koľko to je za 6 rokov?

  • 1.25 ^ 6 = 3.8 (ROI)

Čo znamená, že z každého eura, čo sme do startupov investovali, chceme mať za 6 rokov v priemere 3.8 eura, inak to proste nedáva zmysel.

Teraz si zoberme nejaké hypotetické portfólio 10 startupov (čo je na diverzifikáciu malo, ale o tom potom). 

  • 5 startupov skrachuje = 1/10 x 5 x 0 = 0.0
  • 2 startupy vrátia čo sme investovali = 1/10 x 2 x 1 = 0.2
  • 2 startupy vrátia trojnásobok = 1/10 x 2 x 3 = 0.6

A teraz otázka za milión. Koľko musí vrátiť ten posledný startup, aby sme sa dostali na vysnívaných 25% ročne, resp. 3.8 násobok?

  • 3.8 – (0.0 + 0.2 + 0.6) = 3.0

Čo znamená, že posledný startup nám musí vrátiť 3 násobok celého portfólia! Pokiaľ sme do každého startupu investovali 1/10 z celej investície, tak to je koľko násobok? 30!

A preto seed stage investícia má zmysel len vtedy, ak vidíme reálny potenciál 20-30 násobku. Ak investujeme pri valuácii milión, musíme veriť, že startup má reálny potenciál na exit aspoň 20-30 miliónov. Pri valuácii 10 miliónov … áno, musí to byť sakra veľká firma…

Pritom ~90% exitov je pod $100 miliónov. Že by sme chytili nejakú miliardovú raketu je docela velice silne nepravdepodobné (a to ešte nehovorím o slovensku).

Takže snívajme povedzme o nejakom $50 mil exite. Ak potrebujeme priestor na 30 násobok, sme pri valuácii $1.66 mil. a to ešte nerátame dilution z ďalších investičných kôl.

No proste, nechcem to ďalej ani radšej rozvádzať. Je to brutálne, už aj v pomeroch Silicon valley. V ďalšom článku to skúsime napasovať na slovensko. Pekne čítanie to nebude.

Zdroj: jonatanus.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá