Jozefovi sa nepáčila prehľadnosť stránky NR SR, inovuje ju na vlastnú päsť

  • Pozri sa ako vyzerá jednoduchá inovácia webu, ktorá dodá väčšiu transparentnosť pre všetkých ľudí
  • Stojí za ňou šikovný programátor Jozef Sukovský, ktorý sa web NR SR rozhodol prerobiť na vlastnú päsť
  • Priložiť ruku k dielu pozýva aj ostatných ľudí
save (1)
Ilustračný obrázok: TASR, unsplash.com
  • Pozri sa ako vyzerá jednoduchá inovácia webu, ktorá dodá väčšiu transparentnosť pre všetkých ľudí
  • Stojí za ňou šikovný programátor Jozef Sukovský, ktorý sa web NR SR rozhodol prerobiť na vlastnú päsť
  • Priložiť ruku k dielu pozýva aj ostatných ľudí

Jozef Sukovský si už pred dlhými rokmi uvedomil, že keď navštívi stránku NR SR, tak sa v nej ako bežný človek vôbec nevyzná. Nie je napríklad možné si stiahnuť štruktúrované dáta a nejako si ten náhľad zjednodušiť.

Jozef najskôr dlhú dobu čakal, že samotná NR SR zareaguje a podnikne zmeny. Aj keď sa nič nedialo, veril, že sa nájdu dobrovoľníci, ktorí sa s prerábkou webu popasujú. Nakoniec si minulý rok povedal, že nebude čakať a radšej si urobí vlastnú aplikáciu podľa seba. Dnes už je dokončená pilotná verzia, ktorá je na adrese otvorenyparlament.info. Všetko je pritom zverejnené ako open source, aby projektu pomohlo rásť stále viac ľudí.

zdroj: unsplash.com

My sme sa Jozefa opýtali, aké má plány s projektom do budúcnosti, koľko času projektu venuje ale aj to, koľko to celé vlastne stojí peňazí.

„Tým, že to nie je klasická aplikácia, ktorú si ľudia inštalujú a používajú, tak sa to veľmi v budúcnosti nezmení. Mojím cieľom, keď som to zverejnil ako open source bolo najmä to, aby si ľudia mohli ľahšie stavať vlastné riešenia. Po spustení sa ozvalo niekoľko ľudí, ktorí majú rôzne nápady a pripomienky. Takéto konzultácie sú veľmi užitočné,” prezradil Jozef pre Startitup.

zdroj: unsplash.com

„Vývoj som začal pred približne rokom, počas ktorého som mal viaceré prestávky. Časť jesene som robil full-time. Inokedy o niečo menej. Dnes je môj cieľ hodina denne, do dokončenia všetkých úloh. Potom už veľmi nie. Tú hodinu sa mi zatiaľ nedarí dodržať,” vysvetľuje. 

Čo sa týka financovania projektu, to Jozef nepreratúva na eurá ale skôr na čas, ktorý musí webu venovať.

„Finančná náročnosť vzniká v tzv. nákladoch obetovanej príležitosti. V cene môjho času, ktorý som investoval do otvoreného parlamentu namiesto do inej práce. Priame náklady sú len v právnych službách a prevádzkových nákladoch,” uvádza.

Podľa informácií na novom webe je momentálne spracovaných len minimum údajov ako napríklad mená poslancov, ich príslušnosť ku klubom a činnosti súvisiace s výkonom ich funkcií. Okrem toho sú spracované hypertextové odkazy na fotografie umiestnené na NRSR. Pre viac informácií si pozri Dotknuté osoby alebo Test rovnováhy.

zdroj: pixabay.com

A na čo sa môžeme tešiť do budúcna? „Stále sme iba na začiatku. Spracúvame najzákladnejšie informácie, ako sú jednoduché profily poslancov, ich činnosti – návrhy zákonov, pozmeňujúce/doplňujúce návrhy, interpelácie, hlasovania. Do budúcnosti plánujeme spracúvať vystúpenia v rozprave, výbory, zahraničné cesty, kancelárie, asistentov a vo vzdialenejšej budúcnosti zrejme aj ostatné údaje,” dodáva Jozef.

Nový web Otvorený Parlament môžeš preskúmať TU.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá