Juhokórejská firma uvádza prvé smartwatch pre nevidiacich

  • Na svete je 39 miliónov nevidiacich ľudí, ktorí mohli doteraz o vymoženostiach väčšiny dotykových zariadení vedieť len z počutia. Juhokórejská firma pre nich konečne prináša alternatívu, ktorú budú mocť sami naplno vyskúšať.
image_1438944513.jpeg
  • Na svete je 39 miliónov nevidiacich ľudí, ktorí mohli doteraz o vymoženostiach väčšiny dotykových zariadení vedieť len z počutia. Juhokórejská firma pre nich konečne prináša alternatívu, ktorú budú mocť sami naplno vyskúšať.

 

Vždy, keď si uvedomíme, ako nám moderné technológie uľahčujú život, netreba zabúdať ani na to, že už len práca a narábanie s nimi je niečo, o čom niektorí môžu akurát tak snívať. Reč nie je o finančných, alebo dostupnostných dôvodoch. Aj slepota dokáže ľudí obrať o šancu narábať s obrovským množstvom elektroniky. Teraz sa pre nich črtá nová budúcnosť.

 

 

Dotykové zariadenia v posledných rokoch nevieme pustiť z ruky. Keďže sa s nimi tak dobre narába a umožňujú nám toho toľko veľa. Nevidiaci ľudia ale zo zariadenia bez jasne vyznačených displejov nedokážu vyčítať vôbec nič. 90 percent ľudí (z tých, ktorí sú slepí) oslepne ihneď po narodení, a tak je ich jediný kontakt s písaným slovom Brailovo písmo. Veľa modernej elektroniky prispôsobenej Brailovmu písmu však nenájdeme, a ak aj áno, jej ceny sa pohybujú okolo 3 000 dolárov a vyššie. Do konca roka by sa to ale malo zmeniť – minimálne medzi stále populárnejšími smartwatchmi. Ambiciózny juhokórejský startup plánuje do konca tohto roka vypustiť do obehu 10 000 kúskov smartwatch hodiniek pre nevidiacich. Ich ceny by nemali prekročiť sumu 300 dolárov.

 

 

Ako fungujú? Na hladkom displeji smartwatchu sa nachádzajú štyri políčka, ktoré sa podľa potreby menia na rôzne písmená tak, aby vytvárali všetky možné slová, pokyny, či vety. Jednotlivé bunky vrámci políčok, ktoré predstavujú písmená v Brailovej abecede, sa podľa potreby dokážu zvíhať a zapadať naspäť do zariadenia. Týmto spôsobom je tak možné odkomunikovať potrebnú správu. Text sa do zariadenia dostane prostredníctvom Bluetooth spojenia, ktoré text zároveň konvertuje do Brailovej abecedy. Rýchlosť čítania sa dá nastaviť podľa potreby a batéria vydrží až 10 hodín.

 

 

Doteraz si nevidiaci majitelia osobnej elektroniky museli nechať správy od najbližších, či maily od zamestnávateľa, nahlas predčítať zariadením ako je napríklad Siri. Teraz správu obdržia priamo. Sirin robotický hlas tak neuberie z osobného charakteru správy, a takisto nič neprezradí tým, ktorí sú naokolo.

 

Kontakt na šéfredaktora zodpovedného za články Startitup.sk: lukas.gasparik@startitup.sk

zdroj: ilfscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá