Juraj Havlík: Prečo je amfiteáter lepší ako kino

  • Počas leta sa ti ponúka nespočetné kvantum možností na spríjemnenie času. Jednou z
  • nich je práve amfiteáter a jeho skvelá atmosféra. Aj keď sa už leto skončilo, občasný comeback letných dní sa dá na ňom stále vychutnať.
d600_20160715_2989-pano
  • Počas leta sa ti ponúka nespočetné kvantum možností na spríjemnenie času. Jednou z
  • nich je práve amfiteáter a jeho skvelá atmosféra. Aj keď sa už leto skončilo, občasný comeback letných dní sa dá na ňom stále vychutnať.

Večer strávený pod nočnou oblohou, s pivkom v ruke je určite najväčším plusom, ktoré amfiteáter ponúka. Narozdiel od kina ho musíš trochu pohľadať, mestá ako Nitra, Košice, Senec, Nové Zámky, Bratislava a mnoho ďalších ním disponujú.

35-51c36ef963166fe938e2ba26dbf5cb89

Foto:marmelada.sk

Najnovšie sa obnovil amfík v Banskej Bystrici, a to predovšetkým vďaka občianskemu združeniu Za! amfiteáter a firme KOLOTOČE s.r.o. Nekúpiš tu nachos so syrovou omáčkou, ale atmosféra tu stojí za tú obetu! A nemusíš sa znervózňovať každým zašuťaním popcornu, pretože sa to v tom veľkom otvorenom priestore stratí. Po mojej poslednej návšteve som bola jednou z 1700 návštevníkov a už pri úvode filmu mi napadlo, že túto myšlienku treba podporiť a niečo k tomu napísať. A to rovno s názorom jeho vzkriesiteľov. A nielen ten bystrický, ale všetky ostatné na Slovensku stoja za pozornosť!

Tak ako to s tými amfíkmi je? Za občianske združenie Za! amfiteáter to vysvetlí Juraj Havlík.

Tak na začiatok, prečo je PODĽA TEBA amfiteáter super?

Ja osobne som si našiel vzťah k amfiteátrom práve cez ten bystrický. Mám rád pohľad na hory, na bystrickú panorámu, mám rád miesta s dušou, ktoré dýchajú zašlým životom, mám rád umenie, hudbu, filmy, rád trávim letné večery pod holým nebom s blízkymi. Toto všetko ponúka banskobystrický amfiteáter Paľa Bielika, a myslím že toto ponúka aj väčšina amfiteátrov na Slovensku i po svete.

Určite pojmú väčšiu kapacitu ľudí, koľko je to väčšinou? A čo ten banskobystrický? 

Nie som žiaden expert na amfiteátre, ale viem, že ten bystrický je jeden z najväčších na Slovensku. V súčasnosti by sa tam sediacich aj stojacich ľudí malo vojsť aj 10 000, sadne si taká menšia polovica. Traduje sa, že keď ešte Bystricou neprechádzal severný obchvat, ktorý neskôr z amfiteátra “ukrojil”, tak ľudia sedávali aj hore na Graniari a rekord trhla vraj až 20 000 návštevnosť na film Čeluste, tuším v 70. rokoch.

d600_20150904_3384

Juraj Havlík (vľavo)

Aké sú zaujímavosti, ktoré bežný človek o amfiteátri netuší? 

Napr. ten bystrický vznikol začiatkom 50. rokov minulého storočia, odkedy prešiel viacerými rekonštrukciami, čoho súčasťou bolo aj zväčšovanie plátna či skvalitňovanie zvuku. Dnes má plátno 32 x 15m, ktoré je vzdialené od premietacej kabíny cez 60m. Patrí tak k trom najväčším amfiteátrom v bývalom Československu, spolu s košickým. Vzácne sú aj pôvodné premietačky s rokom výroby 1969 a cenou za design z Montrealu ’67. Po ich ďalšej rekonštrukcii premietačmi Ivanom Školudom a Mišom Jasom dokážu už dnes hrať aj 35mm aj 70mm panoramatické filmy. Vďaka tomu sme toto leto mohli ponúknuť divákom a diváčkam nultý ročník [ppf] – Prehliadky panoramatických filmov, na ktorej bolo možné vidieť pod holým nebom filmy Interstellar a Osem hrozných v panoramtickom formáte, ako nikde inde v Európe. Váha filmu zrejme závisí od jeho dĺžky i formátu, ale minule som poštou posielal viac ako 25kg.

Ktoré sú tie naj na Slovensku, aké si navštívil? 

Už asi nemusím spomínať, že k bystrickému mám výnimočný vzťah. Samozrejme mám rád čaro malého štiavnického amfiteátra, ale nadchla ma aj dispozícia toho martinského. Úžasnú polohu má aj schátraný amfiteáter pod hradom Devín nad Dunajom, ktorý má pódium na streche budovy, ktorá je zapustená do strmého svahu. Veľká škoda je aj zapáleného amfiteátra v Bratislave na Búdkovej s výhľadom na Kamzík a škoda je aj mnoho ďalších zanedbaných amfiteátrov po celom Slovensku, ktoré človek nájde aj napríklad v takom Tisovci. O to väčšiu radosť mám vždy keď započujem, že ďalšie amfiteátre prechádzajú rekonštrukciou, ako napr. momentálne v Tlmačoch, kde majú tie isté úžasné premietacie stroje ako u nás v Bystrici.

 

oz-za-amfiteter-1-638

Kedy a prečo ťa napadlo obnoviť amfiteáter v Banskej Bystrici?

Myšlienka sa zrodila v roku 2010, kedy sme v rámci Neformálnej skupiny ľudí spája(ť_je )umenie organizovali druhý ročník festivalu umenia cementártňa v bývalej nákladnej stanici cementárne. Koncept _ártní bol o oživovaní zanedbaných priestorov umením, a tak mi napadlo zrealizovať aj “amfiteártňu”. Následná prechádzka na zarastený amfiteáter bola mojou prvou návštevou bystrického amfiteátra. Nešlo mi vtedy do hlavy, ako je možné, že takýto úžasný priestor zarastá. Ale som presvedčený o tom, že obnoviť amfiteáter nenapadlo iba mňa.

Určite to stálo veľa námahy a času, bola to ťažká cesta, ale výsledok je badateľný…

Áno, veľa námahy i času to stálo, ešte to aj bude stáť a cesta sa kľukatí naďalej. Ale dáva nám to aj veľa skúseností, zábavy, nové priateľstvá i pocit zmysluplnosti. A o to viac sa teším, keď započujem: “…moja kamarátka bola na Učiteľke a vravela, že to bola pecka!”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Členovia OZ Za!amfiteáter

Kvantitatívnym znakom kvality je návštevnosť, trhli sa už nejaké rekordy od samotného počiatku amfiteátra?

Myslím, že spomínaných 20 000 návštevníkov a návštevníčok už “netrhneme”. Ale od znovuotvorenia amfiteátra je úžasných napr. cca 9000 ľudí na koncerte Nightwish. Rekord nášho O.Z. Za! amfiteáter je cca 1700 návštevníkov a návštevníčok na premietaní filmu Učiteľka začiatkom augusta, čo v súčasnosti v slovenskom i medzinárodnom porovnaní, si myslím, je veľmi pekná návštevnosť na jedno premietanie.

Dá sa vlastne amfiteáter využívať aj v zime? Alebo to je sezónna záležitosť?

Po premietaní Pelíšok a S tebou ma baví svet chceme aj tento rok po tretíkrát pokračovať predvianočným premietaním. Už dvakrát nám prišlo cca 500 ľudí, ktorí si, zabalení v dekách s punčom a kapustnicou, vychutnali na amfiteátri celovečerný film v druhej polovici decembra. Takže áno, podľa mňa sa amfiteáter dá využívať aj v zime. A viem si predstaviť aj klzisko pod plátnom alebo sánkovačku v uličkách sedenia. Určite má zima svoje obmedzenia, ale aj tie, podľa mňa, je často možné vnímať ako potenciál.

asdfghjk

Na záver, ako namotivuješ čitateľov StartItUp, aby najbližšie uprednostnili amfiteáter pred kinom?

Ja si ani nemyslím, že amfiteáter je lepší ako kino. Amfiteáter je amfiteáter a kino je kino. Každé má svoje čaro a osobne veľmi rád chodím aj do kamenných kín. Niektoré tituly si osobne oveľa viac vychutnám v atmosfére ticha a tmy. Napriek tomu atmosféra amfiteátrov je zase čosi, čo si, podľa mňa, zamiluje takmer každý, a čo sa nedá nikomu vysvetliť, kým si to sám nezažije. Kým v kine, aspoň ja osobne, mám filmové zážitky viac individuálne, hoci môžete sedieť viacerí známi vedľa seba, na amfiteátri sú tieto zážitky viac zdieľané. Čakáte v rade na bufet, idete sa niekam prejsť. Navyše na rozdiel od interiérovej tmy, noc má svoje svetlo. Vy vlastne vidíte spolusediacich a spolusediace, vidíte dav, ktorý s Vami pozerá ten istý film. A to dáva akosi väčší priestor na zdieľaný kolektívny zážitok i kolektívne reakcie. Nikdy nezabudnem na masové výbuchy smiechu, povzbudzovanie alebo predhováranie známych scén na filmoch ako Pelíšky alebo počas Winnetouoviek. Treba to proste zažiť!

zdroj fotografií: archív Juraja Havlíka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá