Kalifornia má modernejšie riešenia pre plynové elektrárne, postaví sa za ne Tesla

  • Kalifornia sa rozhodla nahradiť niekoľko plynových elektrární modernejšími riešeniami. Skloňovali sa hlavne batérie
  • Ich výhodou je to, že môžu slúžiť ako úložisko elektrickej energie z mnohých zdrojov, ktorá môže byť následne využitá rôznymi spôsobmi
tesla
flickr
  • Kalifornia sa rozhodla nahradiť niekoľko plynových elektrární modernejšími riešeniami. Skloňovali sa hlavne batérie
  • Ich výhodou je to, že môžu slúžiť ako úložisko elektrickej energie z mnohých zdrojov, ktorá môže byť následne využitá rôznymi spôsobmi

Regulačná agentúra California Public Utilities Commission plánuje kompletné zrušenie trojice plynových elektrární v Kalifornii. Na ich mieste by mali vyrásť úložiská elektrickej energie, o ktoré by sa mala postarať spoločnosť Tesla. Tá je okrem automobilov aj producentom akumulátorov, a to nielen pre automobily, ale aj pre domácnosti a pre väčšie projekty, kedy je potrebné uskladniť masívne množstvo elektrickej energie.

Agentúra nariadila ešte v januári tohto roka najväčšiemu distribútorovi elektrickej energie v Kalifornii spoločnosti PG&E, aby našla riešenie ako nahradiť dodávky energie, ktorá bola získavaná z troch plynových elektrární inou formou. Odporúčali im zvážiť aj systémy založené na batériách. Prihlásili sa celkovo štyria záujemcovia. Medzi nimi aj spoločnosť Tesla.

Výhodou batériových systémov je aj to, že môžu byť v budúcnosti využívané na uskladňovanie elektrickej energie z moderných a ekologických zdrojov. Môže sa tam uskladňovať energia získaná zo slnka alebo z vetra. Kalifornia jeden z prvých štátov, ktorý do budúcna plánuje masívne nasadenie solárnych systémov a veterných fariem.

Smelý plán guvernéra

Guvernér Kalifornie Jerry Brown dokonca podpísal legislatívu, ktorá Kaliforniu zaväzuje k tomu, aby do roku 2045 získavala sto percent energie len z obnoviteľných zdrojov. V súčasnosti jedna z najsilnejších ekonomík sveta funguje hlavne na plynových elektrárňach. Celkovo až 39 % energie pochádza práve z tohto druhu elektrární. Plynové elektrárne fungujú na princípe spaľovania zemného plynu.

Elektrická energia sa získava chemickou reakciou pri spaľovaní. Typická plynová elektráreň pozostáva z dvoch turbín. Prvá je plynová turbína, v ktorej sa spaľuje plyn. Vznikne tak teplo. Toto teplo následne vyrobí paru v parnej turbíne. Výsledkom tohto procesu je tak elektrická energia a teplo, ktoré sa môže využívať ďalej.

Tieto elektrárne sú omnoho ekologickejšie ako klasické uhoľné elektrárne. Pri spaľovaní plynu sú emisie nižšie až o 80 %. Uhoľné elektrárne z Kalifornie postupne miznú. V súčasnosti už vyrábajú iba 13 % z celkovej energie. Na sile naopak naberajú obnoviteľné zdroje. Tie dnes poskytujú až 29 % energie. Iba 9 % energie dodávajú nukleárne elektrárne. Voda poskytuje až 15 % elektrickej energie.

zdroj: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech