Kalifornia máva na rozlúčku fosílnym palivám. Do roku 2045 chce získavať energiu čistou cestou

  • Kalifornia povedala stop! Najbohatší štát Ameriky chce ísť príkladom nielen v oblasti finančného bohatstva, ale aj ekológie
  • Dnes vyrába 44 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov
  • V roku 2045 by to malo byť rovných 100 %
energia
flickr
  • Kalifornia povedala stop! Najbohatší štát Ameriky chce ísť príkladom nielen v oblasti finančného bohatstva, ale aj ekológie
  • Dnes vyrába 44 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov
  • V roku 2045 by to malo byť rovných 100 %

Slnečná Kalifornia bude do roku 2045 priam posiata solárnymi farmami, veternými farmami a vodnými elektrárňami. Bolo by totiž hriechom nevyužiť ideálne podmienky, dostatok slnka a vetra takmer po celý rok. Veterné farmy sa môžu umiestniť pri pobreží a solárne farmy takmer kdekoľvek.

Termín kompletného prechodu na zelenú energiu bol vytýčený na rok 2045. Podarí sa ho dosiahnuť? Určite áno. V Kalifornii je totiž možné všetko. Štát sa totiž snaží obmedziť využívanie fosílnych palív už dlhšiu dobu. Analytici tiež súhlasia. „V súčasnosti sa to deje z ekonomických dôvodov. Myslím, že Kalifornia sa môže dostať na 100 percent priebehu pätnástich rokov,“ povedal analytik Raymond James s tým, že solárna a veterná energia patria k najlacnejším zdrojom elektrickej energie v niektorých častiach štátu.

Kalifornia je obrovským vzorom pre celý svet

Piata najsilnejšia ekonomika sveta stojí v čele boja proti globálnemu otepľovaniu, a to aj napriek tomu, že prezident Trump globálne otepľovanie neuznáva a dokonca nemieni robiť protiopatrenia. Kalifornia sa stala vôbec prvým americkým štátom, ktorý prikazuje umiestniť solárne panely na takmer každý nový dom, ktorý tu vyrastie.

v

„Táto legislatíva je dôležitým medzníkom, ktorý pomôže zvrátiť najhoršie dopady zmeny klímy,“ povedal riaditeľ organizácie Environment California Dan Jacobson, ktorá sa snaží tlačiť na presadenie podobných zmien už dlhú dobu. Každá minca má však dve strany. Ak sa rapídne zvýši počet zdrojov zelenej energie, vyrobí sa jej viac. Túto energiu však bude potrebné niekde uskladňovať. Kritici tvrdia, že práve potreba množstva batérií prispeje k rastu cien zelenej energie, ktorá by mala byť v skutočnosti lacnejšia.

Zástancovia naopak tvrdia, že zelená energia bude konečne konkurovať energii vyrábanej za pomoci fosílnych palív, čo je určite pozitívny vývoj. Výhody alebo nevýhody takéhoto masívneho prechodu je však ťažko odhadnúť v predstihu. Snaha sa však cení pretože práve Kalifornia môže urýchliť tento proces v celej Amerike. Predstavitelia Kalifornie jednoducho necúvnu a názor amerického prezidenta ich moc nezaujíma. Solárne panely a veterné turbíny totiž čoraz lacnejšie a bolo by to škoda nevyužiť.

Zdroj: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech