Kalifornia zaznamenala významný úspech. Je piatou najväčšou ekonomikou sveta

  • Slnečná Kalifornia je jedným z najobľúbenejších miest na život
  • Kalifornská ekonomika je na tom extrémne dobre
  • Po dlhom období temna dokonca prekonala ekonomiku Veľkej Británie
kalifornia
flickr
  • Slnečná Kalifornia je jedným z najobľúbenejších miest na život
  • Kalifornská ekonomika je na tom extrémne dobre
  • Po dlhom období temna dokonca prekonala ekonomiku Veľkej Británie

Kalifornia patrí medzi najobľúbenejšie miesta pre život. Príjemná slnečná klíma po celý rok zaručuje masívny príval životnej energie. Ľudia v Kalifornii sú akýsi spokojnejší v porovnaní s inými štátmi v rámci Spojených štátov. Je všeobecne známe, že ekonomika v Kalifornii patrí k najvýkonnejším na celom svete. V roku 2002 bola dokonca na piatom mieste. Následkom krízy však v roku 2012 spadla na potupné dvanáste miesto. Nasledovalo postupné obsadzovanie vyšších priečok, až sa ocitla na šiestom mieste. Dnes je všetko tak, ako má byť a slnečný štát poskočil ešte o jedno miesto vyššie.

Stalo sa tak niečo nevídané. Na piatom mieste sa totiž neohrozene dlhú dobu držala Veľká Británia, ktorá sa aj napriek vyššiemu počtu obyvateľov musela pobrať na potupnú šiestu priečku. Británia má pritom o 25 miliónov obyvateľov viac ako Kalifornia, ktorá má takmer 40 miliónov obyvateľov. Pozitívne výsledky potvrdzujú svetlé ekonomické vyhliadky Kalifornie. Jednoducho na veľkosti nezáleží.

Kalifornia je magnetom na talenty

Výkonnosť ekonomiky neznamená len to, že ľudia pracujú tvrdšie a vyrobia viac. Ide aj o to, na čom je ekonomická výkonnosť založená. Na Slovensku sú hlavným ťahúňom ekonomiky automobilky. V Kalifornii v súčasnosti fičia finančné služby a oblasť predaja nehnuteľností, ktoré začali prinášať obrovské zisky.

Práve tieto dve oblasti vytrhli Kaliforniu z potupného šiesteho miesta. Poďme sa však pozrieť na čísla. Hrubý domáci produkt slnečného štátu vzrástol v priebehu roku 2017 o rekordných 127 miliárd dolárov. Celková výška HDP tak prekonala hranicu 2,7 bilióna dolárov. K stabilnému výkonu ekonomiky prispievajú ešte dve oblasti, ktoré fungujú ako švajčiarske hodinky už mnohé roky. Tou prvou je oblasť Silicon Valley, kde sa nachádzajú top IT spoločnosti sveta. Ich zisky sú obrovské.

Okrem iného netreba zabúdať na centrum filmu, Hollywood. Ten chŕli filmové trháky ako na bežiacom páse, čo prináša ďalšie zisky. Ziskové sú však všetky oblasti. Zaostáva jedine poľnohospodárstvo. „V štáte dýcha podnikateľský duch, ktorý priťahuje množstvo talentu a financií.

A preto aj napriek vysokým daniam a vládnym reguláciám prichádza do štátu množstvo ľudí, ktorí sa chcú do tejto parády zapojiť,“ povedal Sung Won Sohn, ktorý je profesorom ekonomiky na Kalifornskej štátnej univerzite.

zdroj: usatoday.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech