Kaspersky hrá špinavú hru a navyše to ututláva!

  • Na trhu s počítačovou ochranou, je ruská spoločnosť Kaspersky nepochybne pojmom. V nedávnej dobe sa ale odohral hackerský incident, po ktorom sa firma sama stala obeťou útoku. Teraz sa však ukázalo, že možno v tom nebude až tak nevinne, ako tvrdila.
image_1440056961.jpeg
  • Na trhu s počítačovou ochranou, je ruská spoločnosť Kaspersky nepochybne pojmom. V nedávnej dobe sa ale odohral hackerský incident, po ktorom sa firma sama stala obeťou útoku. Teraz sa však ukázalo, že možno v tom nebude až tak nevinne, ako tvrdila.
 
Dvaja bývalí zamestnanci poukázali na to, že Kaspersky skryto pracoval na podkopávaní konkurenčných softvérov označovaním bezpečných a dôležitých súborov, ako malware. Tieto anti-vírusové programy následne nič netušiac odstraňovali zdravé súbory. Hovorí sa , že motívy tejto stratégie boli dvojaké. Prvý bol samozrejme získať výhodu na trhu znižovaním dôvery verejnosti voči konkurenčným softvérom od Microsoftu, AVG, Esetu alebo Avastu. Ďalším dôvodom bol druh odvety voči spoločnostiam, ku ktorým Kaspersky pociťoval zneužívanie ich duševného vlastníctva a tvrdú prácu pri hľadaní malwaru.

 

 

V posledných rokoch sa antivírusové spoločnosti, či už veľké alebo malé, rozhodli zdieľať svoje poznatky a vzorky malwaru, s cieľom lepšie a efektívnejšie riešiť tento rýchlo rastúci problém v ich priemysle. Spoliehajú sa na služby tretej strany, akou je Google Virus Total, ktorý funguje v podobe akejsi spoločnej databázy. Po sťažnostiach spoločnosti Kasperky v roku 2010, ktoré podľa ich slov ostali nepovšimnuté, sa firma rozhodla ukončiť spoluprácu a prevziať veci do vlastných rúk.
 
 
 
 
V roku 2010 vytvoril Kaspersky na VirusTotal 10 neškodných súborov, ktoré označil ako nebezpečné. Za menej ako dva týždne 14 anti-vírusových spoločností len jednoducho skopírovalo túto správu bez toho, aby ju hlbšie preskúmalo. Vyzbrojení znalosťou, akú veľkú škodu to môže spôsobiť, začali pre zmenu na VirusTotal zobrazovať bezpečné a dôležité súbory označené ako malware, aby táto dezinformácia zmiatla ostatné bezpečnostné softvéry a tie vymazali potrebné dokumenty. Prirodzene, všetky tieto aktivity Kaspersky popiera a tvrdí, že on sám bol obeťou takéhoto útoku v roku 2012.
 
 
Konkurenčné antivírusové programy ako Microsoft alebo Avast si spomínajú na dobu, keď boli zahltení falošnými informáciami. Vždy sa ale snažili len o odstránenie konkrétneho problému a neriešili, odkiaľ vlastne vietor fúka. Že by si len nechceli pripusti to, čo odhalili?
 
 
Zdroj: slashgear.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá