Katastrofálna situácia v Južnej Kórei: Ročne sa tu skonzumuje milión psov

  • Nielen v Číne, ale aj v Južnej Kórei je obľúbenou pochúťkou jedenie štvornohých miláčikov
  • Kórejčania ich v priebehu jedného roka skonzumujú až milión, tomuto však môže byť koniec
  • Miestny kórejský súd totiž dal za pravdu aktivistom, ktorý žalovali miestnu farmu
psy
flickr
  • Nielen v Číne, ale aj v Južnej Kórei je obľúbenou pochúťkou jedenie štvornohých miláčikov
  • Kórejčania ich v priebehu jedného roka skonzumujú až milión, tomuto však môže byť koniec
  • Miestny kórejský súd totiž dal za pravdu aktivistom, ktorý žalovali miestnu farmu

Ázijské krajiny sú typické svojou obrovskou láskou ku psom. V tomto prípade však platí doslovne porekadlo „láska ide cez žalúdok“. Obyvatelia ázijských krajín totiž milujú konzumáciu štvornohých miláčikov na všetky spôsoby.

Ich láska je taká silná, že sa tejto pochúťky jednoducho nedokážu len tak vzdať. Snahy o úplný zákaz týrania zvierat na psích farmách a bitúnkoch sa tak zatiaľ míňajú účinkom. Alebo nie? Niektoré snahy totiž začínajú pomaly, ale isto prinášať prvé ovocie.

Príkladom je čínsky festival Yulin, kde sa v minulosti konzumovalo počas desiatich dní 10 000- 15 000 kusov psov, ktoré boli pred festivalom natlačené do miestnosti na bitúnkoch, násilne ubité na smrť palicami a upravené do podoby vhodnej na konzumáciu. Vďaka odporu krajín a ochranárskych organizácií sa organizátori festivalu rozhodli množstvo psov rapídne obmedziť. V súčasnosti sa ich tu konzumuje okolo 3000. Stále to nie je ideálne, ale je to obrovský úspech.

Majitelia psích fariem to majú nahnuté

Južná Kórea je ďalšou krajinou, ktorá na psy nedá dopustiť. Každoročne sa ich tu skonzumuje okolo milióna kusov. Aj tu sú snahy o minimalizáciu tohto barbarského správania sa k nevinným tvorom, ale zatiaľ je úspech minimálny. Niekedy sa však stane niečo, čo vzbudí nádej u každého milovníka psov. Skupina aktivistov z ochranárskej organizácie Care totiž v minulom roku podala na prevádzkovateľa miestnej farmy v meste Bucheon žalobu.

Obvinila ho z bezdôvodného zabíjania zvierat a porušovania hygienických predpisov. Súd žalobu prekvapivo uznal a potvrdil, že zabíjanie psov na mäso je vlastne ilegálne a psej farme udelil pokutu vo výške takmer 2400 €. Toto rozhodnutie môže podľa aktivistov prispieť k tomu, že sa táto situácia v budúcnosti rapídne zlepší.

K zlepšeniu života psov prispieva aj mladšia generácia, pre ktorú je zabíjanie psov tabu. Po pozitívnom rozhodnutí súdu sa skupina Care rozhodla vydať do boja s ešte väčším elánom. Jej cieľom je vypátrať čo najvyššie množstvo psích fariem a následne podať na každú jednu žalobu.

Líderka organizácie Park So-youn povedala: „Za posledné dekády sa postoj verejnosti ku konzumácii psieho mäsa zmenil, ľudia sa prikláňajú k jeho zákazu.“ Minuloročná štúdia medzi obyvateľmi potvrdila, že 70 % z nich vlastne psie mäso vôbec nekonzumuje. Za zákaz je 40 % z nich. Rozhodnutie súdu postavilo do pozoru majiteľov psích fariem, ktorí sa cítia právom ohrození.

Protesty tak nenechali na seba dlho čakať. Niet sa čomu čudovať. V krajine sa totiž nachádza až 17 000 takýchto fariem a majitelia nechcú prísť o svoje živobitie. Predstaviteľ asociácie psích fariem Cho Hwan-ro je rozhodnutý bojovať až do konca a požaduje, aby vláda zlegalizovala konzumáciu psieho mäsa.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK