Kauza medicínskej spoločnosti Theranos sa vyhrocuje. Obvineným môže priťažiť ohrozovanie života pacientov

  • Kauza okolo medicínskej spoločnosti Theranos neutícha. Dvojica hlavných aktérov bola nedávno obvinená
  • Mladučká miliardárka Elizabeth Holmes a jej bývalý priateľ Ramesh Balwani si vypočuli verdikt minulý týždeň
  • Hrozí im trest za podvod, okrem toho im však môže priťažiť aj riskovanie života pacientov
theranos
flickr
  • Kauza okolo medicínskej spoločnosti Theranos neutícha. Dvojica hlavných aktérov bola nedávno obvinená
  • Mladučká miliardárka Elizabeth Holmes a jej bývalý priateľ Ramesh Balwani si vypočuli verdikt minulý týždeň
  • Hrozí im trest za podvod, okrem toho im však môže priťažiť aj riskovanie života pacientov

Podarená dvojica, ktorá stála a spoločnosťou Theranos pravdepodobne strávi spolu desiatky rokov za mrežami. Elizabeth Holmes spolu so svojím priateľom Rameshom Balwanim sú typickým príkladom toho, že klamať sa jednoducho neoplatí.

Mladá podnikateľka a jej bývalý priateľ klamali nielen svojich investorov, ale aj lekárov a hlavne pacientov. V súčasnosti sú obvinení z podvodu. Klamstvá však mohli prispieť k ohrozeniu života pacientov. Ak by ich súd obvinil aj v tejto veci, tak môžu dostať maximálne možné tresty.

Všetko pritom začalo ako rozprávka. Elizabeth sa rozhodla prerušiť štúdium na Stanfordskej univerzite po tom, čo založila spoločnosť Theranos. Produkt spoločnosti sľuboval revolúciu. Už žiadne bledé tváre a roztrasené nohy pri odbere krvi. Krvné testy Theranos fungovali úplne inak. Z pár kvapiek krvi sa dali vyčítať mnohé vážne diagnózy, a to pomerne rýchlo a jednoducho. O dokonalé zmapovanie krvných vzoriek sa mal starať revolučný prístroj Edison. Všetko to znelo až moc dobre.

Aká však bola skutočnosť? Nefungovalo takmer nič okrem samotného odberu. Výsledky sa teda spracovávali úplne klasickými postupmi ako v bežných laboratóriách. Dokonca sa zvykli umelo upravovať. Prístroj Edison jednoducho nefungoval. A práve tu nastal problém. Verejnosť aj investori sa pýtali, ale vedenie firmy mlčalo, pričom tvrdilo, že je všetko v poriadku. Správny podnikateľ by sa pravdepodobne rozhodol tento problém priznať.

Trest môže byť ešte vyšší

Elizabeth so svojim priateľom sa v tomto momente vydali na cestu mimo zákona. Pravdepodobne si mysleli, že sa im to podarí nejako zakamuflovať. Možno by im to aj bolo vyšlo, ale prípad začal zaujímať investigatívneho novinára Johna Car­re­y­roua, ktorý začal klásť nepríjemné otázky. Na kauzu tak upozornil americké úrady, ktoré začali konať.

Všetko došlo až tak ďaleko, že dvojici hrozia desiatky rokov za mrežami. Priťažiť im môže aj to, že svojím konaním vlastne ohrozovali zdravie pacientov a aj reputáciu lekárov. Upravené výsledky testov mohli ohroziť pacientov na živote. Doktor totiž mohol liečbu podceniť alebo zbytočne navýšiť. V súčasnosti je obvinená dvojica na slobode, po tom čo zaplatila kauciu vo výške pol milióna dolárov. Boli im však odňaté pasy.

„Toto je obrovský podvod, ktorý trval dlhú dobu. Ak sa potvrdí, môžme očakávať bezprecedentné rozsudky. Tým myslím v maximálnej výške,“ povedala bývalá federálna prokurátorka William Portanová.

zdroj: bloomberg.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK