Kauza šálu s „neexistujúcim Slovenskom“ má dohru. Orbán zavaril celému futbalu

  • Na futbalových zápasoch nesmú diváci zobrazovať symboly veľkého Uhorska
  • Šéf maďarskej diplomacie je pobúrený
viktor orbán šál s veľkým uhorskom futbal
Reprofoto: Instagram/Viktor Orbán, TASR/Pavel Neubauer
  • Na futbalových zápasoch nesmú diváci zobrazovať symboly veľkého Uhorska
  • Šéf maďarskej diplomacie je pobúrený

V novembri 2022 sa maďarský premiér Viktor Orbán ukázal na futbalovom zápase s módnym doplnkom, ktorý „odstrelil dekel“ slovenskej diplomacii. Na šále mal mapku veľkého Uhorska. Pod to v minulosti patrili viaceré časti dnes už samostatných štátov vrátane aj niektorých európskych krajín ako Chorvátska, Rumunska, ale aj Slovenska.

Okrem diplomatického pohoršenia však tento čin má ďalšie následky. Európska futbalová únia (UEFA) zakázala vlajky a symboly znázorňujúce historickú mapu veľkého Uhorska. Ako referuje maďarský web hungarytoday.hu, strešný orgán európskeho futbalu to považuje za politické posolstvo a tvrdí, že nemá miesto na futbalových podujatiach vrátane zápasov maďarskej reprezentácie.

Zákaz veľkého Uhorska

Podľa rozhodnutia UEFA bude odteraz zakázané nosiť na zápasy pod jej hlavičkou čokoľvek, čo symbolizuje veľké Uhorsko, napríklad transparenty, pretože by to mohlo byť považované za provokáciu. Tento zákaz sa však nevzťahuje na zápasy organizované Maďarským futbalovým zväzom (MLSZ), kde môžu fanúšikovia tieto symboly naďalej voľne používať.

Právnik a niekdajší člen výkonného výboru MLSZ Zoltán Borbély tvrdí, že zväz nemá žiadny priestor na manévrovanie a upozornil, že každý, kto nebude dodržiavať pravidlá, musí niesť následky. „Tí, ktorí sa budú búriť proti zákazu, poškodia predovšetkým maďarský futbal a maďarské mužstvá,“ zdôraznil.

Prezident MLSZ Sándor Csányi v rozhovore pre Nemzeti Sport povedal, že ak fanúšikovia na reprezentačných zápasoch vyvesia symboly veľkého Uhorska v akejkoľvek podobe, môže to mať vážne následky. Tvrdí však, že sa ešte bude usilovať o to, aby UEFA „prižmúrila oči“ a zrušila tento zákaz.

Prípad nezostal bez povšimnutia maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa, ktorý povedal, že zakazovanie vlajok s vyobrazením veľkého Uhorska predstavuje „totálny nedostatok historických vedomostí“. „Veľké Uhorsko je historický fakt. Nie je to žiadny revizionizmus, hrozba pre našich susedov ani nacionalizmus,“ povedal Szijjártó.

Maďarský premiér Viktor Orbán minulý rok pobúril predstaviteľov susedných štátov, europoslancov i západné médiá po tom, ako si na futbalový zápas vzal šál s vyobrazením veľkého Uhorska. Gesto vtedy okrem iných odsúdila aj slovenská diplomacia.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Orbán Viktor (@orbanviktor)

Káčer: Hnus a humus

K téme sa tak vyjadril aj vtedajší (dnes poverený, pozn. red.) šéf rezortu Rastislav Káčer.

„Máme 1 000 rokov spoločnej histórie, vážim si ju. Definovala a formovala nás spoločne. Moja prababka mi hovorila ‚vieš Rastík, ja som Slovenka, ale vždy som bola hrdá Uhorka‘. Maďari na Slovensku sú tu doma a patria tu rovnako ako všetci ostatní občania. Naši občania. To, čo ale nemá miesto v našich vzťahoch, je iredenta a revizionizmus. Kam takéto sentimenty a plány vedú sme videli v roku 1939 a vidíme dnes v priamom prenose na Ukrajine v podaní ruskej agresie,“ kritizuje v súvislosti s Orbánovým módnym prešľapom slovenský minister.

„Ako som pred niekoľkými rokmi komentoval gestá svojho premiéra v inej súvislosti, tak dnes zopakujem to isté v tejto situácii na margo iného premiéra. ‚Hnus a humus.‘ Možno to nie je diplomatická mluva, ale ‚az is számít azaért‘,“ dodal ešte ostro Káčer. V slovenčine: „… aj to sa počíta.“ 

Minister naráža na slová bývalého premiéra Roberta Fica z roku 2018. Expremiér vyrukoval s naratívom obľúbeným v konšpiračných kruhoch a spájal vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku s finančníkom Georgeom Sorosom. 

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá