Káva ti dokáže zachrániť život. Stačí vypiť to správne množstvo a riziko smrti sa zníži o 16 %

  • Kávu miluje takmer každý človek. Neexistuje totiž lepší spôsob ako si dobiť baterky
  • Vôňa lahodnej kávy poteší všetky zmysly a okrem toho chráni život človeka
  • K tomuto záveru dospela skupina vedcov, ktorá zrealizovala desaťročnú štúdiu na obrovskej vzorke ľudí
káva
flickr
  • Kávu miluje takmer každý človek. Neexistuje totiž lepší spôsob ako si dobiť baterky
  • Vôňa lahodnej kávy poteší všetky zmysly a okrem toho chráni život človeka
  • K tomuto záveru dospela skupina vedcov, ktorá zrealizovala desaťročnú štúdiu na obrovskej vzorke ľudí

Kávu miluje takmer každý zamestnaný človek. Veď predsa neexistuje lepší spôsob ako dobiť vybité baterky ako šálkou tohto voňavého a lahodného nápoja. Káva prichádza v rôznych príchutiach a má mnoho podôb. Taktiež si môžeš vybrať z obrovského množstva druhov. Káva je skrátka nápojom bohov. Ak si v živote nemal kávu, tak prichádzaš o mix zaujímavých chutí a dokonca sa u teba môže vyvinúť vyššie riziko smrti. Je to tak. Aj napriek tomu, čo všetko sa o káve popísalo, má mnohé zdravotné benefity.

Pozor však na jednu vec. Z pozitívnych účinkov môžeš ťažiť len vtedy, ak vypiješ to správne množstvo. Už v roku 2015 odporúčali Američanom odborníci piť aspoň 5 šálok kávy denne. Toto množstvo by malo byť súčasťou zdravej diéty. Výskumníci, ktorí zrealizovali najnovšiu štúdiu však odporúčajú ešte viac. Ideálnym množstvom by malo byť 6 až 7 šálok kávy denne.

Ak teda budeš piť aspoň 6 šálok kávy denne, tak budeš mať o 16% nižšie riziko smrti v priebehu nasledujúcich desiatich rokov v porovnaní s ľudmi, ktorí kávu nepijú vôbec. Cieľom výskumníkov a zároveň milovníkov kávy je dokázať, že káva naozaj patrí k zdravému životnému štýlu.

Štúdia trvala presne 10 rokov. Začala v roku 2006 a skončila v roku 2016. Vzorka bola naozaj obrovská, nejedná sa tak o „varenie z vody“. Armáda „pokusných králikov“ pozostávala z pol milióna ľudí vo veku od 38 do 73 rokov. Výskumníci každému položili nasledujúce otázky: „Koľko šálok kávy ste pili každý deň? Aký druh kávy pijete?“

Pozor na obsah kofeínu

Na základe údajov zozbieraných počas dlhého desaťročia sa zistilo, že zo zdravotného hľadiska dopadli najlepšie ľudia, ktorí sa kávy nebáli a dopriali si viac šálok. Ľudia, ktorí pili osem a viac šálok denne mali okrem energie zajačika Duracell znížené riziko úmrtia o 14%. Menej je však niekedy viac. Tí, ktorí boli skromnejší a pili šesť až sedem šálok mali dokonca riziko ešte o dve percentá nižšie.

Biedne však neobišli ani ľudia, ktorí pili od dvoch do piatich šálok kávy denne. Tí mali nižšie riziko úmrtia až do 12%. Pozor však aj na to, akú silnú kávu piješ. Nadmerné množstvo kofeínu môže totiž spôsobiť určité nepríjemnosti. Jedná sa hlavne o úzkosť, podráždený žalúdok a zrýchlený srdcový rytmus.

Výsledky štúdie sú zaujímavé. Bude však potrebné vykonať ďalšie pokusy, pretože štúdie z minulosti pitie viac ako osem šálok kávy denne spájali so zvýšeným rizikom úmrtia.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech