Kedy bude Slovensko na startupovej mape sveta?

  • Mnoho mladých podnikateľov s novými nápadmi musí na začiatku prejsť nezávideniahodnými povinnosťami. Jednak od získania všetkých informácií, cez presný postup na úradoch až po kontaktovanie rôznych odborníkov od právnikov cez účtovníkov a pod.
image_1438946559.jpeg
  • Mnoho mladých podnikateľov s novými nápadmi musí na začiatku prejsť nezávideniahodnými povinnosťami. Jednak od získania všetkých informácií, cez presný postup na úradoch až po kontaktovanie rôznych odborníkov od právnikov cez účtovníkov a pod.

 

Začiatky sú vždy ťažké. V každej krajine je nastavený systém podpory podnikania inak, a to sa môže explicitne odzrkadliť na vyššej, prípadne nižšej motivácii pri ašpirujúcich podnikateľoch.    

Samozrejme, že každá krajina má iné prostredie, viac či menej vhodné pre startupy. Nemožno nič namietať, že v každom jednom rebríčku a článku nájdete Silicon Valley na prvom mieste. Všetko, čo startupista potrebuje, sa tu nachádza. Sú tu investori, je tu prostredie, ktoré rozvoju firiem napomáha a veľa projektov, ktoré sú na pomoc startupistom zamerané. Ak ide napríklad aj o hľadanie zamestnancov či prenájom obchodných priestorov.

 

 

Silicon Valley je plné talentovaných ľudí a to je jedným z dôvodov, prečo sa tu novým firmám tak darí. Zhlukuje sa tu nová energia ľudí, ktorí chcú niečo zmeniť, robiť veci lepšie a odlíšiť sa. Čo je však tiež veľmi dôležité je jednoduchosť nadväzovania a získavania nových kontaktov. Sú tu totiž práve tí, ktorí už uspeli, vedia pomôcť iným a odovzdať cenné rady všetkým začínajúcim startupistom. Samozrejme, že nič nie je úplne dokonalé. Aj tu nájdete problémy, ako neustále sa zvyšujúce ceny nájmov či zamestnancov, a to môže byť v začiatkoch najväčšou prekážkou pre mladých, ktorí peňazí nazvyš nemajú a všetko investujú do svojich projektov. 

Samozrejme, Silicon Valley nie je jediné miesto, ktoré vytvára ideálne podmienky pre technologické spoločnosti. Pozrime sa na malý výber globálnych miest, ktoré ponúkajú startupom skvelý priestor na svoj štart a rozvoj. (zdroj: Joshua Steimle, Entrepreneur)

 

1. Dajte niečo zadarmo nádejným podnikateľom a oni sa odvďačia vedomosťami a rozbehnutím projektov práve vo Vašom meste. Toto je motto hlavného mesta Chile, Santiaga. „Startup Chile“ ponúka 6mesačné víza, 40.000 dolárov i kancelárske priestory zdarma. 

2. Shenzhen v Číne, pár minút severne od Hong Kongu je kráľovským miestom pre hardvérové spoločnosti. Môžete tu kúpiť všetky komponenty, na ktoré si len v rámci technológií spomeniete. 

 

3. A v Číne zostaneme, keďže Hong Kong sa pomaličky, ale isto dostáva do popredia a stáva sa z neho finančno-technologický kapitál celej Ázie. Je tu skvelá infraštruktúra, kvalifikovaní a anglicky hovoriaci zamestnanci, prirodzené biznisové prostredie, nízke dane a regulácie či stabilný právny systém a tiež fakt, že HK je domovom 70 svetových bánk. Samotný startupový ekosystém tu narástol od roku 2009 o 300% a rast pokračuje. HK je pomerne mladým inkubátorom pre startupy, a práve funding etapa môže byť trošku náročnejšia. Je tu ale mnoho akcelerátov a equity crowdfunding platforiem a investičnú časť HK podporuje neustále. Fungujú tu tiež „startup visa“, ktoré uľahčujú celý proces byrokracie. 

4. Čo môže byť krajšie ako pracovať v prostredí, kde to vyzerá ako na dovolenke a vlastne ani nepracujete, ale bavíte sa prácou? Toto nájdete na Filipínach, v meste Cebu. Je to perfektné mesto pre sociálne orientované startupy, nakoľko boj proti chudobe patrí k top témam.  Čo tiež Cebu vyzdvihuje a radí medzi výhodné lokality, je mnoho anglicky hovoriacich „expatov“ a dobrá infraštruktúra. Je to výborný priestor na vývoj i testovanie produktov a predstavenie celosvetovému trhu. 

 

5. Z európskych miest sa do rebríčka dostal nemecký Berlín. Je to moderné medzinárodné centrum s obrovským množstvom talentov. Medzi výhody patrí aj to, že netreba hovoriť nemecky a víza pre cudzincov tiež nie sú veľkým problémom. Sú tu rôzne co-workingové centrá, tiež sponzorované aj Google Entrepreneurs a nájdete tu aj akcelerátor program ako Microsoft Ventures. A čo je najväčším plusom? Život nie je tak nákladný ako v iných hlavných mestách, čo dáva aj väčší pocit istoty pre spoločnosti. 

6. Obľúbená cestovateľská destinácia sa tiež dostala do rebríčku, áno, Dubai, ktorý zažíva svoj rozkvet. Dubai expanduje konceptom „internetového mesta“ a prijal viaceré zmeny, aj z oblasti daňového systému. Čo by malo podporiť zahraničné startupy je zavedenie ekonomickej free zóny a tiež oslobodenie od daní po dobu 50 rokov. Má to však aj svoju negatívnejšiu stránku, keďže Dubai je tretím najdrahším miestom pre cudzincov v strednej Európe a každý zakladateľ firmy musí mať víza. Tie stoja 2.000 dolárov a ich predĺženie Vás vyjde každé tri roky ďalších 5.000 dolárov. Ekosystém startupov je však rozvinutý a sú tu mnohé iniciatívy v oblasti financovania i mentorovania. 

 

Pravdepodobne neexistuje jednoznačná odpoveď, ktoré mesto na svete bude najideálnejšie pre tvoj startup. Každý startup ekosystém je svojim spôsobom unikátny a ponúkajúci iné druhy benefitov, možnosti rozvoja a expanzie pre tvoju oblasť pôsobenia. Výber správnej destinácie záleži do veľkej miery aj od trhov, na ktoré sa chceš sústrediť, startup lifecycle štádia a taktiež aj od odvetvia, v ktorom sa pohybuješ. 


A ako vyzerá Slovenský startup ekosystém? 

Nie úplne dokonalý, ale progres, ktorý u nás prebieha je výrazný. Na scéne sa neustále objavujú nové startupy, ktoré sa často skloňujú v rôznych médiách, pribúdajú investori, co-working priestory, zaujímavé eventy, ale aj akceleračné programy. Tiež sa pomaličky zobúdza aj štát. Podpora inovácií a mladých podnikateľov, prístup ku kapitálu a skúsenostiam, vzdelávanie a využívanie medzinárodného know-how budú kľúčové oblasti na Slovensku, ktoré budú formovať náš ekosystém a pevne veríme, že sme na dobrej ceste k vybudovaniu ideálnych podmienok pre lokálne startupy s globálnymi ambíciami.       

 

 

zdroj: launcher blog

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá