Kickstarter: Priestor, ktorý vás nakopne

  • Rozhodol som sa každý týždeň predstaviť dva zaujímavé projekty, ktoré sa uchádzajú o vašu priazeň a peniaze. Azda najvhodnejšou platformou na niečo také je Kickstarter, a tak by som vám dnes rád o ňom povedal viac.
image_1398547841.jpeg
  • Rozhodol som sa každý týždeň predstaviť dva zaujímavé projekty, ktoré sa uchádzajú o vašu priazeň a peniaze. Azda najvhodnejšou platformou na niečo také je Kickstarter, a tak by som vám dnes rád o ňom povedal viac.

 

1. Kickstarter je v prvom rade priestor na financovanie kreatívnych projektov

Spája filmovú produkciu, hudbu, dizajn a technológie. Zlučuje malé aj veľké projekty, ktoré majú potenciál. Od svojho spustenia v roku 2009 prostredníctvom neho investovalo 6 miliónov ľudí 1 miliardu amerických dolárov do 60 000 projektov.

 

2. Každý projekt je absolútne nezávislý

Filmári, hudobníci, umelci, technológovia, dizajnéri – tí všetci majú absolútnu kontrolu a zodpovednosť za svoje projekty. Kickstarter nementoruje, nevyvíja, iba ponúka priestor. Hocikto z vás môže požiadať o registráciu a o návod na vytvorenie profilu.

  

3. Vďaka spojeniu kreatívcov a záujmu spotrebiteľov môže vzniknúť akýkoľvek produkt alebo služba

Tvorca projektu určuje dve veci: cieľovú sumu a deadline. Ak sa ľudom projekt páči, môžu ho zafinancovať, a tým ho vytvoriť. Ak však projekt nedosiahne cieľovú sumu, nedostane ani dolár. Financovanie spôsobom „všetko alebo nič“ znie síce prísne, ale je neuveriteľne efektívne a férové. Do dnešného dňa dosiahlo svoj cieľ 44% projektov.

 

4. Tvorcovia (creators) si ponechávajú 100% podiel

Podporovatelia (backers) financujú projekt, aby ožil a nemôžu z neho očakávať peniaze. Väčšinou investovanie funguje ako predplatenie si výrobku, pri filmovej tvorbe sú podporovatelia uvedení v titulkoch a pozvaní na privátnu premiéru, alebo dostanú vydané CD s podpisom hudobníkov.

 

http://www.therobotspajamas.com/wp-content/uploads/2013/08/kickstarter_graph51.jpg

 

5. Tvorcovia boli takto financovaní celé storočia

Mozart, Beethoven, Whitman, Twain a mnohí iní velikáni umenia dostávali peniaze od nadšencov a mecenášov. Odplatou im bol dobrý pocit, privátne koncerty u nich doma a hrdosť, že osobne poznajú umelcov. Kickstarter vytvoril vďaka internetu turbomodel financovania a rozšíril tak túto formu podpory do celého sveta.

 

6. Podporenie projektu neznamená len financovanie

Ak podporíte a financujete niekoho projekt, znamená to, že jeho sen posúvate dopredu a chcete, aby existoval. Projekt teda nepodporujú len priatelia, známi a rodina, ale celý svet. A ten pocit neuveriteľne motivuje.

 

7. Misia firmy Kickstarter je pomáhať kreatívnym projektom ožiť

Kickstarter je nezávislá spoločnosť, v ktorej pracuje 81 ľudí. Venujú čas zlepšovaniu platformy, odpovedajú na otázky oboch strán a hľadajú nové projekty. Z každého úspešného financovania si spoločnosť berie 5%. Kickstarter verí, že s pomocou komunity podporovateľov môže vytvoriť lepší svet.

 

V ďaľšej časti série Kickstarter sa pozrieme na naj projekty predchádzajúcich rokov.

zdroj: kickstarter.com, therobotspajamas.com, maximumpc.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá