Klesá kvalita populácie? Najviac potomkov má zaujímavý druh ľudí

  • Na svete sa každoročne realizujú mnohé tak trošku kontroverzné štúdie
  • Jednou z nich bola aj štúdia realizovaná v Spojenom kráľovstve
  • Z údajov získaných od viac ako pol milióna obyvateľov vzišli zaujímavé výsledky
ľudia
unsplash.com
  • Na svete sa každoročne realizujú mnohé tak trošku kontroverzné štúdie
  • Jednou z nich bola aj štúdia realizovaná v Spojenom kráľovstve
  • Z údajov získaných od viac ako pol milióna obyvateľov vzišli zaujímavé výsledky

Kontroverzná štúdia, samozrejme, vzbudila očakávané reakcie. Podľa vyhlásení má totiž najviac detí „menej kvalitná časť populácie.“ Je to však naozaj tak? Je možné nazývať ľudí menej dokonalými len preto, že majú pár kíl navyše alebo nižšie vzdelanie? Nie je to úplne jednoznačné. Vyššie vzdelanie sa nemusí rovnať vyššej inteligencii. Takisto zaváži aj prostredie, v ktorom je dieťa vychovávané a vplyvy spoločnosti. Všetky tieto faktory formujú budúcu osobnosť jednotlivca.

absolventi univerzityZobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Čo však hovorí štúdia zrealizovaná na základe vzorky dát od pol milióna obyvateľov Spojeného kráľovstva? Austrálski a americkí vedci, ktorí ju majú na svedomí, sa podelili o zaujímavé fakty. Zozbierali údaje, na základe ktorých ozrejmili, ako to s našou populáciou v súčasnosti vlastne vyzerá. Kvalita populácie totiž kolíše – raz je lepšia a raz horšia.

Prekvapivé výsledky štúdie

O kvalite celkovej populácie však rozhoduje počet detí a hlavne ich rodičia. A tu je podľa vedcov problém. Momentálne sa najviac detí rodí ľudom, ktorí sú nielen inteligenčne na nižšej úrovni, ale majú aj určité nedostatky v telesnej stavbe. Z grafov totiž vyplýva, že ľudia, ktorí majú vyššie vzdelanie a teoreticky by mali byť inteligentnejší, plodenie detí mnohokrát odkladajú na ďalekú budúcnosť. Vysoký počet detí je typický u ľudí s vyšším percentom tukových zásob.

Prečo ľudia s vyšším vzdelaním otáľajú? Možno si povieš, že asi to bude nadpriemernou inteligenciou. Ale nemusí to byť tak. Dôvody sú rôzne. Ak sa zamyslíš: ľudia často študujú aj v dospelosti a štúdium im zaberá množstvo voľného času. Tento čas iní venujú zoznamovaniu a nadväzovaniu kontaktov s opačným pohlavím. Ľudovo povedané: niekto študuje, iný sa zabáva. V určitom veku sú však ľudia natoľko zvyknutí na svoj životný štýl, že jednoducho si partnera silou-mocou nepotrebujú hľadať.

podnikateľZobraziť celú galériu (3)
zdroj: unsplash.com

Druhou príčinou je prekvapivo životná úroveň. Ak je životná úroveň a príjem vyšší, tak by mal byť počet detí vyšší, povieš si. Ale je to práve naopak. Čím vyššia je celková životná úroveň, tým je počet detí nižší. Zaujímavý fenomén, ktorý sa  týka hlavne žien so špičkovým vzdelaním. Muži sú na tom opačne. Ak majú vysoký príjem aj životnú úroveň, tak je počet detí porovnateľný s priemerom. Vyšší príjem znamená u mužov aj vyššiu plodnosť, čo potvrdzuje teóriu, ako dokáže psychický stav ovplyvňovať naše telo.

zdroj: economist.com, wikipedia.org, ncbi.nlm.nih.gov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech