Knihy o programovaní nestačí kupovať, treba ich aj prečítať

  • Zvládneš vôbec prečítať úvod a nestratiť v sebe programovaciu dôveru?
Books and CMH3b
  • Zvládneš vôbec prečítať úvod a nestratiť v sebe programovaciu dôveru?

Niektoré knihy vyzerajú na poličke skvelo. Nie len z estetického hľadiska, ale aj pokiaľ ide o to, čo ich nadpisy hovoria o majiteľovi. Štyri objemné knihy od Donalda Knutha „The Art of Computer Programming“ vysielajú jasný signál: ustúpte, pretože ja som skutočný programátor.  Skutočný počítačový vedec.

Bill Gates raz poveda, „Ak si myslíš, že si skutočne dobrý programátor… prečítaj si Art of Computer Programming…a potom mi môžeš rovno poslať CV, ak to zvládneš prečítať celé.“

knuth

foto: preining.info

Pre niektorých môže byť objednanie si tejto skvelej série veľkým kariérnym krokom. Pripravíš si na to špeciálne miesto na poličke ešte skôr, ako ti knihy vôbec doručia.

Váha tej autority môže byť taká veľká, že tie knihy nakoniec ani nikdy neotvoríš. Je to podobné ako keď filmový kritik odíde pred koncom filmu, lebo je znechutený (alebo tomu skôr nechápe). Knuthove knihy sú epické, je skutočným majstrom základov počítačovej vedy, jej pôvodu v matematike a prieniku týchto dvoch oblastí. Veľký rešpekt.

Je to ako keby si sa necítil dostatočne hodný toho, čo sa nachádza v tých knihách.

Môžeš si štyri krát prečítať úvod prvej knihy a snažiť sa predstaviť si, čo by to znamenalo zvládnuť všetky štyri knihy. Odpojil by si sa od internetu na niekoľko mesiacov a presťahoval sa do opustenej chaty v lese s kopou poznámkových papierov, krabicou ceruziek, doplnkovými matematickými knihami a 90 dňovou zásobou Adderall-u.

Chodil by si na dlhé prechádzky po lese a hlboko premýšľal nad základmi algoritmov. Žiaden laptop, žiadne wifi, žiadna elektrina – to všetko je iba rušenie. Po západe slnka by si nad problémami sedle pri sviečke a sníval by si o vesmíre harmonických čísel, binominálnych koeficientov a nelineárnych dátových štruktúr.

1-RPiGQBLThunoBjN8OtxHnw

foto: medium.com

No toto sa nikdy nestane. Po tom ako si prejdeš úvod dostaneš pocit, že by si sa mal obzrieť späť vo svojej kariére.

Byť nadšený z počítačového programovania v 50tych rokoch bolo byť nadšený z aplikovanej matematiky. IBM 650 mal základné matematícké operácie a kontrolované štruktúry a bol postavený na desiatkovej sústave, nie binárnej.

Nebol žiaden dispej, žiaden príkazový riadok. Človek bol operačný systém.

V prvom odstavci úvodu Knuth nazýva programovanie „estetickou skúsenosťou podobnou skladaniu poézie či maľovaniu.“ Táto estetická krása stále priťahuje každého ašpirujúceho programátora. Aj keď dnes už programy nevytvárame pomocou kladiva, krása programovania ostala nedotknutá.

zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: warosu.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá