Kodaň má úžasnú nová atrakciu. Mestské parky plávajúce na vode

  • Kodaň je nádherným mestom, a to aj vďaka všadeprítomným vodným kanálom
  • Dvojica odvážnych dizajnérov sa preto rozhodla využiť vodnú plochu a vybudovať tu plávajúce ostrovčeky
  • Tieto by mali poslúžiť ako obdoba klasických mestských parkov
front
copenhagenislands.com
  • Kodaň je nádherným mestom, a to aj vďaka všadeprítomným vodným kanálom
  • Dvojica odvážnych dizajnérov sa preto rozhodla využiť vodnú plochu a vybudovať tu plávajúce ostrovčeky
  • Tieto by mali poslúžiť ako obdoba klasických mestských parkov

Kodaň je hlavným mestom Dánska, ktorého obyvatelia sú zároveň najspokojnejšími na celom svete. K tomu možno svojou troškou prispieva práve nádherná Kodaň, na ktorú sú obyvatelia patrične hrdí. Toto fantastické a všetkými farbami hýriace mesto sa len tak pre nič za nič nenazýva Benátkami severu. Cez mesto totiž prechádzajú mnohé vodné kanály.

Najobľúbenejším miestom je pravdepodobne ulica Nyhavn lemovaná z oboch strán rôznofarebnými domami. Pozdĺž ulice sa tiahne vodný kanál s rušnou lodnou premávkou, ktorý dotvára celú atmosféru.

Toto je však iba malá časť Kodane. Polmiliónové mesto toho ukrýva omnoho viac. Najnovšie púta pozornosť turistov „plávajúce čudo“ v hlavnom prístave, ktorý rozdeľuje mesto na dve polovice. Záhadným objektom je malý plávajúci ostrovček s jedným jediným stromom – lipou. Pripomína malý ostrov stroskotanca, akurát tu nenájdeš typickú palmu. Svojím spôsobom ním naozaj je. Človek, ktorý chce byť na chvíľku sám si tu môže urovnať myšlienky.

Prvý plávajúci mestsky park sveta

Tento malý ostrov s názvom CPH-Ø1 je prvým dielikom v skladačke projektu CPH (Copenhagenislands), ktorý má omnoho širší záber. Pod tento smelý projekt sa podpísala dvojica Marshall Blecher a Magnus Maarbjerg z dizajnérskeho štúdia FOKSTROT. Ich cieľom je priniesť netypickú formu relaxácie na plávajúcich ostrovoch, ktoré sa budú dať presúvať z jedného miesta na druhé.

detailZobraziť celú galériu (3)
zdroj: copenhagenislands.com

Je to úplne nová forma mestského parku, ktorej neuškodí ani zvyšujúca sa hladina vody a narastajúca mestská výstavba, ktorá postupne ukrajuje z miest určených pre rekreáciu a pokoj. Prvý plávajúci ostrovček budú čoskoro nasledovať ostrovy CPH-Ø2 a  Ø3. Plávajúci park sa tak bude utešene rozrastať. Každý ostrov, ktorý pribudne by mal obsahovať inú formu zábavy a rekreácie. Na jednom nájdeš pódium vhodne na vystúpenia, na ďalšom saunu. Iný poskytne pravú nefalšovanú záhradu a ďalší zasa kaviareň s barom na divoké žúrky.

Každý jeden z ostrovov bude ručne vybudovaný v miestnom prístave s využitím tradičných techník pre budovanie lodí. V zimných mesiacoch alebo pri špeciálnych príležitostiach sa roztrúsené ostrovy spoja do jedného a vznikne jeden malý ostrovný komplex.

zdroj: copenhagenislands.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech