Na koľko z týchto pohovorových otázok pre spoločnosť Google vieš odpovedať?

  • Spoločnosť Google je známa aj svojimi zvláštnymi otázkami na pracovných pohovoroch, ktoré majú preveriť logické myslenie uchádzača. Niektoré z týchto otázok boli tak náročné, že ich spoločnosť z pohovorov vyradila.
124979-848cf15a-99f7-4a5b-b256-7658b9bcb6bf-alanjensen_google_mg_3457-original-1395087290
  • Spoločnosť Google je známa aj svojimi zvláštnymi otázkami na pracovných pohovoroch, ktoré majú preveriť logické myslenie uchádzača. Niektoré z týchto otázok boli tak náročné, že ich spoločnosť z pohovorov vyradila.

Lewis Linn, kariérna konzultantka, ktorá sa špecializuje na techniky pohovorov, zostavila zoznam 140 otázok, ktoré sa pýtali v Google jej klientov. Otázky boli pre pozície produktových manažérov, software inžinierov a marketingových manažérov. Väčšina otázok nemá jasnú odpoveď, ale má otestovať tvoju kreativitu a zistiť ako pojmeš otázku.

msp_0810_1792-1

Takže okrem klasických otázok, ktoré všetci neznášame, ako prečo chcete pracovať práve pre Google, čo viete o našich produktoch atď. sú toto tie najzvláštnejšie otázky:

 

  1. Koľko golfových loptičiek sa zmestí do školského autobusu?
  2. Si zmenšený na veľkosť centu. Tvoja hmota je proporčne zmenšená tak, aby uchovala tvoju pôvodnú hustotu. Následne ťa hodia do skleneného mixéru, kde sa nože začnú hýbať o 60 sekúnd. Čo urobíš?
  3. Koľko by si si účtoval za umytie všetkých okien v meste Seattle?seattle
  4. Vysvetli svojej osemročnej neteri tromi vetami, čo znamená databáza.
  5. Máš sa dostať z bodu A do bodu B, ale nevieš či sa tam vieš dostať. Čo urobíš?
  6. Predstav si, že máš skriňu plnú košieľ. Je tam veľmi ťažké nájsť konkrétnu košeľu. Čo urobíš preto, aby si ich zorganizoval tak, aby si jednoducho našiel tú, ktorú hľadáš?
  7. Každý muž z dediny zo 100 ženatých párov podviedol svoju manželku. Každá žena v dedine ihneď vie, keď nejaký muž podvedie svoju ženu, avšak nevie či jej vlastný muž ju podviedol. Dedina má zákon, ktorý nedovoľuje cudzoložstvo. Akákoľvek žena, ktorá vie dokázať, že jej manžel bol neverný ho musí v ten deň zabiť. Ženy tejto dediny by tento zákon nikdy neporušili. Jedného dňa kráľovná navštívi dedinu a ohlási, že minimálne jeden manžel bol neverný. Čo sa stane?
  8. V krajine, kde obyvatelia chcú iba chlapcov, sa každá rodina snaží o dieťa dovtedy, pokiaľ sa im nenarodí chlapec. Keď sa im narodí dievča, majú ďalšie dieťa. Keď sa im narodí chlapec, prestanú sa snažiť. Aký je pomer chlapcov a dievčat v krajine?
  9. Koľko ladičov pián je na celom svete?piano
  10. Prečo sú poklopy okrúhle?
  11. Musíš overiť, že tvoj kamarát Bob má tvoje správne telefónne číslo, avšak nemôžeš sa ho priamo naň opýtať. Musíš otázku napísať na kartičku a dať ju Eve, ktorá ju dá Bobovi a následne ti vráti jeho odpoveď. Čo treba napísať na kartičku okrem otázky tak, aby to Bob vedel dešifrovať, ale aby Eva nezistila tvoje telefónne číslo.
  12. Muž posunul svoje auto k hotelu a prišiel o svoje bohatstvo. Čo sa stalo?
  13. Koľko krát sa ručičky na hodinkách za deň prekryjú?
  14. Koľko vysávačov sa za rok vyrobí v USA?
  15. Vysvetli význam „dead beef“ (mŕtva hovädzina).
  16. Keď niekto vytočí sled čísel na telefóne, aké možné slová/reťazce môžu byť vytvorené z písmen asociujúcich tieto čísla?

1dd064b00df72ba0a147eb5d6973484d8841e842a70f40e2d44126f7bec4fe37 (1)

Možné odpovede:

  1. Otázka nemá presnú odpoveď (aj keď sa môžete pokúsiť to nejako vypočítať). Má preveriť ako reprezentatívne, kreatívne a rýchlo viete odpovedať a ako sa správate pod tlakom.
  2. Skoč! Tvoja hmota je síce zmenšená, ale sila ti zostala, takže ako silnejší hmyz dokážeš vyskočiť z mixéra.
  3. Jednoduchá odpoveď je napríklad 10 dolárov za okno.
  4. Odpoveď má otestovať tvoju schopnosť komunikovať komplexné myšlienky v jednoduchom jazyku. Napríklad: Databáza je nástroj, ktorý si pamätá mnoho informácií a ľudia ho používajú na to, aby si tie informácie pamätali. Choď sa von hrať.
  5. Tu sa tiež treba nejako vynájsť. Vezmem si taxík s vodičom, čo pozná cestu z bodu A do bodu B. Prípadne si vezmem mapu a podobne.
  6. Na túto otázku tiež nie je presná odpoveď. Testuje kreativitu uchádzača.
  7. Problém podvádzajúceho manžela je klasický rekurzívny problém. Keď všetky ženy vedia aspoň o jednom podvádzajúcom manželovi, môžeme porozumieť rekurzívnemu procesu. Predpokladajme, že podvádza iba jeden manžel. Potom jeho žena nevidí nikoho podvádzať, čiže vie, že ju podvádza a zabije ho v ten deň. Keď sú dvaja podvádzajúci muži, ich ženy vedia o jednom podvádzajúcom mužovi a musia počkať deň, pred zistením, že ich muž podvádza (pretože v deň oznámenia nebol zabitý žiadny muž). Čiže 100 podvádzajúcich manželov prežije v pohode 99 dní, kým 100 manželiek zabije svojich mužov v rovnaký deň.
  8. Ignoruj viacnásobné pôrody, neplodné páry a páry, ktoré umrú predtým, než budú mať dieťa. Ako prvé si treba uvedomiť, že každý pár v krajine bude mať iba jedného chlapca, keďže potom sa prestanú snažiť o dieťa. Čiže chlapcov bude presne toľko, koľko je manželských párov. Každá rodina však môže mať viac dievčat. Dobrá cesta ako zistiť počet dievčat, je urobiť si imaginárne sčítanie dievčat. Pozvi všetky matky krajiny do jednej veľkej miestnosti a verejne sa opýtaj: „Môže každá, ktorá mala prvorodenú dcéru zdvihnúť ruku?“ Prirodzene polovica matiek zdvihne ruku, čo si treba zapísať do tabuľky. Potom sa opýtaj: „Môže každá, ktorá mala druhorodenú dcéru nechať zdvihnutú ruku?“ Polovica rúk ide dolu, čo si zas zapíšeš do tabuľky. Potom sa opýtaš: „Môže každá, ktorá mala ako tretie dieťa dcéru nechať zdvihnutú ruku?“ A takto pokračuješ, pričom pri každej otázke je o polovicu menej rúk vo vzduchu. Tým vytvoríš vzorec: (1/2 + 1/4 + 1/8 + 1/16 + 1/32 + . . .) xN pričom N je počet matiek. Čím zistíš, že počet dievčat sa rovná počtu rodín (N) a počtu chlapcov (alebo je mu veľmi blízko). Čiže pomer chlapcov a dievčat bude 1:1.
  9. Predpokladajme, že pianá potrebujú naladiť raz za týždeň a trvá hodinu kým ich ladič naladí. Ak pracuje 8 hodín denne a 5 dní v týždni,tak zvládne týždenne približne 40 pián. Takže odpoveď je jeden ladič na 40 pián. Na wikipedii môžete tento problém nájsť pod titulom „Fermi problem“.
  10. Na to sú dve správne odpovede: Prvá je, že okrúhly poklop nevie prepadnúť užšou dierou, nech je otočený v akomkoľvek uhle. Druhá je, že pre strojovú oceľ je lepšie, ak je okrúhla, než hranatá.
  11. Ide len o overenie. Napíš mu teda, aby ti zavolal v určitý čas. Ak nezavolá, nemá tvoje číslo. Ak ti to príde príliš ľahké, môžeš mu povedať, aby ti napísal súčet čísel tvojho telefónneho čísla.
  12. Hral Monopoly. Išlo o to, že sa so svojim autom, čo je vlastne figúrka, dostal na políčko, ktoré vlastní oponent. Tým pádom musel majiteľovi daného hotela vyplatiť čiastku za tzv. „nájom“.
  1. 22 krát, ak polnoc počítame iba raz.
  2. Pri takejto otázke treba vziať do úvahy, že v USA je 120 miliónov domácností a dedukciou je potrebné odvodiť odpoveď.
  3. 0xDEADBEEF je hexadecimálny kód často používaný na identifikovanie padnutých softwareov a systémov. Čiže ide o programátorský žargón.
  4. Na telefóne sú čísla od 0 do 9, čo je dokopy 10 znakov. Iba niektoré čísla majú priradené písmená: 2 [ABC], 3 [DEF], 4 [GHI], 5 [JKL], 6 [MNO], 7 [PQRS], 8 [WXYZ]. Je teda potrebné vypočítať obmenu týchto 10 znakov v možných telefónnych číslach. To dosiahneš týmto vzorcom:

binomial coefficient formula

Odpoveďou je 6,666,666,666 možných slov.

 

Máš lepšie odpovede na tieto otázky? Napíš nám ich do komentára.

 

zdroje: iflscience.comimpactinterview.combusinessinsider.com, zdroj fotografií: officesnapshots.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá