Komáre to majú zrátané: Vedci objavili techniku, ako sa ich zbavíme raz a navždy

  • Komáre dokážu poriadne znepríjemniť romantickú noc pod holým nebom
  • A nielen to, tento dotieravý hmyz prenáša mnoho vážnych chorôb, napríklad nebezpečnú maláriu
  • „Komáre však pravdepodobne zlikvidujeme raz a navždy,“ tvrdia vedci.
  • Stačí zásah do ich DNA
komár
flickr
  • Komáre dokážu poriadne znepríjemniť romantickú noc pod holým nebom
  • A nielen to, tento dotieravý hmyz prenáša mnoho vážnych chorôb, napríklad nebezpečnú maláriu
  • „Komáre však pravdepodobne zlikvidujeme raz a navždy,“ tvrdia vedci.
  • Stačí zásah do ich DNA

S komármi mal čo dočinenia takmer každý jeden z nás. Tieto malé tvory sa nikdy nevzdávajú pokiaľ sa nenacicajú životodarného nektáru. Krv im chutí natoľko, že sú ochotné riskovať svoj život. Nepríjemnému hmyzu, ktorý roznáša mnohé vážne choroby a nedá ti v noci spávať bude však pravdepodobne koniec. Na svete by nemusel zostať ani jeden jediný komár, a to vďaka objavu vedcov.

Tí sa nerozhodli pre zabíjanie komárov násilím. Ako si si už asi všimol, násilie na komáre neplatí a je to vopred prehratý boj. Množia sa totiž extrémnou rýchlosťou. Na komáre treba ísť práve nenápadne a mierumilovne. Presne takýto spôsob zvolili vedci. Tí sa rozhodli pre genetické inžinierstvo. Využili pritom techniku Gene drive, čo znamená pridávanie, odstraňovanie, narúšanie alebo modifikáciu génov. Takto je možné ovplyvniť celé nasledujúce generácie komárov.

Vedci využili túžbu komárov po reprodukcii

V tomto prípade vedci využili modifikáciu génov tak, aby sa stala časovanou bombou a vymazala komáre z povrchu zemského. Znie to až moc dobre, ale funguje to naozaj? Áno, o tom sa presvedčili výskumníci z londýnskej Imperial College. Tí za pomoci tejto techniky dokázali zlikvidovať umelo chovaný druh Anopheles gambiae, ktorý je pôvodcom smrteľnej malárie v Afrike.

Výsledky svojej štúdie zverejnili v žurnále Nature Biotechnology. Výskumníci využili metódu CRISPR. Ako pokusné králiky poslúžili na prekvapenie samčeky komára, ktoré sú vlastne neškodné. Cieľom bola modifikácia génov, ktoré majú na starosti pohlavie jedinca. Tieto upravené komáre následne pustili medzi umelo chovanú skupinu 450 samičiek a samčekov a sledovali, čo sa stane. Samozrejme, komáre sa začali množiť.

Na prekvapenie však počet novonarodených samičiek klesal. V ôsmej generácii nezostala v populácii ani jedna jediná samička. Je to vôbec prvýkrát, čo sa niečo takéto podarilo. Aj keď pokus vyšiel, na nasadenie vo veľkom sa ešte nepomýšľa. Vedci totiž nevedia, či by masívne využitie tejto techniky nespôsobilo nejaké komplikácie. Na „boj ostrými“ si teda počkáš ešte približne 5-10 rokov.

zdroj: futurism.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech