KOMENTÁR: Práca nie je všetko. Uvedomuje si to aj mladá generácia, ktorá chce všetko a hneď

sloboda, práca
Unsplash/Fuu J, Alex Kotliar

V živote ide o viac, ako len o prácu. Tento názor má čoraz viac vysokoškolákov aj mladých ľudí, ktorí štartujú svoju kariéru.

Ja patrím medzi nich.

Balans medzi osobným a pracovným životom je veľmi dôležitý. Niektorí ľudia to zistili až počas pandémie, iní pracujú na tom, aby sa nikdy nemuseli učiť na vlastných chybách.

Ak totiž nenájdeš rovnováhu medzi pracovným a osobným životom, môžeš si poriadne ublížiť. Veľa ľudí spomalí až vtedy, keď nastúpi syndróm vyhorenia alebo úzkosti.

Ja patrím medzi nich.

Strata motivácie v práci, neustála únava, bolesti žalúdka alebo nespavosť. Aj takto končí prílišné nadšenie v práci, ktoré nie je vyvážené dostatkom oddychu. Stretávajú sa s ním práve ľudia, ktorí sa snažia byť veľmi úspešní a prácu postavia na prvú priečku priorít. Vidina rýchleho kariérneho rastu a väčšieho zárobku sú jednou z príčin, prečo sú niektorí ľudia ochotní práci doslova obetovať život.

Ja už nepatrím medzi nich.

Práca naozaj nie je všetko. Dnešní mladí ľudia si to uvedomujú. Napriek tomu túžime po úspechu viac, ako ktokoľvek iný. Práve preto dnes nie je výnimočné, že vyhorenie zažijú už 20-roční ľudia.

Chceme všetko stihnúť čo najskôr – vyštudovať vysokú školu, získať svoju vysnívanú prácu, zarábať nadpriemerný plat, kúpiť si prvé auto, postaviť dom, zasadiť strom a založiť rodinu. Ideálne, ak by sme toto všetko stihli skôr, ako dovŕšime 30 rokov. Bláznivá doba.

Treba si upratať v živote

Čoraz viac si však uvedomujeme, že tento prístup nie je zdravý. Snažíme sa spomaliť, nájsť si čas pre seba, postaviť súkromný život a zdravie na prvé miesto. Nie vždy je to však ľahké.

Snaha získať úspech v mladom veku nie je jediným dôvodom, prečo nemáme správne nastavenú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Ďalším dôvodom je fakt, že pri niektorých zamestnaniach nie je možné mať stabilnú pracovnú dobu. Aj po nej prichádzajú maily od klientov či od zákazníkov, prípadne podnikatelia musia riešiť, či ich biznis funguje tak, ako má.

práca, work
zdroj: Unsplash/Convertkit

Podľa psychológov je podstatné vytvoriť si akúsi prechodovú zónu, teda dať svojej fyzičke aj psychike najavo, že práca skončila. Cesta z práce domov, ktorá je akýmsi mostom medzi pracovným a osobným časom, je veľmi dôležitá. Čo však majú robiť ľudia, ktorí majú permanentný home office?

Odborníci aj im radia vytvoriť si rituál, ktorý bude pre nich symbolom konca pracovného času. Choď si zabehať, daj si kávu niekde vonku alebo aspoň zmeň miestnosť, v ktorej sa zdržiavaš. Ak je to možné, po svojej pracovnej dobe si vypínaj upozornenia na správy či na maily. Nezabudni ani na pravidelné prestávky. Prečo sú dôležité, sme písali nedávno.

Sme leniví?

Napriek tomu, že čoraz viac mladých ľudí získava veľké úspechy, sa hovorí o akejsi lenivosti mladých ľudí. Nie je to však pravda. Práve naopak. Aj kvôli tlaku sociálnych sietí, kde vidíme množstvo veľmi úspešných ľudí, chceme úspech aj my. Len si ho predstavujeme inak, ako naši rodičia.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Startitup.sk, eduword.sk, ipcko.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá