Koniec Donalda Trumpa? Prevrat, ktorý by mohol zmeniť Ameriku dneška

  • Na amerického prezidenta Donalda Trumpa bola podaná obžaloba a žiadosť o odstúpenie z funkcie
  • Šanca na jeho predčasné odstúpenie z funkcie je väčšia ako kedykoľvek predtým
  • Výrazne k tomu prispievajú kongresné voľby zo 6. novembra 2018
trump
The Harris Poll / Global News
  • Na amerického prezidenta Donalda Trumpa bola podaná obžaloba a žiadosť o odstúpenie z funkcie
  • Šanca na jeho predčasné odstúpenie z funkcie je väčšia ako kedykoľvek predtým
  • Výrazne k tomu prispievajú kongresné voľby zo 6. novembra 2018

Podľa zistení Harvardskej ankety CAPS/Harris si odstúpenie súčasného amerického prezidenta želá až 39% voličov. Nie je to však až také nereálne, ako sa zdalo doteraz. Nedávne americké kongresné voľby vniesli do súčasnej situácie svetielko nádeje – väčšina zvolených v Sneme reprezentantov totiž patrí k strane Demokratov.

Za túto politickú stranu bol zvolený aj reprezentant za Kaliforniu, Brad Sherman. Hneď prvý deň vo funkcii podal na prezidenta Trumpa žalobu a žiadosť o jeho odvolanie.

Dôvodom malo byť “zastrašovanie a následné vyhodenie” vtedajšieho šéfa FBI, Jamesa Comeyho. Zo žaloby vyplýva, že Comey bol vyhodený presne v čase, kedy FBI vyšetrovala Michaela Flynna (v tom čase poradcu pre národnú bezpečnosť) a ruský zásah do prezidentských volieb v roku 2016.

Comeyho nedobrovoľné odstúpenie spôsobilo ukončenie týchto vyšetrovaní. Sherman podal identickú žalobu už v roku 2016. Rovnako vtedy, ako aj teraz, v nej označuje toto Trumpove rozhodnutie za zneužitie jeho právomocí a porušenie jeho konštitučných povinností. 

V roku 2016 sa jeho žaloba nestretla s veľkým úspechom – jej jediným podporovateľom sa stal Al Green. Ten onedlho prišiel so svojou vlastnou žalobou, ktorú podal v januári 2018. Zaradil do nej aj prezidentov zákaz transsexuálnych ľudí v americkej armáde či bezohľadné zákony o imigrácii.

Ani táto snaha však nebola dostatočne podporená. Za zmienku stojí ešte jedna žaloba, pochádzajúca od demokratického reprezentanta z Tenessee Steva Cohena z novembra 2017, ktorá si získala až 17 podporovateľov. Ani ona však neprešla ďalej a nikdy sa nedostala to fázy hlasovania. 

Americký Kongres je zákonodarným zborom, ktorý sa delí na dve komory – Snem reprezentantov (House of Representatives) a Senát.

Na schválenie zákona je potrebné hlasovanie oboch komôr. Rozdelenie týchto dvoch častí po nedávnych voľbách je jasné – kým Snem reprezentantov tvorí po väčšine strana Demokratov, Republikánom patrí Senát.

Práve zvolenie Demokratickej väčšiny do Snemu dáva mnohým nádej. Odstup prezidenta sa totiž aktívne  rieši od prvého dňa vo funkcii a dostal sa ďalej ako kedykoľvek predtým. 

Na druhej strane je však na úspešné dokončenie plánu potrebné už spomínané komplexné hlasovanie, ktoré zahŕňa aj  Senát s Republikánskom väčšinou. Práve v tomto bode by mohla obžaloba zlyhať.

Na to, aby Trump vo funkcii definitívne skončil, sú potrebné hlasy dvoch tretín Senátu. Pre lepšiu predstavu – Republikáni s počtom 51 senátorov prevyšujú počet Demokratov, ktorých je len 48. Proti Trumpovi by sa teda muselo vzbúriť viac ako tucet jeho vlastných stranníkov. 

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá