Koniec plastov? Vedci vytvorili „mutanta“, ktorý priam zbožňuje plastový odpad

  • Medzinárodný tím vedcov vylepšil enzým, ktorý dokáže rozkladať plasty
  • Ako zdroj inšpirácie im poslúžila baktéria, ktorú objavili v roku 2016 na skládke odpadu v Japonsku
plast
flickr
  • Medzinárodný tím vedcov vylepšil enzým, ktorý dokáže rozkladať plasty
  • Ako zdroj inšpirácie im poslúžila baktéria, ktorú objavili v roku 2016 na skládke odpadu v Japonsku

Písal sa rok 2016 a na japonskej skládke odpadu, ktorá pôsobila pomerne nenápadne, sa odohral významný objav. Na mieste plnom plastového odpadu sa ukrývala baktéria, ktorá priam milovala PET – polyetyléntereftalát. Tento plast je najpoužívanejším na svete a využíva sa na výrobu plastových fliaš, ktoré nájdeš v každom obchode. Okrem toho sa používa aj ako obalový materiál a našiel aj ďalšie využitie v priemysle. 

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Má všetko, čo má dokonalý plast mať. Je nielen pevný a odolný, ale má aj extrémne dlhú životnosť. Tá by mala bez problémov dosiahnuť 1 000 rokov, aj keď to v skutočnosti ešte nikto neotestoval. Práve dlhá životnosť je dvojsečnou zbraňou, pretože na jednej strane sa nemusíme báť, že sa nám plastový produkt začne rozpadať, na strane druhej však znečisťujeme našu planétu.

Na svete sa totiž každú minútu predá viac ako milión PET fliaš. Z toho prejde procesom recyklácie iba 14 % z nich, čo je rapídne málo. Ostatné tak končia na rôznych skládkach v prírode alebo sa dostanú do morí a oceánov.

Príroda prináša vlastné riešenia

Pri výskume objavenej baktérie sa zistila jedna zaujímavá vec. PET plasty, ktoré majú veľmi pevnú molekulárnu štruktúru, boli takmer úplne rozložené v priebehu šiestich týždňov. K samotnému procesu rozkladu rapídne prispel enzým, ktorý baktérie vylučujú. Tento enzým poslúžil ako základ pre vytvorenie zmutovaného super enzýmu, ktorý dokáže veci nevídané, rozloží plast ešte rýchlejšie. Po preskúmaní zloženia tejto zaujímavej látky a smelých plánoch na jej zlepšenie sa to totiž naozaj podarilo. Enzým na steroidoch je na svete.

Požierač plastov je síce realitou, ale vedci chcú ešte viac. Chcú enzým upraviť tak, aby si dokázal poradiť aj s opačným procesom. Z plastu, rozloženého na základné látky, by mal byť schopný opäť vytvoriť plnohodnotný plast. Odpadla by komplikovaná recyklácia a nárast množstva plastu v prírode.

O tom, že situácia s plastovým odpadom sa postupne vymyká spod kontroly, svedčia aj obrovské plávajúce ostrovy, ktoré sa nachádzajú v oceánoch a moriach. Plasty prírode nesvedčia. Nielenže vyzerajú pomerne nevábne, ale trpia aj živočíchy, pre ktoré môže byť ich náhodná konzumácia smrteľne nebezpečná.

Posledným smutným prípadom bol nález vyplaveného vorvaňa na španielskej pláži, ktorý mal v črevách desiatky kilogramov plastového odpadu.

zdroj: theguardian.com , theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech