Koniec pozemnej dopravy? Prvý lietajúci automobil príde na americký trh už budúci mesiac

  • Milovníci lietania, ktorým prekáža hustá premávka majú dôvod na radosť
  • Už budúci mesiac sa spustí predpredaj prvého lietajúceho vozidla určeného pre verejnosť. Čo všetko dokáže?
automobil
Terrafugia
  • Milovníci lietania, ktorým prekáža hustá premávka majú dôvod na radosť
  • Už budúci mesiac sa spustí predpredaj prvého lietajúceho vozidla určeného pre verejnosť. Čo všetko dokáže?

Lietanie ľudstvo fascinovalo už od nepamäti. V minulosti ľudia experimentovali s falošnými krídlami, lebo sa chceli priblížiť vtákom. Mnoho z týchto pokusov však skončilo katastrofou. Dnes už ľudia dokážu naozaj lietať. Stačí nasadnúť na lietadlo alebo zažiť intenzívnejší pocit pri skoku padákom alebo lete na rogale. Fascinácia z lietania je ukrytá niekde hlboko v ľudskej duši.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa ľudia stále snažia vyrovnať vtákom. Dnes s rozvojom technológií sme videli rôzne pokusy a snahy o vytvorenie lietajúceho automobilu. Niektoré boli úspešné, iné zasa nie. Ani jedno sa však nedostalo do komerčného predaja. Tomu je však nateraz koniec.

Na trh totiž vstupuje novinka Transition od spoločnosti Terrafugia. Bude to prvé dvojsedadlové vozidlo, ktoré bude fungovať v dvoch módoch. Tým prvým bude klasický automobil a tým druhým mód lietania. Premena na lietajúci automobil pritom nebude trvať dlhšie ako jednu minútu.

Chameleón na kolesách dokáže preletieť vzdialenosť 640 km maximálnou rýchlosťou 160 km/h. Predpredaj začne už budúci mesiac. Zákazníci sa ho však dočkajú vo fyzickej podobe až začiatkom budúceho roka. Cenu hybridného elektrického vozidla zatiaľ nepoznáme.

Lietajúci automobil bol v priebehu vývoja postupne vylepšovaný. Dnes sa vôbec nepodobá na pôvodný model. Má hybridný elektrický motor, vylepšené sedačky a viac úložného priestoru. Zlepšila sa aj bezpečnosť. V automobile nájdeš dokonca spätné kamery a padáky, aby si si mohol zachrániť holý život v prípade nejakého zlyhania. Automobilu stá

Vozidlo spĺňa všetky bezpečnostné certifikáty, avšak budúci majiteľ bude potrebovať preukaz pilota. Absolvovaniu kurzu lietania sa tak nevyhne. Stroj váži 590 kilogramov a dokáže sa vzniesť do maximálnej výšky 3048 metrov. Má sklápacie krídla a na svoj štart mu stačí iba krátka vzletová plocha.

Spoločnosť plánuje ešte modernejší model

Ak sa novinka ujme, spoločnosť uvedie ďalší model pre štyri osoby TF-X. Ten bude vybavený autonómnym systémom. Stačí zadať cieľovú destináciu a lietadlo ťa tam bezpečne dopraví. Na rozdiel súčasného modelu nebude potrebovať vzletovú dráhu.

Je prispôsobené na jazdu po cestách aj diaľniciach. Zvedavcom tak teraz nezostáva nič iné, ako čakať na mená prvých majiteľov revolučného automobilu. Bude zaujímavé sledovať, čo táto novinka dokáže a či bude taká dokonalá ako to podľa zverejnených informácií vyzerá.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech