Kontaktné šošovky novej generácie budú konečne spĺňať všetky nároky

  • Užívatelia kontaktných šošoviek majú dôvod na radosť.
  • Kontaktné šošovky po novom ochránia zrak pred silným slnečným žiarením
  • Výhody, ktoré donedávna poskytovali len špeciálne upravené slnečné okuliare, tak budú dostupné naozaj každému
šošovky
flickr
  • Užívatelia kontaktných šošoviek majú dôvod na radosť.
  • Kontaktné šošovky po novom ochránia zrak pred silným slnečným žiarením
  • Výhody, ktoré donedávna poskytovali len špeciálne upravené slnečné okuliare, tak budú dostupné naozaj každému

Leto sa blíži a s ním aj poriadna dávka slnečného žiarenia, ktorá nám konečne zdvihne náladu. Slnko však nemá len pozitíva. Vedci už mnohokrát potvrdili škodlivé vplyvy UV žiarenia na naše „okná do duše“, teda oči. Tie máme len jedny a sú veľmi zraniteľné a komplexné. Opraviť ich v prípade vážneho poškodenia je veľmi náročná úloha. Ochrana nášho zraku má teda naozaj význam a môže nás zachrániť pred zdravotnými problémami v budúcnosti.

kontaktné šošovkyZobraziť celú galériu (2)
zdroj: Johnson & Johnson

Najpopulárnejšou ochranou sú slnečné okuliare, ktoré dostať v letných mesiacoch takmer na každom kroku. Samozrejme, ak chceme kvalitu, mali by sme si vyberať značkové verzie, ktoré však stoja omnoho viac ako len pár eur. Aj základná ochrana je však postačujúca. Ľudia, ktorí majú zhoršený zrak, doteraz nemali veľmi na výber ak nosili kontaktné šošovky. Neostávalo im nič iné, iba si na šošovky nasadiť klasické slnečné okuliare. Ľudia, ktorí nosia dioptrické okuliare však majú výhodu v podobe slnečných dioptrických okuliarov.

Tajomstvo je v špeciálnej vrstve

Situácia sa však mení a milovníci ľahkých a neviditeľných šošoviek tak dostanú vlastnú prispôsobivú verziu. Tá sa bude meniť ako chameleón podľa intenzity slnečného žiarenia. Iné riešenie neprichádzalo do úvahy, keďže šošovky sa nedajú vymeniť jednoducho ako okuliare. Nové šošovky už schválil Úrad pre potraviny a liečivá a na ich vzniku sa podieľali dve spoločnosti – farmaceutická Johnson & Johnson a výrobca fotochromatických okuliarov Transitions Optical.

ACUVUE OASYSZobraziť celú galériu (2)
zdroj: Johnson & Johnson

Princíp funkcie je teda úplne rovnaký ako pri fotochromatických slnečných okuliaroch. Na povrch šošoviek je nanesená špeciálna svetlocitlivá vrstva, ktorá pozostáva z miliárd molekúl. Tie vplyvom slnečného žiarenia menia svoju štruktúru. Silné slnečné žiarenie tak spôsobuje tmavnutie vrstvy, čím dochádza k blokácii škodlivého UV žiarenia. Ak je žiarenie slabé, tak sa molekuly vracajú späť na svoje pozície, čím sa povrch šošovky zosvetlí.

Šošovky boli vo vývoji rekordných 10 rokov. V priebehu vývoja bolo zrealizovaných množstvo skúšobných testov na dobrovoľníkoch. Na poslednom teste sa zúčastnilo 24 ľudí, ktorí so šošovkami jazdili automobilom cez deň aj noc aby sa zistili prípadné vplyvy na kvalitu videnia. Šošovky by mali byť na trhu začiatkom roka 2019.

zdroj: iflscience.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech