Kontroverzný príbeh skupiny Penta: V začiatkoch predávali čínsky textil, dnes točia 260-miliónový ročný zisk

  • Nemocnice, lekárne, banky, nehnuteľnosti i médiá. Moc Penty je naozaj obrovská
  • Prečo je finančná skupina tak kontroverzná a neustále sa o nej hovorí?
Penta
Instagram/Penta Investments, TASR/Jakub Kotian
  • Nemocnice, lekárne, banky, nehnuteľnosti i médiá. Moc Penty je naozaj obrovská
  • Prečo je finančná skupina tak kontroverzná a neustále sa o nej hovorí?

Jej meno počujeme azda každý deň v správach. Obzvlášť vďaka jednému z jej zakladateľov, Jaroslavovi Haščákovi, ktorý je hlavnou postavou jednej z najväčších káuz Slovenska – Gorila a ktorého koncom roka 2020 zatkla Národná kriminálna agentúra (NAKA). Následne bol prepustený. Po tejto kauze sa vzdal úlohy partnera v Pente a taktiež úlohy aktívneho riadenia. Zostáva však spolumajiteľom tejto finančnej skupiny.

Väčšina ľudí má Pentu spojenú hlavne s jednou osobou, okolo ktorej sa akosi točia veľké kauzy. Mnohí taktiež vedia, že spoločnosť sa venuje zdravotníctvu či nehnuteľnostiam – to vedia najmä tí z Bratislavy, ktorým Penta nad hlavami stavia moderné veže. „Majú poisťovňu Dôvera a lekárne,“ znie azda najlepšia odpoveď, keď sa na ulici niekoho spýtaš, čo okrem zatknutého Jaroslava Haščáka o tejto slovenskej finančnej skupine vie.

zdroj: TASR/Jakub Kotian. V bratislavskom Digital Parku, kde sídli finančná skupina Penta, zasahovali ozbrojení policajti. Na snímke uprostred podnikateľ Jaroslav Haščák počas zadržania.

Za Pentou, čomu všetkému sa venuje a čo vlastní, je však toho o mnoho viac. A Jaroslav Haščák nie je jedinou osobou v tejto investičnej firme. A ani jedinou, okolo ktorej sa točí nejaká veľká kauza. V čom teda ešte táto spoločnosť podniká, kto za ňou stojí a čo vôbec znamená Penta? Príbeh firmy, ktorá je pre niekoho inšpirujúca, no podľa niektorých skúšala ovládnuť Slovensko viac, než je zdravé.

Od predaja čínskych handier po zrod Penty

Aj v malej obci na východe Slovenska, ktorá má dnes vyše 200 obyvateľov, sa môže narodiť človek, ktorý sa stane hlavou jednej z najmocnejších finančných skupín Slovenska a hlavnou „hviezdou“ jednej z najväčších politických káuz, ktorá vytiahne na námestia davy nahnevaných ľudí.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: archív Startitup, web stránka Penty

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK