Koronavírus online: Už 23 ľudí na Slovensku prekonalo koronavírus, sú oficiálne zdraví

  • Udalosti vo štvrtok 9. apríla sledujeme ONLINE
AktualneSIU
  • Udalosti vo štvrtok 9. apríla sledujeme ONLINE
  • Slovensko má zatiaľ 701 prípadov, 23 vyliečených ľudí a dve úmrtia
  • Platí zákaz vychádzania: Pohybovať sa môžeme len v rámci okresu, aj to len v nevyhnutných prípadoch
  • Medzi okresmi hliadkujú policajti s pomocou vojakov
  • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

    18:33 Odborníci z celého sveta odporúčajú v tejto dobe suplementovať bežnú stravu zdravou dávkou vitamínov a minerálov. Aj e-shopy s rôznymi výživovými látkami na predajoch pozorujú, že sa Slováci rozhodli zobrať boj proti pandémii aj do vlastných rúk. Medzi najpopulárnejšie minerály, o ktoré majú Slováci záujem, je magnézium.

    Čítaj viac TU >> Slováci zobrali boj proti pandémii do vlastných rúk a hromadne začali nakupovať magnézium

    18:10 Počet prípadov vo svete prekročil jeden a pol milióna. Vyplýva to z dát John Hopkins University. Aktívnych prípadov, teda nakazených ľudí, ktorí sa ešte nevyliečili a žijú, je 1,112 milióna.

    Počet obetí sa už blíži k hranici 100 000. Najviac ich je v Taliansku, vyše 18-tisíc, no veľmi rýchlo sa na smutné prvenstvo ťahajú USA s počtom viac ako 15-tisíc obetí. O niečo nižší je počet obetí v Taliansku.

    18:02 V Nitre uzavreli Borovú ulicu, v ktorej žije prevažne rómske obyvateľstvo. Dôvodom je podozrenie na koronavírus. Ako však informuje regionálny portál Nitra Live, pán, ktorý mal pozitívny test nie je z Borovej ulice, ale oficiálne býva v Hájskom. Otestovali aj jeho dcéru a jej partnera. 23 obyvateľov ulice má nariadenú domácu karanténu.

    15:49 Najväčší zamestnávateľ na Spiši, spoločnosť Embraco Slovakia, reaguje na aktuálnu situáciu v súvislosti s globálnou pandémiou pozastavením výroby na desať dní od piatka 10. apríla. K tomuto kroku spoločnosť pristúpila vzhľadom na nedostatok komponentov od talianskych dodávateľov. Spoločnosť o tom informuje na sociálnej sieti.

    „Naši zamestnanci budú môcť zostať doma do 19. apríla vrátane, pričom po dohode so základnou organizáciou OZ KOVO budú po veľkonočných sviatkoch čerpať tri dni dovolenky a jeden deň si nadpracujú dodatočne,“ vysvetlil generálny riaditeľ závodu Marcelo Borba. Zámerom tohto rozhodnutia je tiež znížiť potenciálne riziko rozšírenia ochorenia COVID-19 v regióne. (SITA)

    15:35 Z ochorenia Covid-19 sa na Slovensku vyliečilo už 23 ľudí. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Ako uviedla, siedmi noví vyliečení sú z prešovského regiónu. Piati z nich boli v domácej karanténe, dvaja boli hospitalizovaní vo Fakultnej nemocnici v Prešove. (SITA)

    14:26 Španielsko bude mať to najhoršie už čoskoro za sebou. Povedal to vo štvrtok premiér Pedro Sánchez. Vyjadril sa tak v čase, keď parlament debatuje o predĺžení núdzového stavu týkajúceho sa pandémie koronavírusu do 26. apríla. Očakáva sa, že toto opatrenie prejde. “Oheň už začíname dostávať pod kontrolu,” povedal Sánchez poslancom v Madride. Zároveň uistil, že krajina nad vírusom „úplne zvíťazí“.

    Španielsko má najvyšší počet potvrdených prípadov v Európe – až 152 446. Celosvetovo je tak na druhom meste za USA s vyše 400-tisíc nakazenými. Vo štvrtok krajina potvrdila celkovo 15 238 obetí nového vírusu. Sánchez je ďalším z európskych lídrov, ktorí v posledných dňoch opatrne naznačujú, že situácia by sa mohla čoskoro stabilizovať. (SITA/BBC)

    14:14 Ku krajinám, ktoré začínajú uvoľňovať niektoré opatrenia prijaté v boji proti šíreniu koronavírusu, sa vo štvrtok pridalo aj Chorvátsko. Vláda opätovne povolila prevádzku trhovísk, ktoré sú v tejto krajine za bežných podmienok dôležitou súčasťou každodenného života. Agentúra The Associated Press (AP) popisuje, ako jedno z najväčších trhovísk pod holým nebom v chorvátskej metropole Záhreb vo štvrtok postupne zaplnili ľudia. Je ich však menej ako zvyčajne a snažia sa dodržiavať bezpečnostné opatrenia, ktoré vláda stále neuvoľnila.

    Predajcovia napríklad musia ponúkať ovocie, zeleninu či iný tovar len cez okná svojich drevených stánkov, nie v otvorených stánkoch, aby nedochádzalo k tesnému kontaktu medzi nimi a zákazníkmi. (SITA)

    14:01 Ekonomické dôsledky nového koronavírusu by mohli zvýšiť počet chudobných ľudí na svete o pol miliardy. Vyplýva to zo štúdie Organizácie Spojených národov (OSN), ktorá sa zamerala na finančné a ľudské dopady pandémie. Išlo by pritom o prvý prípad globálneho nárastu chudoby za posledných 30 rokov, vyplýva zo správy. (SITA)

    13:40 Minister hospodárstva Richard Sulík hovorí, že čoskoro bude k dispozícii nová prognóza vývoja epidéme a momentálne čakáme na vhodnú dobu, kedy bude vhodné začať uvoľňovať opatrenia. V utorok zasadne krízový štáb, kde sa bude rokovať aj o otváraní ďalších prevádzok. Sulík si vie predstaviť, že by sa otvorili všetky predajne, ktoré nie sú v obchodných centrách. Reštaurácie, kaviarne a krčmy by mali ešte ostať zatvorené.

    13:30 Vláda sa dohodla na tom, že existujúce schémy podpory pre malé a stredné podniky budú dostupné aj pre veľké podniky. Informoval o tom na brífingu po rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík. Cieľom je zabrániť masovému prepúšťaniu a Sulík dúfa, že aj podniky, ktoré už hromadné prepúšťanie nahlásili, ho stiahnu.

    Podľa Sulíka ešte pribudnú projekty, ktoré pomôžu ďalším podnikateľom, napríklad cestovným kanceláriám.

    Budúci týždeň vláda predstaví ďalší spôsob, ako môžu zamestnávatelia žiadať o podporu na udržanie pracovného miesta. Ak teda má firma problémy s tržbami kvôli koronavírusu, môže si vybrať z dvoch typov pomoci. Do programov sa bude môcť zapojiť viac firiem, ako doteraz, povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. Dodal, že neexistuje termín, do ktorého si treba podať žiadosť, všetky budú zúradované a vyhodnotené.

    Minister financií Eduad Heger hovorí, že najskôr treba zachraňovať menšie podniky, ktoré nemajú „zásobu kyslíka na dýchanie“ takú veľkú, ako väčšie firmy. Ekonomiku bude podľa ministra potrebné znova čo najrýchlejšie naštartovať a vláda postupne predstaví balíčky, ktoré tomu pomôžu.

    12:42 Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo podrobnosti o nových prípadoch

    12:10 Do včerajšej polnoci pribudlo 19 nových prípadov, negatívnych vzoriek bolo 1671. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí. Hospitalizovaných s potvrdeným vírrusom je 51, s podozrením je hospitalizovaných 106. Piati hospitalizovaní sú na umelej pľúcnej ventilácií, dvaja sú na infektologických jednotkách intenzívnej starostlivosti.

    11:59 Policajt, ktorý pomáhal eskortovať ľudí z kolóny z Tirolska sa nakazil koronavírusom. Kvôli tomu je 23 jeho kolegov v karanténe. Premiérovi po vypočutí tejto správy prešiel podľa vlastných slov mráz po chrbte a zježili sa všetky chlpy. „Asi naozaj nie som vhodný typ na post premiéra,“ napísal na sociálnej sieti.

    11:54 Všetci noví klienti sociálnych zariadení, teda napríklad domovov dôchodcov či detských domovov budú povinne testovaní a absolvujú dvojtýždňovú karanténu. Rozhodla o tom vláda, nformoval o tom minister práce Milan Krajniak.

    Vláda tiež odobrila schému pomoci pre firmy a určila, ako sa v jednotlivých prípadoch vypočíta pokles tržieb podnikateľa. Jedným zo spôsobov má byť porovnanie tržieb z marca predchádzajúceho roka a z toho sa vypočíta percentuálny pokles. Ak ide o subjekt, ktorý má sezónne príjmy, vypočíta sa mesačný priemer z údajov za celý rok a porovná sa s tržbami počas krízy. Novým subjektom sa budú porovnávať tržby za posledný mesiac.

    11:32Mimoriadne nezodpovedné správanie našich predchodcov urobilo z Rómov terč výčitiek majority. Akoby oni mohli za to, že ich pri návrate z ohnísk nákazy zo zahraničia nedali do karantény a neurobili im testy,“ napísal na Facebook premiér Igor Matovič.

    10:37 Domácnosti a malé firmy v núdzi nebudú penalizované za neplatenie faktúr za energie. Ministerstvo hospodárstva pripravuje legislatívu, vďaka ktorej sa odloží na dva mesiace uplatnenie sankcií za omeškanie pri úhrade faktúr. V žiadnom prípade sa však svojim záväzkom nikto nevyhne, upozorňuje ministerstvo. (SITA)

    10:11 Minister dopravy Andrej Doležal hovorí, že vláda ide rokovať o pláne pomoci pre cestovné kancelárie. Štát má v pláne ochrániť nielen samotné cestovky, ale najmä vklady klientov. Zároveň dodal, že aj napriek kríze sa bude rokovať aj o mýtnom tendri.

    10:04 Vláda dnes schvaľuje materiál, ktorý umožní lepšie zbierať vzorky od ľudí na testovanie. Uviedol to minister práce Milan Krajniak. Takýto zber testov môžu robiť aj samosprávy za určitých podmienok a bude určený primárne pre klientov zariadení sociálnych služieb. Podľa Krajniaka totiž máme v regiónoch dostatočné kapacity na testovanie, zlyhával však zber vzoriek aj logistika. Samoprávy by tak mali byť schopné zabezpečiť logistiku a dopravu testov do laboratórií.

    9:59 Osady bolo nutné uzatvoriť, je v nich vysoké riziko nákazy, povedal na tlačovom brífingu minister obrany Jaroslav Naď. Jednotlivcov nie je možné karantenizovať, keďže mnohí uviedli, že od návratu domov sa stretli aj so stovkou ľudí.

    9:09 Vláda SR sa rozhodla v súvislosti so zastavením šírenia koronavírusu uzavrieť päť osád v okrese Spišská Nova Ves. Na brífingu po zasadnutí krízového štábu v Krompachoch o tom v stredu informovali predseda vlády SR Igor Matovič a hlavný hygienik SR Ján Mikas. „Týka sa to mesta Krompachy, konkrétne sú tu tri lokality, v ktorých sú pozitívne testovaní a potom sa to týka dvoch blízkych obcí Bystrany a Žehra. Čiže päť lokalít, kde sú pozitívne testovaní ľudia na ochorenie COVID-19,“ uviedol predseda vlády SR Igor Matovič.

    Ako ďalej informoval Ján Mikas, zvažovali aj možnosť dávať do karantény len osoby, u ktorých sa potvrdil koronavírus, avšak po zvážení miestnych podmienok a zvyklostí sa rozhodli pre uzatvorenie osád. „Budeme ďalej monitorovať epidemiologickú situáciu a v prípade, že by sa zhoršil stav niekoho z týchto osád sa, samozrejme, zabezpečí adekvátna zdravotná starostlivosť,“ dodal Mikas.

    S testovaním v marginalizovaných rómskych komunitách začali v piatok 3. apríla v obci Jarovnice v okrese Sabinov. Testovanie zabezpečujú Ozbrojené sily (OS) SR v spolupráci so štátnou príspevkovou organizáciou Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny. Zatiaľ otestovali 33 osád, na čom pracovali štyri tímy. V osadách testovali len tých ľudí, ktorí prišli zo zahraničia. Zostáva ešte viac ako tisíc osád. (SITA)

    9:00 Aktuálna situácia vo svete: 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá