Korunný princ OĽaNO preberá po Matovičovi kráľovské žezlo. Kto je Eduard Heger, do ktorého Slováci vkladajú nádeje?

  • Z ministra financií sa veľmi rýchlo stal aj dočasný minister zdravotníctva, po dnešku už vieme, že preberá aj premiérske kreslo
  • Kto je vlastne Eduard Heger?
30april2020_VladaSR_4699715
TASR/Martin Baumann
  • Z ministra financií sa veľmi rýchlo stal aj dočasný minister zdravotníctva, po dnešku už vieme, že preberá aj premiérske kreslo
  • Kto je vlastne Eduard Heger?

Ešte vlani bol Eduard Heger neznáma postavička z radov OĽaNO. Dnes sa o ňom hovorí ako o novom premiérovi. Šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík ho niekoľkokrát pochválil, že keď viedol rokovanie vlády, Heger si počínal veľmi profesionálne, lepšie, ako predseda Igor Matovič.

AKTUÁLNE: Matovič sa vzdáva žezla, posúva ho Hegerovi. Slovákom teatrálne odkazuje: “Nebojte sa, dobre bude“

Minister financií sa nedávno stal aj ministrom zdravotníctva a v tejto pozícii absolvoval aj tlačovú besedu, na ktorej oznámil aktuálne čísla a opatrenia. Nezvyčajný pokoj a rozvážnosť na tlačovke, ktorá býva obvykle plná emócií a neraz aj sĺz a slovných útokov, pôsobila počas zúriacej vládnej krízy ako svieži vánok. 

O Eduardovi Hegerovi sa v posledných dňoch často písalo ako o korunnom princovi, ktorý nahradí Igora Matoviča v premiérskom kresle. Dnes sa tak aj stalo. Čo však o tomto „Pellegrinim z OĽaNO“ vieme? Kde pôsobil doteraz a aké má za sebou úspechy?

heger
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Božie pohľady

V roku 2016 predstavil Marek Krajčí Eduarda Hegera na svojom Facebooku. Označil ho za svojho favorita v politike, pretože Heger je členom vodcovského tímu Spoločenstva pri Dóme sv. Martina v Bratislave. Okrem iného je však aj ekonóm a podnikateľ. 

Do politiky ho priviedol poslanec OĽaNO Richard Vašečka. To je ten, čo svojho času vyhlásil, že „ejakulácia mimo pošvy je traumatizujúca.“ Celkovo sa Eduard Heger radí ku konzervatívnemu, ba dokonca ultra konzervatívnemu krídlu OĽaNO spolu s Annou Záborskou, spomínaným Vašečkom, alebo aj Marekom Krajčím.

Na kandidátke OĽaNO sa Heger prvýkrát objavil vo volebnom období 2016-2020, kedy kandidoval z 24. miesta. Podarilo sa mu získať 15 257 preferenčných hlasov a do parlamentu sa dostal na 10. mieste Krátko pred voľbami v tomto období Krajčí napísal, že Hegerovým cieľom je dosiahnuť to, aby sa Slováci mali dobre. Do politiky chcel priniesť „svoje skúsenosti, vedomosti a Božie pohľady na veci“.

Eduard Heger sa narodil v roku 1976 v Bratislave a vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave. Jeho zameraním bol obchod a marketing na Obchodnej fakulte. Po vyštudovaní pôsobil na pozícii manažéra vo viacerých firmách. Neskôr sa presunul na ministerstvo obrany, kde sa ako konzultant podieľal na reforme ozbrojených síl. 

Od roku 2016 pôsobil ako predseda poslaneckého klubu hnutia a ako predseda osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva. Taktiež bol členom výboru pre hospodárske záležitosti a výboru pre európske záležitosti. Pôsobil aj ako tieňový minister financií a hospodárstva.

Za poslanca bol druhýkrát zvolený v roku 2020, kedy kandidoval zo 142. miesta. Momentálne zastáva pozíciu ministra financií a dočasného ministra zdravotníctva.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Problémy vo vláde

Už to je viac ako rok, čo sa k moci dostala strana OĽaNO na čele s Igorom Matovičom. Posledný rok bol naozaj ťažký a doposiaľ žiadna vláda neprevzala krajinu v takom stave, ako OĽaNO. Na vládu Matoviča sa tešilo mnoho ľudí, pretože nám sľúbil Slovensko, z ktorého postupne vymiznú skorumpovaní ľudia.

To sa mu aj darí, nebudeme si klamať. Problémom je však pandémia, ktorá so sebou priniesla neistotu. Tá sa týka nie len podnikateľov a obchodníkov, ale aj bežných ľudí. Taktiež sa týka aj súčasnej vlády. 

Žena v norkovom kožuchu skončila vo väzení. Príbeh Moniky Jankovskej je prepletený mafiánmi a úplatkami

Prvý, kto na tieto problémy doplatil je práve bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý 11. marca oznámil, že na poste ministra zdravotníctva skončí. „Želám si, aby sa situácia upokojila, aby nový minister mohol robiť svoju robotu, aby sa prestalo robiť z pandémie politikum a aby sa z opatrení nerobili nástroje, ktorými sa chceme zapáčiť voličom,“ povedal v ten deň na tlačovej besede.

Premiér Matovič toto odstúpenie označil za najabsurdnejšie v dejinách a Krajčího pochválil. Označil ho za človeka, ktorý si to zo všetkých ministrov za posledný rok odmakal najviac. 

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Kto bude ďalší?

Pôvodný plán Krajčího bol taký, že odstupovať bude postupne a demisiu podá až po tom, čo sa na Slovensku začne naplno využívať Sputnik V. Z Mareka Krajčího sa tak stala rituálna obeť aktuálnej vlády. 

Deň po oznámení tohto plánu sa ukázalo, že Krajčí podá demisiu ihneď. Tvrdil, že termín jeho obchodu by mohol byť zámienkou pre zbúranie vlády. Začalo sa teda riešiť, kto ho nahradí na poste ministra zdravotníctva.

Do úvahy prichádzali Andrea Kalavská, Pavol Jarčuška alebo Eva Horváthová. Netrvalo však dlho a dočasným ministrom zdravotníctva sa stal práve Eduard Heger, ktorého meno ani nebolo v hre.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Nielen dočasný minister zdravotníctva

Hoci sa Hegerovo meno objavovalo najmä v spojitosti s rezortom zdravotníctva, v kuloároch sa pošepkávalo, že by sa z neho mohol stať nový premiér. Pôvodne sa to riešilo už počas volieb v roku 2020, kedy bol horúcim kandidátom na tento post, no premiérom sa stal Igor Matovič.

Prešiel rok a meno Eduard Heger je opäť v hre. Strany SaS a Za ľudí požadujú rekonštrukciu kabinetu a taktiež aj výmenu premiéra. Ani jedna zo strán však neprezradila adeptov, ktorí by im vyhovovali. Nominácia nového premiéra nezávisí od zvyšných strán koalície, ale od strany OĽaNO.

Marketingový guru Fedor Flašík stál za predvolebnou kampaňou HZDS. Podľa Mečiara na jeho vláde parazitoval

Vo februárovej epizóde relácie Na telo označil Juraj Šeliga zo strany Za ľudí Hegera ako dobrú voľbu. Druhým hosťom bol Erik Tomáš, ktorý má zase pocit, že každý by bol lepším premiérom ako je Igor Matovič.

V decembri 2020 robil magazín TREND anketu, z ktorej sa ukázalo, že Slováci nového premiéra chcú. V prípade, že by sa novým premiérom mal stať člen strany OĽaNO, preferencie boli jednoznačné. Mal by ním byť Eduard Heger, ktorý získal 14% hlasov. 4% získal Jaroslav Naď. Nie je však prekvapením, že 78% Slovákov chce, aby nový premiér nebol zo strany OĽaNO. 

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Pripravený na výzvy

Eduar Heger je pripravený prevziať funkciu premiéra. Pre portál Webnoviny.sk to potvrdili viaceré dôveryhodné zdroje z hnutí OĽaNO a SaS. Samotný Heger sa túto informáciu rozhodol nekomentovať. Podpredseda OĽaNO Michal Šipoš tvrdí, že o Hegerovi ako premiérovi žiadne informácie nemá. Jeden z poslancov SaS však tvrdí, že o tejto novinke sa dozvedel z dobrého zdroja.

Dôvodom, prečo by sa Heger mohol stáť novým premiérom je najmä jeho pokojný komunikačný štýl, ktorý je diametrálne odlišný od štýlu Matoviča. To by malo byť po chuti najmä koaličným partnerom, ale aj verejnosti. Sulík už v minulosti vyzdvihol, že prístup Hegera je profesionálny a na pozíciu premiéra je pripravený.

Koaličná kríza vyvrcholí pravdepodobne tým, že z koalície neodíde len SaS, ale aj Igor Matovič. Nechajme sa teda prekvapiť, či ho zastúpi naozaj Eduard Heger. 

Článok bol pôvodne uverejnený 20. marca , aktualizovaný bol dnes. 

Zdroje: SME, TV Markíza, TREND, Webnoviny.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech