Kradli, mučili, vraždili a ich činy symbolizovali strach. V 90. rokoch boli na čele krajiny, slovenskí mafiáni sa nebáli ničoho

  • Komunizmus zatvoril svoje brány a sloboda nastolila raj pre mafiánov
  • Niektorí skončili sa mrežami, iní nad bojom s podsvetím prehrali
  • Stále sa ale nájdu takí, ktorí si užívajú slobodu
  • Príbehy mafiánov v 90. rokoch boli písané krvou
mafiani
cas.sk | Facebook.com/Najväčší vrahovia
  • Komunizmus zatvoril svoje brány a sloboda nastolila raj pre mafiánov
  • Niektorí skončili sa mrežami, iní nad bojom s podsvetím prehrali
  • Stále sa ale nájdu takí, ktorí si užívajú slobodu
  • Príbehy mafiánov v 90. rokoch boli písané krvou

Komunistický režim zakončil svoj príbeh, sloboda je na obzore a mafiáni na čele. Píšu sa 90. roky. Časy, kedy mali hlavné slovo zločinecké skupiny. Najobávanejší muži tej doby mali v rukáve skvelý triumf, a to kontakty na špičku politiky, polície i tajnej služby.

Ich sláva však netrvala večne. Niektorí skončili za bránami väzníc a ich temná minulosť si vyžiadala daň. Z ďalších sú naďalej nádejní podnikatelia a iní zas boj s podsvetím prehrali už úplne.

Zakladateľ klanu sýkorovcov

Miroslav Sýkora je považovaný za prvého naozajstného bossa na Slovenku. Podľa denníka Nový čas bol hlavou zločineckého gangu sýkorovcov, ktorí pôsobil nielen v Bratislave, ale i na Záhorí a v Senci.

Patrili medzi expertov vo vydieraní, výpalnom, obchodovali s drogami a okrem toho nemali problém zničiť viaceré ľudské životy. Vraždili na objednávku a žiadna konkurencia im nemohla stáť v ceste. V súčasnosti  si veľká časť skupiny odpykáva dlhoročné tresty vo väzení, alebo je už po smrti. 

Sýkora vystriedal viacero škôl, napriek tomu sa dostal medzi politickú elitu a Slovenskú informačnú službu. Štúdium skúšal na Moskovskom štátnom inštitúte, kde sa zaoberal medzinárodnými záležitosťami. Neskôr presedlal na žurnalistiku, tá ho však nedržala dlho. Podarilo sa mu ale presadiť pri privatizovaní finančných inštitúcií.

Hlava gangu Sýkorovcov skonala v roku 1997. Podľa portálu Aktuality.sk ho ako 33-ročného pred bratislavským hotelom Holiday Inn spolu s ochrankárom rozstrieľali útočníci samopalom.

Kýbel začal krvavú vojnu v podsvetí

Róbert Lališ, známy ako Kýbel, po smrti zakladateľa gangu sýkorovcov Miroslava prebral velenie. Pod jeho vedením však začala krvavá vojna v podsvetí, nič im nebolo milé.

Aj keď bol od roku 2012 do 2015 na úteku, dnes si odpykáva doživotný trest. Jeho zápisnica je sériou vrážd a útokov. Na svedomí má nielen skupinu takáčovcov, ale i košického bossa Holuba.

Na lavici obžalovaných stál po boku Pavla Ruska, Mikuláša Černáka a Miloša Kaštana. Išlo o kauzu z prípravy vraždy Ruskovej obchodnej partnerky Sylvie Volzovej z roku 1997.

kýbel
zdroj: TASR/Branislav Račko

Prefíkaný Černák

Mikuláš Černák, prezývaný Miky, viedol banskobystrické podsvetie dlhé roky. Nakoniec sa k svojim činom priznal a vo väznici v Leopoldove si odpykáva doživotný trest.

Černák je hlavička a prefíkanosť je jeho druhé meno. Namiesto toho, aby si kryl chrbát, na súdoch si sype popol na hlavu. Či ide o pomstu jeho bývalým kolegom alebo si vstúpil do svedomia, je veľkou záhadou. 

Mikuláš Černák
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

„Žiadne neočakávané skutočnosti sa dnes neudiali. Mikuláš Černák v roku 2013, respektíve 2014, prestal mlčať, a odvtedy sa priznáva ku všetkej trestnej činnosti, na ktorej sa zúčastnil. Tento istý postoj prejavil aj dnes na hlavnom pojednávaní,“ konštatoval Černákov obhajca Miloš Maďar v roku 2019 pre Aktuality.sk.

Černák dokonca policajtom odovzdal zoznam smrti. Na ňom nechýbali mená bratov Danišovcov, kulturistov Grolmusovcov, bývalého policajta Gustáva Slivenského alebo popradského prednostu Vladimíra Bachledu.

Život najznámejšieho mafiánskeho bossa, ktorý v 90. rokoch ovládol Slovensko: ,,Som síce zločinec, ale mám svoju darebácku česť“

Niekdajší tatranský boss a hoteliér Milan Reichel na Černákovú adresu uviedol: „Černák mi povedal, že neprejde týždeň, aby niekoho nezabil.“

Bývalý boss mafie pred dvoma rokmi odoslal list vtedajšiemu ministrovi vnútra, Tomášovi Druckerovi. V ňom sa vyjadril na adresu slovenskej polície. Spomína tam aj meno vtedajšieho šéfa polície, Milana Lučanského, ktorého tento rok zadržala NAKA počas akcie Judáš. Lučanského obvinili z korupcie, vydierania a ohrozenia utajovanej skutočnosti. 

Karči si podmanil východ, doplatil nato smrťou

Černák mal pod svojimi ochrannými krídlami Karola Kolárika, ktorého mnohí poznali pod menom Karči. Nový čas o ňom píše ako o najbrutálnejšom výpalníkovi všetkých čias.

Jeho domovom bolo východoslovenské podsvetie, kde nahradil Róberta Holuba. Podmanil si mesto Košice a tunajšia Boržova skupina, ktorú mal predtým pod vedením nebohý Holub, sa proti nemu vzoprela. V decembri 1999 ho zavraždili v aute, kedy sa chystal ako každé ráno do fitnesscentra.

Karol Kolárik
zdroj: Facebook/Historia Mafie na Slovensku

Poľovačka na Holuba

Róbert Holub založil mafiánsky gang na východe Slovenska. Holubovci narobili škody hlavne v Košiciach. Vyberanie výpalného, vydieranie, vraždy i brutálne mučenie im išlo na jednotku.

Jeho meno figurovalo vo viacerých prevádzkach, vlastnil erotický salón a sprivatizoval si aj prešovský mäsokombinát. Stal sa aj spoluvlastníkom civilno-bezpečnostnej služby. Mal veľmi blízky vzťah s rodinou Rezešovcov, ktorá ovládala Východoslovenské železiarne.

Holub však vyskakoval až príliš, vždy mu bolo málo. Chcel sa dostať až do dozornej rady VSŽ Košice, no mocní z neho nadšení vôbec neboli. Tak ďaleko nakoniec nedoskákal, aj keď jeho smrť predstavovala hotovú poľovačku.

Černák si pripravil plán, no zabiť sa mu ho podarilo až na tretíkrát. V Košiciach to nevyšlo, nepodarilo sa ani jeho nalákanie do bratislavského hotela Danube. Osudným mu bola nakoniec nemocnica na Kramároch, kde bol hospitalizovaný. 24 rán zo samopalu ho v roku 1997 nadobro pochovalo.

kollárik a holub
zdroj: Facebook/Historia Mafie na Slovensku

Ťažko chorý Borža

Dušaň Borženský, jeden z ďalších bývalých bossov košického podsvetia. Borža si v košickej Šaci odpykáva 23-ročný trest za spoluúčasť na vražde Jána Kromku z roku 1997, okrem toho sa pričinil o vraždu vyššie spomínaného Karola Kolárika.

Na súde sa priznal aj k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000. Viackrát sa pokúsil o prepustenie na slobodu, ktoré odôvodnil vážnou chorobou. Nikdy mu to však neprešlo a v base si posedí ešte do roku 2023. 

Borža
zdroj: TASR/František Iván

Čistič z východu

Alojz Kromka pochádzal z východného Slovenska, konkrétne zo Spišskej Novej Vsi. Za jeden povraz ťahal s popradským bossom Milanom Reichelom. Nakoniec sa svojho kamaráta pokúsil zabiť. Dnes si odpykáva doživotný trest v base.

Portál Na stope informuje, že vo väznici skončil kvôli vražde žilinského bossa podsvetia Milana Holáňa prezývaného Gorila, a jeho ochrankára Stanislava Vnuka. K týmto vraždám sa pripočítali aj pokusy o vraždu, jedným z nich bola aj snaha o zabitie popradského generála mafie.

Lojzo Čistič bol známy viacerými nezhodami v gangoch, preto bol vždy v nejakom inom, alebo sa pred niekým ukrýval. Mnohí ho považujú za klamára, a to sa ukazuje aj pred súdom. S Černákom hovoria len cez zuby a z Kromkovej strany je zjavné, že sa mu chce pomstiť.

Nie všetci mafiáni teda ťahajú za jeden povraz, na Černákovu adresu sa Čistič vyjadril takto: „Mikuláš Černák nie je pravý kajúcnik, je to falošný kajúcnik. Šmejd, ktorý sa chce v prvom rade pomstiť ľudom, ktorí ho usvedčovali a tým, ktorí mu nepomohli,“ vyhlásil odsúdený na doživotie Alojz Kromka.

Danišovcom úmrtný list podpísal Černák 

Bratov Danišovcov – Vladimíra „Tutiho“ a Jozefa „Papasa“ považovali za postrach Bratislavy. Neraz v baroch nakradli balík peňazí, taxikári to od nich zopárkrát poriadne schytali, a ženy si ani zďaleka nevážili – znásilňovali jednu za druhou.

Ich činy boli ľahko badateľné a nikdy ich prehnane neprekryli. Príznačný boli vulgarizmami a agresívnosťou. Do konfliktu sa za svojho pôsobenia dostali skutočne s kadekým.

Pod ich úmrtný list sa podpísal Černák. S Černákovým bratom sa Tuti pustil do krčmových zápasov – pretláčanie rúk. Výhru Tuti oslávil hlasnými výkrikmi, nadávkami, a prehru mu dal kvalitne pocítiť. Tým si u Černáka zavaril.

Rok 1995 im bol osudným, za mafiánskou popravou stál nástražný systém, ktorý spôsobil výbuch auta.

Vražda Pápayovcov sa zapísala do dejín

Papa Joe, vlastným menom Tibor Pápay, viedol zločineckú bandu Pápayovcov. Týždenník Plus 1 deň ho označil za najbrutálnejšieho mafiána u nás.

Na svedomí majú násilne vraždy, ale aj ekonomické a poisťovacie podvody. Išlo im to aj s vydieraním, výpalníctvom a pašovaním narkotík.

Hlavu partie aj s deviatimi členmi zabili v marci roku 1999. Do dunajskostrednej reštaurácie Fontána vstúpili traja strelci v prestrojení za kukláčov. 113 striel si vyžiadalo 10 mŕtvych. Je jasné, že ide o jednu z najbrutálnejších vrážd v novodobých dejinách nielen slovenskej, ale aj európskej kriminalistiky.

Bratia Diničovci – jeden prefackal šéfa SIS, druhého roztrieľali v aute

Bratia Eduard a Róbert Diničovci boli známi športovci. Eduard bol reprezentantom v karate za Československo. „Nebol to zlý človek, ale ak išlo o peniaze, bol hrozný. Začiatkom roku 1997 sme sa rozviedli a ja som z manželstva nedostala ani korunu,“ vysvetľuje jeho bývala žena Gabriela pre denník Nový čas.

Začínali ako vyhadzovači v kluboch, no časom sa stali prvými výpalníkmi v Bratislave. Svojím agresívnym prístupom získali čokoľvek, po čom stiahli. Na konte mali nejeden bratislavskí podnik.

Známou historkou z podsvetia je aj fakt, že Edo na jednej zo spoločenských akcií prefackal vtedajšieho šéfa SIS, Ivana Lexu. Lexa sa vraj cítil veľmi zahanbený.

Skupina Diničovcov bola jednou z prvých gangov u nás v 90. rokoch, no zlé vzťahy so sýkorovcami ich dostali do hrobu. Jedného našli rozstrieľaného v aute, druhého zabili explóziou na chodníku, časti jeho tela zbierali po celom okolí.

Zdroje: aktuality.sk, cas.sk, 1.pluska.sk, nastope.sk, kosice.korzar.sme, emefka.sk, markiza.sk, plus7dni.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK