Krajší si určite nevidel. Volkswagen chystá oživenie legendárneho mikrobusu

  • V roku 1950 sa na trhu objavil mikrobus od firmy Volkswagen
  • Legendárne vozidlo, ktoré sa stalo akýmsi symbolom slobody, v roku 2013 skončilo svoju púť
  • Dnes sa chystá jeho náhrada so skvostným dizajnom a plná moderných technológií
volkswagen
facebook.com
  • V roku 1950 sa na trhu objavil mikrobus od firmy Volkswagen
  • Legendárne vozidlo, ktoré sa stalo akýmsi symbolom slobody, v roku 2013 skončilo svoju púť
  • Dnes sa chystá jeho náhrada so skvostným dizajnom a plná moderných technológií

Šesťdesiate roky ostanú v pamäti každého Američana. V tom čase „deti kvetov“ Hippies bojovali proti spoločenským normám mierovou formou. Hnutie propagovalo lásku, mier a slobodu. Druhou stranou mince boli drogy a sexuálna promiskuita. Firma Volkswagen v roku 1950 pri uvedení mikrobusu Volkswagen typ 2 ani len netušila, že jej vozidlo sa o 10 rokov neskôr stane symbolom hnutia Hippies.

Sympatický mikrobus mladým milovníkom slobody jednoducho padol do oka. Často si ho omaľovali, takže hýril všetkými farbami. Pestré farby patrili k hnutiu Hippies ako doska na záchodovú misu. Jednoducho zrodila sa legenda. Automobil poskytoval priestor a určitý luxus aj pre vyznávačov kempovania. Celá rozprávka sa však skončila v roku 2013. Práve vtedy bola výroba pozastavená z dôvodu bezpečnostných rizík.

Znovuzrodenie je však na spadnutie. Volkswagen plánuje úplne nový mikrobus, ktorý vyzerá jednoducho fantasticky a technologicky je špičkovo vybavený. Prvá verzia konceptu bola predstavená začiatkom roka 2017 a vzbudila pomerne nadšené ohlasy. Pravdepodobne preto dostalo vozidlo príznačný názov I.D. Buzz.  Bude fungovať plnohodnotne na elektrickú energiu. Moderné vozidlo vyzerá podobne príťažlivo ako jeho predchodca, avšak kladie dôraz na modernejší dizajn, ktorý sa jednoducho vydaril.

Interiér je aj napriek svojej jednoduchosti naozaj úchvatný. V tomto prípade sa potvrdilo pravidlo, že menej je niekedy viac. Pôsobí skromne, ale neskutočne luxusne. Hlavný displej je iba jeden a nachádza sa v strednej časti. Človek sa aspoň nestratí v spleti všetkých tých obrazoviek a tlačidiel. Po svojom uvedení v roku 2022 by mal mikrobus dostať aj autonómne schopnosti, ktoré by mali byť v tom čase naozaj dokonalé.

Na postupné zvyšovanie výkonu elektrických vozidiel si už pomaly zvykáme. 369 koní je tak príjemným prekvapením. Na jedno nabitie by si mal zvládnuť 482 kilometrov. Tieto údaje sa samozrejme líšia podľa náročnosti terénu a stúpania. Batéria sa dokáže nabiť na 80% v priebehu pol hodiny. Čas nabíjania sa kráti, a to je len a len dobré. Počkať 30 minút zvládne aj netrpezlivý vodič. Vďaka elektromotorom sa zvýšila kapacita úložných priestorov. Tie sú aj v prednej časti vozidla.

Zlodej špecializujúci na na otváranie zámkov by určite odišiel s kyslou tvárou. Žiaden tu totiž nenájde. Automobil si otvoríš mobilným telefónom. Interiér si dokážeš jednoducho prispôsobiť vďaka otočným sedačkám na rekordne dlhých posuvných koľajničkách. Či budeš chcieť pohodlne sedieť alebo ležať, mikrobus ti poskytne všetko, po čom tvoje srdce piští. Ručička tachometra sa zastaví pri maximálnom zošliapnutí pedála na 160 km/h.  Čo milovníka cestovania nepoteší, je dlhá „čakacia doba.“ Päť rokov je naozaj veľa.

zdroj: businessinsider.com, wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech