Kreatívni zlodeji. Lúpeže ako z filmových trhákov šokovali celý svet

  • Niekto tvrdo pracuje za minimálnu mzdu a iný sa rozhodne pre "kreatívnejšieu" cestu k peniazom
  • Nie je však lúpež ako lúpež, niektoré priam pripomínajú filmové trháky
church-of-the-king-635797-unsplash
Unsplash
  • Niekto tvrdo pracuje za minimálnu mzdu a iný sa rozhodne pre "kreatívnejšieu" cestu k peniazom
  • Nie je však lúpež ako lúpež, niektoré priam pripomínajú filmové trháky

Celý svet v súčasnosti „baví“ prípad lúpeže švédskych korunovačných klenot. Zlodeji totižto zo Strängnäskej katedrály nielen že s drahocennými šperkami utiekli, ale utiekli dokonca štýlovo – na motorovom člne. Dvojicu zlodejov polícia neúnavne hľadá na zemi, vo vode aj vo vzduchu a nevie si vysvetliť, ako bolo možné ukradnúť klenoty nevyčísliteľnej hodnoty z vitríny chránenej alarmovým systémom bez povšimnutia, za bieleho dňa (lúpež sa podľa informácií odohrala už v utorok). Zmiznúť mali dve koruny patriace kráľovi Karolovi IX. a jeho žene Kristíne zo 17. storočia, ako aj kráľovské jablko.

Od biznisu si na Staritupe dnes trošku oddýchneme. Prečítaj si pár zaujímavých príbehov lúpeží, ktoré obleteli svet.

Lúpež storočia

Bolo pri nej ukoristených 100 miliónov eur z trezora v Belgicku. Prebehla hladko v roku 2003 a bola dokonale naplánovaná. Počas celej akcie sa ani jednému z lúpežníkov nič nestalo. Plánovať sa začalo už tri roky pred samotnou akciou. V tom čase si hlavný zlodej Leonardo Notarbartolo prenajal kanceláriu v svetovom diamantovom centre, v meste Antverpy.

Dôvodom však nebola práca, ale sledovanie pohybu ochranky. Okrem toho sa Leonardo naučil ako deaktivovať bezpečnostné systémy. On a jeho päť spoločníkov lúpili počas tenisového zápasu ľudí z oblasti biznisu s diamantmi. Hoci celá akcia dopadla úspešne, chládku sa Leonardo nevyhol. Usvedčila ho jeho DNA, ktorá bola odobratá zo sendviča, ktorý sa našiel blízko miesta lúpeže.

Lúpež na letisku

Odohrala sa v roku 2005 na letisku v Amsterdame. Nepomohla ani ochranka letiska. Lúpežníci sa zamaskovali za zamestnancov, a tak ich nebolo jednoduché identifikovať. Ukoristili lup v hodnote 75 miliónov eur a jednalo sa najmä o šperky a diamanty. Po viac ako desiatich rokov bolo zadržaných sedem Holanďanov, ktorí sa lúpeže zúčastnili.

Lúpež v prestrojení za ženy

Ženy vzbudzujú menšie podozrenie ako muži. Práve preto sa členovia gangu, ktorý v rokoch 2007 a 2008 ukradol počas dvoch lúpeží hodinky a šperky v hodnote 85 miliónov eur, zamaskovali za ženy. Vybrali si klenotníctvo Harry Winston. Svoj lup si užívali pomerne dlhú dobu. V roku 2015 boli však všetci ôsmi lupiči obvinení a odsúdení.

Make-up ako maska

Hovorí sa, že make-up dokáže premeniť ženu na nepoznanie. Pravdepodobne preto sa rozhodla skupina mužov využiť tento „zázrak“ a najala si profesionála, ktorý ich dokonale upravil. Po dôkladnej príprave sa v roku 2009 pobrali do predajne Graff Diamonds. Tu sa zmocnili rukojemníka a prinútili obsluhu, aby im vydala šperky. Medzi nimi sa nachádzal aj náhrdelník v hodnote takmer 4 milióny eur. Z lúpeže bola obvinená pätica mužov. Ulúpené šperky sa však nikdy nenašli.

Celebritní zlodeji

Skupina ôsmych mladých ľudí z Kalifornie sa stala priam postrachom celebrít. Počas svojej zlodejskej kariéry získali šperky v hodnote 2,6 milióna eur. Svojou návštevou poctili hviezdy, ako Paris Hiltonovú, Lindsay Lohanovú aj Orlanda Blooma. Polícia ich zastavila v roku 2009.

Vek je len číslo

Posledná z lúpeží je zaujímavá už len tým, že sa na ňu odhodlala štvorčlenná skupina postarších zlodejov. Dvaja zo štvorice boli dokonca viac ako 70-roční. Akcia sa odohrala v roku 2015. Zlodeji použili metódu ala Mission Impossible a k bezpečnostnému trezoru v londýnskej Hatton Garden sa spustili cez výťahovú šachtu. Následne sa cez hrubú stenu prevŕtali do trezora a ukoristili lup v hodnote 15,4 milióna eur. V súčasnosti sedia vo väzení.

Zdroj: bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech