Kresťanska odišla žiť do moslimskej krajiny: Na Tureckej riviére sa žije lepšie, ako na Slovensku

  • Turecko sa pre ňu stalo druhým domovom, dnes naň nedá dopustiť
  • Slovenska Natália v rozhovore odkazuje, že predsudky sú zbytočné, toto je jej príbeh
  • Turecko sa pre ňu stalo druhým domovom, dnes naň nedá dopustiť
  • Slovenska Natália v rozhovore odkazuje, že predsudky sú zbytočné, toto je jej príbeh

Obrazy nebezpečných nástrah moslimských krajín sa nám častokrát pred očami vyjavia skôr, ako necháme jednotlivcov vyrozprávať ich skutočné životné príbehy. Niekomu by sa možnosť života kresťanky v moslimskom Turecku mohla zdať nebezpečná, no pre Natáliu sa stala táto krajina druhým domovom. „Práve tie kultúrne jazykové, či náboženské odlišnosti vás veľmi obohacujú, začínate sa pozerať na svet inými očami, ako doposiaľ a rozšíria sa vám obzory.“ Prečítaj si, ako Turecko spoznávala a čo jej na ňom učarovalo až tak, že sa v ňom cíti ako doma.

Najzásadnejšia otázka znie, prečo ste si, ako kresťanka, vybrali na svoje cesty práve moslimskú krajinu?

Keď som tam bola prvýkrát na dovolenke, tak sa mi tam veľmi zapáčilo. Vždy som túžila žiť v slnečnej krajine. K Turecku cítim veľkú spätosť, dokonca až takú, že som sa začala učiť turecky z vlastnej vôle. Krajina má bohatú históriu, veľa pamiatok, krásne zákutia, teplú klímu, lacnejšie služby aj potraviny a taktiež Turci majú iný lifestyle, ktorý nie je stresujúci a mne sa veľmi páči. Asi ma trošku ovplyvnila aj ich kinematografia, zaujala ma inakosť kultúr.

Dostali ste sa v Turecku vďaka odlišnosti vierovyznania do komplikácií?

Turci sú prevažne moslimského vierovyznania, ja som síce kresťanka, ale osobne som sa nestretla s nijakým obmedzovaním alebo nebezpečenstvom. Neprišla som do konfliktu s nikým. Turci sú však veľmi citliví v súvislosti s islamom, ale, keďže som študovala multikulturalizmus a cestovný ruch, mala som pre akékoľvek kultúrne a náboženské odlišnosti pochopenie, preto som sa do žiadnych problémov nedostala a adaptovala som sa na život veľmi rýchlo. Beriem inakosť kultúr ako obohatenie života.

more Turecko Antalya
zdroj: Ochutnej Turecko

A čo miestni ľudia, prijali ste vy ich zvyky, alebo oni vás, respektíve, nosíte hijáb?

Zahalená som iba, keď som v mešite na návšteve. Tam je pokrývka hlavy a dlhé oblečenie pre ženu povinné. Ale inak nemusím chodiť zahalená, Turecko je najliberálnejšia moslimská krajina, takže zahalenie pre Európanku nepripadá do úvahy. Niekedy aj turecké dievčatá chodia normálne oblečené ako Európanky, je to asi 50 na 50, tie, čo nosia hijáb a tie, čo nenosia.

Necítila som sa tam nikdy nepríjemne kvôli tomu, že ho nenosím. Oblečenie nik nerieši. Zahalenie nie je povinné, ako napríklad v Saudskej Arábii, je to slobodná voľba každej ženy, ale pre svoje pohodlie je lepšie zvoliť menej priesvitné a krátke oblečenie. Treba sa obliekať slušnejšie, keďže potom zbytočne priťahujete pohľady ľudí – nielen mužov, ale aj žien.

View this post on Instagram

#Side

A post shared by OchutnejTurecko (@ochutnejturecko) on

Pre mnohých Slovákov je nepredstaviteľné žiť v Turecku, ako tam prebieha bežný život?

Pre mňa to nie je nepredstaviteľné, práveže som sa tam adaptovala na život asi lepšie ako na Slovensku. Aj preto som sa s ďalšou kamarátkou rozhodla založiť blog Ochutnej Turecko, kde zdieľame svoje skúsenosti z cestovania v rámci tejto krajiny, snažíme sa ním ľuďom priblížiť život a kultúru Turecka. Ako som už spomínala, žije sa mi tu lepšie, ako na Slovensku. Nielen kvôli lepšej klíme, a stálym slnečným lúčom, ale aj kvôli prírode, krajine ako takej a miestnemu lifestylu.

Keď už niekde žijete dlhšie, krajinu si zamilujete. Taktiež som si zamilovala kultúru a práve tie kultúrne jazykové, či náboženské odlišnosti vás veľmi obohacujú, začínate sa pozerať na svet inými očami, ako doposiaľ a rozšíria sa vám obzory. Začnete byť viac v živote tolerantnejší a liberálnejší. Cítim sa tam ako ryba vo vode.

architektúra Turecko dovolenka
zdroj: Ochutnej Turecko

Akým národom sú Turci a ako sa správajú k ženám?

Nazvala by som to kultúra pitia čaju. Turci sa bez silného čaju nepohnú ani na krok. K turistom sa správajú úctivo, lebo žijú prevažne z turizmu, snažia sa im vyhovieť a splniť naozaj každé prianie. Sú veľmi pracovitý národ a snažia sa vždy spraviť maximum pre spokojného zákazníka, vedia ako robiť kvalitný turizmus, čo sa mi veľmi páči.

K ženám sa správajú možno aj viac úctivejšie, ako niektorí Slováci. Napríklad sa mi nikdy nestalo na Slovensku, že by mi niekto prenechal miesto v autobuse, alebo vlaku, v Turecku je to bežný zvyk, že žene sa prenecháva miesto na sedenie. Sú ochotní a radi pomôžu. Nestretla som sa s nijakým problémom kvôli tomu, že som žena, práve naopak.

Môžete a máte kde v tejto moslimskej krajine praktizovať kresťanstvo? Nachádza sa tam nejaký kostol?

Kostolov je tam viac než dosť, pretože kresťanstvo bolo rozšírené práve z Anatólie, čiže z tejto zeme, ale v Turecku som na bohoslužbe nebola. Videla som tam niektoré ortodoxné centrá, ale väčšinou nie sú v prevádzke, zatiaľ som ich nevidela otvorené. V Istanbule je kostolov viac, otvorených a aj funkčných, kde sú aj bohoslužby.

Praktizovanie viery vám zakázať nikto nemôže, veď v Turecku žije aj veľa kresťanov. Nepociťujem nijaké obmedzovanie, samozrejme klasické nedeľné bohoslužby tam človek ťažko nájde, ale nejaké obmedzovanie tohto charakteru tu bežne nenájdete. Turci sú pomerne tolerantný národ.

more Turecko dovolenka
zdroj: Ochutnej Turecko

Kde v Turecku ste sa rozhodli usadiť?

Žila som na viacerých miestach, najmä je to však prekrásna Antalya, ktorú mám najradšej, tiež Manavgat a Alanya. Na Tureckej riviére sa žije perfektne, lepšie ako na Slovensku. Je tam príjemné, teplé a krásne miesto pre život. Pre všetkých, ktorí nemajú radi studené a upršané počasie, tak ideálne miesto je práve turecká riviére. Antalya je pre mňa srdcovka,je to magické miesto na život, zamilovala som si to tam. Je tam veľa možností na výlet napríklad aj do turistického mestečka Side, na vodopády do Manavgatu, či do Alanye na hrad. 

Čomu ste sa venovali na Slovensku a čomu sa venujete v Turecku?

Som copywriterka a blogerka na voľnej nohe, pracovala som v turizme a tiež ako súkromná učiteľka angličtiny. Vyštudovala som cestovný ruch a multikulturalizum. Pre cestovanie som bola nadchnutá od malička, je to pre mňa psychohygiena a Turecko je mojím druhým domovom. Krajinu polmesiaca som si jednoducho zamilovala so všetkým, čo k tomu patrí.

more Turecko dovolenka
zdroj: Ochutnej Turecko

Čo bolo pre Vás najväčším šokom počas celého pobytu?

Snažím sa spomenúť si, ale nejako sa mi nič nevybavuje v mysli, keďže som sa s nijakým extra veľkým kultúrnym šokom nestretla. Zo začiatku na mňa pôsobili zvláštnejšie zahalené ženy, ale teraz je to už v poriadku a beriem to ako normálne a samozrejmé.

Prečo by mali ľudia navštíviť Turecko?

Oplýva mnohými krásami, nielen turistickými atrakciami, ale aj historickými. Nádherné pláže Tureckej a Egejskej riviéry sú úplne úchvatné.  Človek si to tam hneď ľahko zamiluje. Je to zvláštna krajina, pretože je napoly orientálna, napoly európska. Tvorí pomyselný kultúrny most medzi západom a východom, plus výhodná poloha v Stredomorí je neopakovateľná a naozaj skvelá, čo sa týka podnebia, má cez 300 slnečných dní v roku. Taktiež má bohatú gastronómiu, niektoré turecké jedlá sú lepšie, než iné, pre mňa sú top borek, kofte, lahmacun, turecký čaj, kávu, alebo lokum. Dá sa tu aj super lacno nakúpiť takmer čokoľvek.

View this post on Instagram

#antalya Exotic camels :) I #love them #instagood

A post shared by OchutnejTurecko (@ochutnejturecko) on

Navštevujete mešity? Ak áno, aké sú? Slúžia ako kultúrne centrá alebo ako naše slovenské kostoly?

Áno, niekedy navštevujem a rada. Sú to často impozantné historické stavby s bohatou architektúrou a mozaikami. Rada si všetko fotím a je tam vždy pokoj pre meditovanie. Tiež Azan je pre mňa veľmi dojímavým. Mešity slúžia ako naše kostoly, no aj ako centrá. V piatok sa tam konávajú stretnutia a spoločne sa všetci modlia.

Opíšte nám bežný každodenný život – čo Turci jedia, kde sa stretávajú, kedy sa stretávajú?

Turci nezačnú deň bez výdatných raňajok a čaju, ten nesmie nikdy chýbať. Bez toho si nedokážu predstaviť deň a ani ho reálne nezačnú. Turecké raňajky sú extrémne bohaté a chutné, obedy pre nich nie sú veľmi podstatné, dôležité sú večere, vtedy sa stretáva celá rodina a vždy sa varí nové a chutné jedlo. Rodinné večere sú perfektné pre súdržnosť rodiny, kde sa veľa rozpráva. Turci dokážu pri jedení raňajok alebo večere debatovať aj 2 – 3 hodiny.

Zdroj: Ochutnej Turecko

Najnovšie