Kristína a Martin sa ako jediní na Slovensku venujú tradičnej technike tlače, tá má v dnešnej dobe zlaté dno

  • Hovorí sa, že remeslo má zlaté dno, avšak pravda je taká, že mnohé slovenské remeslá sú skôr na dne
  • Jasným príkladom je aj pôvodná technika tlače, ktorej sa momentálne v našej krajine venujú len dvaja ľudia – Kristína a Martin
pakk
Pressink
  • Hovorí sa, že remeslo má zlaté dno, avšak pravda je taká, že mnohé slovenské remeslá sú skôr na dne
  • Jasným príkladom je aj pôvodná technika tlače, ktorej sa momentálne v našej krajine venujú len dvaja ľudia – Kristína a Martin

Kristína sa prvýkrát dostala k takzvanému letterpressu na vysokej škole v Londýne. Jeho naozajstné čaro však objavila až v jednom štúdium v Reykjavíku.

Zvuk stroja, vôňa farieb, skutočný dotyk s písmom a papierom

Náš svet je dnes zahltený digitálnou tlačou, ktorá klasickú tlačiarensku techniku vytlačila do úzadia. Letterpress je však na rozdiel od digitálu veľmi hmatateľný. Práve tento aspekt učaroval dvom šikovným Slovákom, ktorí si založili ateliér Pressink. V útulných priestoroch v centre Bratislavy pracujú na storočnom stroji a výsledkom ich práce sú jedinečné diela, ktoré sa s dnešnou modernou tlačou nedajú porovnať.

Gutenberg by mal radosť, keby vedel, že ani 500 rokov od jeho vynálezu nik nevynašiel lepší a skvostnejší stroj na tlačenie. Pôvodné tlačiarenské stroje si vo svete vážia a staré remeslo chránia pre ďalšie generácie. Dizajnéri oživujú remeslo z nostalgie, ale aj potreby mať vplyv na proces a výsledok.

„Príchodom do tlačiarenskej dielne prichádzate do kontaktu so svojským zvukom stroja, vôňou farieb, dotýkate sa písma s papierom, čelíte tým skutočnej reprodukcii dizajnu. Len na Slovensku sme na letterpress už takmer zabudli,” konštatujú zakladatelia ateliéru Pressink.

Martin a Kristína ich hlavnú pracovnú pomôcku – historický stoj dotiahli na Slovensko až z Amsterdamu. Teraz však objavili celkom nový stroj, ešte väčší, aký býva na predaj len výnimočne.


Spustili preto crowdfunding, aby stoj získali a mohlo ním vybaviť zatiaľ jediný ateliér, ktorý u nás históriu tlače dokumentuje. Skvostná mašinka z Berlína bude slúžiť študentom, umelcom, dizajnérom a pozrieť sa, ako tlačí, môžeš prísť aj ty. Tento stroj predstavuje chýbajúci článok v našom štúdiu. Dokáže tlačiť farebné prechody a vďaka jednoduchšiemu nastaveniu si ho môže vyskúšať každý,“ hovorí Martin.


Stroj značky FAG Standard AP – 510 sa momentálne nachádza v Berlíne v produkčnej dielni Die Lettertypen legendárneho Erika Spiekermanna a Daniela Klotza. Takéto skvosty si ich majitelia vážia, a len málokedy ich ponúkajú na predaj. Na podobnú ponuku čakajú zanietení tlačiari niekedy aj celý život. Aj vďaka tebe môže byť novým domovom stroja práve Slovensko. Podporiť ateliér Pressink môžeš priamo TU.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá