Kryptomeny spadnú na nulu. Tvrdí jedna z najväčších finančných skupín sveta

  • Takmer všetky kryptomeny v súčasnosti prechádzajú rapídnym poklesom ich hodnoty
  • Tento strmý pokles sa začal len nedávno a za všetkým bude pravdepodobne snaha o ich reguláciu
  • Odborníci predpovedajú začiatok konca týchto donedávna veľmi ziskových investícií
andre-francois-518771
unsplash.com
  • Takmer všetky kryptomeny v súčasnosti prechádzajú rapídnym poklesom ich hodnoty
  • Tento strmý pokles sa začal len nedávno a za všetkým bude pravdepodobne snaha o ich reguláciu
  • Odborníci predpovedajú začiatok konca týchto donedávna veľmi ziskových investícií

Trh s kryptomenami sa otriasa v základoch. Ešte donedávna vysmiatym milionárom tak pravdepodobne pomaly, ale isto začína úsmev na ich tvárach zamŕzať. Celý domino efekt bol pritom spustený vyhláseniami niektorých krajín o plánoch na reguláciu kryptomien. Panika vypukla aj po vyhláseniach niektorých popredných politikov. Nemecká kancelárka Merkelová, ale aj francúzky prezident Macron sa vyjadrili o kryptomenách ako o riziku pre finančnú stabilitu.

Krajiny ako Čína a India prijali tvrdé obmedzenia. India dokonca prestala kryptomeny rešpektovať úplne a Vláda ich prestala akceptovať ako legálne platidlo. Panika, ktorá na trhu kryptomien následne vznikla, spustila reťazovú reakciu. Mnoho ľudí kúpilo Bitcoin ešte pred necelými dvoma mesiacmi, keď jeho hodnota lámala všetky rekordy.

Koniec alebo nový začiatok?

Mnoho „investorov“ sa, samozrejme, nechalo oklamať svojími emóciami a predpovedalo, že do konca roka jeho hodnota prekoná hranicu 20 000 . Tieto pozitívne správy z každého kúta sveta prebudili množstvo naivných a neskúsených investorov, ktorí sa rozhodli do meny investovať, aj keď bola jej cena extrémne vysoká. Práve títo vystrašení investori dnes predávajú menu pod cenu, aby neutrpeli extrémne straty. V priebehu desiatich rokov podľa optimistických predpovedí mala hodnota jedného bitcoinu prekonať 81 000 . Tieto sny nabudených investorov sa však pravdepodobne nikdy nestanú realitou.

Na tému Bitcoinu sa vyjadrilo aj množstvo odborníkov na financie. Medzi nimi aj jeden z najlepších investorov sveta, Warren Buffett, ktorý túto menu nazval bublinou a vyzval k opatrnosti. Samozrejme, zaslepení mladí investori sa vtedy týmto predpovediam smiali. História sa však znovu opakuje.

Kryptomeny stratili rekordných 408 miliárd eur z trhovej hodnoty v priebehu jedného mesiaca. Temnú budúcnosť predpovedajú aj vo finančnej skupine Goldman Sachs. Jeden z jej predstaviteľov, Steven H. Strongin, predpovedá, že vlastníci kryptomien sa musia pripraviť na najhoršie a hrozí reálna možnosť, že súčasné kryptomeny stratia celú svoju hodnotu.

„Vysoká korelácia medzi kryptomenami je veľmi znepokojivá. Vzhľadom na to, že tu chýba reálna hodnota, kryptomeny, ktoré neprežijú, sa budú obchodovať za nulovú hodnotu,“ zdieľal svoje obavy Steven. Podľa Stevena majú súčasné kryptomeny mnohé nedostatky, od pomalých transakcií, až po bezpečnostné riziká.

Investori môžu rátať s tým, že hodnota Bitcoinu sa na rekordnú hodnotu spred dvoch mesiacov už vôbec nedostane. K celému poklesu prispieva aj panika medzi novými investormi. Tento jav však môžu využiť ďalší investori a nakúpiť kryptomeny za nízku cenu.

zdroj: bloomberg.com , hacked.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech