Kto je „neznámy“ milardár, ktorý sa objavil na druhom mieste rebríčka Forbes?

  • Jeff Bezos sa z titulu najbohatšieho človeka sveta mohol tešiť len krátko. Po poklese cien akcií Amazonu okamžite padol na druhé miesto. Aj striebornú priečku mu však onedlho znovu vyfúkol na verejnosti nie veľmi známy muž menom Amancio Ortega. Kto je táto významná postava, ktorá sa priam vyžíva v hre na schovávačku?
miliardár
misfits.io
  • Jeff Bezos sa z titulu najbohatšieho človeka sveta mohol tešiť len krátko. Po poklese cien akcií Amazonu okamžite padol na druhé miesto. Aj striebornú priečku mu však onedlho znovu vyfúkol na verejnosti nie veľmi známy muž menom Amancio Ortega. Kto je táto významná postava, ktorá sa priam vyžíva v hre na schovávačku?

Ide o zakladateľa obchodov s módou Zara, ktorému sa podarilo vykopnúť Bezosa z druhého miesta vďaka kolísajúcim cenám akcií spoločnosti Amazon, ktoré spadli o dobrých 5 percent. Hodnota majetku Jeffa poklesla na 71,57 miliardy eur. Amancio ho tak prekonal len o vlások, keďže jeho majetok má hodnotu 72,33 miliardy eur. Je tak možné, že títo dvaja kohúti si svoje pozície ešte vymenia.

miliardár forbes

Foto: wikimedia.org

Amancio Ortega nie je neznámy muž a mnohí tohto majiteľa obchodných reťazcov dobre poznajú. Napriek tomu sa na verejnosti veľmi neukazuje a dlhodobo sa drží v ústraní. Vďaka tomu je tak trochu záhadou. Za celý svoj život navyše poskytol iba tri rozhovory, no aspoň základné informácie o ňom vieme. Narodil sa v roku 1936 v španielskom meste Busdongo de Arbas. Firmu Zara založil v roku 1975 so svojou vtedajšou manželkou Rosaliou.

Miliardár vo vyťahanom tričku

Ako to však už v manželstvách býva, všetko pekné sa raz skončí. Ich manželstvo trvalo od roku 1966 do roku 1986. Rosalia napokon v roku 2013 zomrela vo veku 69 rokov a držala titul najbohatšej ženy Španielska. S druhou manželkou Florou sa Amancio zosobášil v roku 2001. Spolu obývajú apartmánový komplex na pobreží Atlantického oceánu v meste La Coruña. Majú spolu dve dcéry a jedného syna. Jedna z jeho dcér, Marta, je vydatá za majstra v parkúrovom jazdení Sergia Álvareza Moya.

najväčší miliardár

Foto: flickr.com

Aj napriek biznisu v oblasti módy sa sám zakladateľ neoblieka do odevov svojej značky. Oblieka sa pomerne nenápadne, denne navštevuje rovnakú kaviareň a obeduje so svojimi zamestnancami. Vo svojom voľnom čase sa rád venuje jazde na koňoch a je dokonca vlastníkom jazdeckého centra. Bohatstvo mu otvorilo dvere a okruh jeho známych sa tak rozšíril o mnohých vplyvných ľudí, medzi ktorých patrí napríklad španielsky kráľovský pár. Zaujímavé tiež je, že veľkou fanúšičkou módy od firmy Zara je aj vojvodkyňa Kate, manželka princa Williama.

Ako správny podnikateľ investoval Amancio aj do nehnuteľností a za viac ako pol miliardy dolárov si zaobstaral jeden z najvyšších mrakodrapov v Španielsku – Torre Picasso. Je vlastníkom jedného z top hotelov v celom Miami. Na svoju pozemnú prepravu aktuálne používa komfortný automobil Audi A8. Väčšie vzdialenosti zas preletí rýchlosťou blesku na súkromnom lietadle The Global Express BD-700 za 45 miliónov dolárov. Na dovolenky však nechodí, pretože je údajne workoholikom.

Jeff Bezos a Amancio Ortega majú predsa len niečo spoločné. Aj keď sa obaja objavili v rebríčku najbohatších ľudí planéty na prvom mieste, nikdy sa im nepodarilo udržať si túto pozíciu po celý rok. Prečo? Väčšina ich majetku sa nachádza v ich spoločnostiach vo forme akcií. Stačí maličký záchvev na akciovom trhu a zrazu sú ľahší o pár miliárd.

Zdroj: businessinsider.comforbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech