Kto sa na Slovensku očkuje? V dátach je chaos, polovica očkovaných nebola ani v poradovníku

  • Lucia Plaváková (PS) zverejnila status, v ktorom informovala o pochybných dátach z NCZI
  • Polovica zaočkovaných neprešla registráciou
  • Dáta pravdepodobne nehovoria o počte zaočkovaných, ale o počte podaných dávok
  • Približne tretinu zaočkovaných tvorí "kritická infraštruktúra"
Vakcína Pfizer
SITA/AP, Frank Augstein
  • Lucia Plaváková (PS) zverejnila status, v ktorom informovala o pochybných dátach z NCZI
  • Polovica zaočkovaných neprešla registráciou
  • Dáta pravdepodobne nehovoria o počte zaočkovaných, ale o počte podaných dávok
  • Približne tretinu zaočkovaných tvorí "kritická infraštruktúra"

Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko) dnes prostredníctvom sociálnej siete informovala o nie úplne presných dátach NCZI. Vyzerá to tak, že dáta z NCZI nereflektujú počet zaočkovaných, ale počet podaných vakcinačných dávok. Ďalším zaujímavým zistením je, že veľká časť podaných vakcinačných dávok bola určená pre skupinu ľudí nad 18 rokov, nie však pre zdravotníkov a učiteľov. 

Dáta, ktoré poskytlo Lucii Plavákovej NCZI, sa výrazne líšia od tých, ktoré sa uvádzajú na stránke korona.gov. Z uvedených štatistík vyplýva, že dáta z NCZI neuvádzajú počet zaočkovaných, ale počet podaných vakcinačných dávok.  „Sumárny počet nesedí s údajmi na korona.gov. Vyzerá to tak, že dáta z NCZI neukazujú počet ľudí zaočkovaných v jednotlivých skupinách, ale počet dávok podaných v jednotlivých skupinách.“ 

Z uvedenej tabuľky vyplýva, že zhruba polovica ľudí išla na očkovanie mimo registračný systém. „Nezatriedení sú takí, čo nešli cez Ezdravie formulár, ale v informačnom systéme ISZI ich registrujeme. Tu nevieme určiť povolanie ani pohlavie,“ vysvetľuje NCZI. 

Zarážajúci je však fakt, že tretina vakcinačných dávok bola podaná skupine ľudí nad 18 rokov. No, danou skupinou sa nemyslia zdravotníci ani učitelia. Tí sú v systéme evidovaní zvlášť. Ide o počet 152 356 z celkového počtu 442 532.

zdroj: Facebook Lucie Plavákovej

Ak to správne čítam, tak v žltej kategórii sa pravdepodobne ocitli klienti a klientky v DSS, nové kategórie z uplynulého víkendu (predavači/ky, taxikári/ky atď) a potom „kritická infraštruktúra“. A podľa týchto čísiel to vyzerá tak, že tá „kritická infraštruktúra“ tvorí veľkú časť doposiaľ zaočkovaných ľudí. Minimálne tretinu, ak nie viac.“

Na informácie reagoval aj bývalý člen strany Za ľudí Miroslav Kollár. „Ak ešte stále niekomu nie je jasné, prečo už Marek Krajči nesmie zostať ministrom zdravotníctva, tak tu: štruktúra zaočkovaných a podiel ľudí „mimo systém“… koľko už mohlo byť zaočkovaných ľudí z kritickej vekovej kategórie, ktorá tvorí väčšinu hospitalizácií a úmrtí?

Zdroje: Facebook Lucie Plavákovej, Facebook Miroslav Kollár

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá