Kultové newyorské podniky, ktoré pri návšteve tejto metropoly nesmieš obísť

  • Existuje snáď iba niekoľko miest na svete, ktoré sa môžu porovnávať s New Yorkom v rozmanitosti ponúkaných jedál. Už od jeho založenia sa tu stretávalo nespočetné množstvo národov, ktoré si zo svojej vlasti prinášali okrem svojej kultúry aj tradičné recepty. Z toho ťaží New York až do teraz.
collagefwwf
unsplash.com
  • Existuje snáď iba niekoľko miest na svete, ktoré sa môžu porovnávať s New Yorkom v rozmanitosti ponúkaných jedál. Už od jeho založenia sa tu stretávalo nespočetné množstvo národov, ktoré si zo svojej vlasti prinášali okrem svojej kultúry aj tradičné recepty. Z toho ťaží New York až do teraz.

Dostali ste chuť na indickú alebo taliansku kuchyňu? Chcete si jedlo vychutnať na ulici alebo preferujete reštauráciu s hviezdičkami od Michelina? Určite si tu nájdete to svoje. Taktiež tu existuje variabilita v cenách. Ľahko tu zoženiete jednoduchý hot dog za par dolárov, ale aj luxusné reštaurácie, kde za jedlo zaplatíte niekoľko desiatok dolárov. Ak ste sa stále nerozhodli, možno pomôže pár dobrých tipov od nás.

Leo´s Bagels = Bagels

Aké je najlepšie jedlo, ktorým sa začína deň v New Yorku? Jednoznačne bagel. Toto okrúhle pečivo s dierou v strede sme si ihneď obľúbili, pretože sa vôbec nepodobal na typický americký biely sladký chlieb. A kde robia najlepší bagel? Túto otázku položte domácemu iba v prípade, že máte čas na zdĺhavú diskusiu a potenciálnu hádku, pretože táto téma dokáže vyprovokovať prudkú výmenu názorov.

Foto: Street Food Hunters

Najviac nám chutil Leo´s Bagels, ktorý síce funguje iba od roku 2008, avšak za ten čas si stihol získať priazeň rezidentov aj ľudí pracujúcich v okolí. A čo stálo za jeho úspechom? Majiteľ, vtedy ešte zamestnanec veľkej korporácie si uvedomil, že iba veľmi málo podnikov v okolí Wall Street je otvorených počas víkendov. No a ďalší úspešný podnikateľský príbeh bol zrazu na svete.

Bagel sa pripravuje stále tradičným spôsobom – miesi sa ručne, následne sa uvarí a upečie, aby si zachoval svoju čerstvosť. Obchod si taktiež dáva záležať  na kvalite surovín, ktorými ich plní.

Foto: Street Food Hunters

V pekárni si môžete vybrať z rôznych druhov pečiva (celozrnné, cesnakové, hrozienkové..) a nátierku, ktorú vám naň obsluhujúci personál zručne natrie. Populárne sú sladké aj slané varianty. Napríklad s arašidovým maslom, čučoriedkovým džemom alebo krémovým syrom. Doplňte ich kávou, prípadne pomarančovým džúsom a vychutnajte si ich tak ako my, na lavičke pri obchode, kochajúc sa nádhernou panorámou mrakodrapov.

Foto: Street Food Hunters

 

Katz´s Delicatessen = Reuben With Pastrami

Azda najznámejší podnik New Yorku podáva vynikajúce jedlá už od roku 1888. Vyhliadli si ho dokonca aj hollywoodski producenti a natočili v ňom slávnu scénu z filmu When Harry meets Sally. Okrem fotky Meg Ryan, ktorá v ňom stvárnila hlavnú úlohu, má v podniku fotky aj mnoho ďalších slávnych osobností. Jedol tu napríklad aj Nick Cannon, Paul Walker alebo Robert Plant z Led Zeppelin.

Foto: Street Food Hunters

Pri vstupe do podniku dostanete malý žltý lístok, na ktorý personál zapíše vašu objednávku a na jeho základe je vám na konci vystavený účet. Veľmi pozorne ho preto radšej strážte. Určite ochutnajte Reuben with Pastrami – sendvič s jemným hovädzím mäsom, podávaný so syrom a  kvasenou kapustou (cca 22 USD). Personál je veľmi priateľský a počas prípravy vášho sendviču vám pravdepodobne dajú ochutnať z lahodného mäska.

Foto: Street Food Hunters

V interiéri vás môže zaujať aj na červeno vysvietený nápis: „Send A Salami To Your Boy In The Army“. Tento slogan podniku pochádza ešte z obdobia druhej svetovej vojny, keď synovia majiteľov bojovali v Európe a tak tu vznikol zvyk posielať zásoby tradičných mäsových výrobkov na front.

Ak sa rozhodnete tento podnik navštíviť, určite tak urobte skoro ráno, pretože okolo obeda musíte počítať s veľkým počtom ľudí, čím sa predlžuje čakacia doba.

Foto: Street Food Hunters

Yonah Schimmel Knish Bakery = Knish

Cestou z Katz´s  na metro by ste nemali prejsť bez povšimnutia okolo ďalšieho kultového obchodíku. Yonah Schimmel Knish Bakery na tejto adrese stojí už od roku 1910 a je jedným z posledných tradičných miest v tejto štvrti, kde sa varí podľa starých rodinných receptov.

Foto: Street Food Hunters

„Viac podobných článkov nájdeš na blogu Street Food Hunters.“

Len tak mimochodom – Lower East Side, kde nájdete aj tento podnik bola kedysi nebezpečnou štvrťou, do ktorej sa po zotmení neodporúčalo veľmi pohybovať osamote. Dnes to však už vôbec neplatí a veľa domácich aj turistov sem chodí za najväčšími miestnymi delikatesami a bohatým nočným životom.

Foto: Street Food Hunters

Aj táto pekáreň sa preslávila na filmovom plátne. Objavil sa totiž v jednom z filmov Woodyho Allena.  Odporúčame ochutnať výborný knish. Je to vlastne malá žemlička plnená zemiakmi alebo mäsom. Majiteľ bol veľmi skromný a veľmi sa nechcel fotiť, početné články z novín na stenách však svedčia o tom, že si svoje remeslo vykonáva poctivo a s láskou a publicity má dostatok.

 

Foto: Street Food Hunters

Russ & Daughters = Salmon Bagel

Ďalší z ikonických podnikov, ktorých má New York nespočetné množstvo, sa nachádza iba pár krokov od Yonah Schimmel Knish Bakery. Joel Russ – židovský emigrant z Poľska ho založil už v roku 1914 a v roku 1920 sa presťahoval na svoju súčasnú adresu na East Houston Street. Jeho malý podnikateľský pokus sa stretol s veľkým úspechom a keďže nemal synov, pomáhali mu v obchode jeho 3 dcéry (Daughters), podľa ktorých má podnik aj svoje pomenovanie.

Foto: Street Food Hunters

Na svoju dobu to bol veľmi odvážny počin a obchod bol údajne prvý v USA, ktorý uvádzal namiesto „synov“ v názve „dcéry“.  Dnes v obchode kraľuje už štvrtá generácia z rodiny Joela Russa, a určite aj on by bol spokojný s tým ako sa im darí.

Foto: Street Food Hunters

Toto maličké bistro sa špecializuje predovšetkým na čerstvé ryby a výrobky z nich. Na raňajky si môžete dať napríklad tradičný bagel natretý krémovým syrom s plátkami čerstvo nakrájaného údeného lososa. Nie je to síce lacná záležitosť, ale tá chuť určite stojí za to. A samozrejme platí to, čo pre mnoho slávnych podnikov v New Yorku – na dobré jedlo si pravdepodobne počkáte v dlhom rade.

Foto: Street Food Hunters

Halal Guys = Chicken With Rice

Príbeh Halal Guys by sa dal označiť za príklad splneného amerického sna. Svoj prvý stánok s blízkovýchodným jedlom si otvorili už v roku 1990 a čoskoro zistili, že urobili dobre. V tej dobe do New Yorku prichádzalo množstvo moslimských taxikárov, ktorí chceli jesť halal jedlo a často pri stánku na rohu West 53rd & 6th Avenue zastavovali.

Foto: Street Food Hunters

Dnes už prevádzkujú nie len niekoľko pouličných stánkov, ale aj dve reštaurácie v New Yorku a expandujú aj v ďalších mestách v USA. Ich najslávnejšie jedlo je kura s ryžou, poliate bielou omáčkou (mne chutila podobne ako majonéza) a kurací wrap. Dobre sa tu najete už za 7 USD.

Foto: Street Food Hunters

Gray´s Papaya = Hot Dog

Keď sa povie „najznámejšie jedlo v New Yorku“ väčšina z nás si predstaví pravdepodobne hot dog. Tento ikonický streetfood nájdete snáď na každom rohu. Kde sa však dá zohnať ten najlepší? Údajne ho nájdete v malom nenápadnom podniku neďaleko od Central Parku. Volá sa Gray´s Papaya a podávajú tu veľmi kvalitné jedlá za nízku cenu.

Foto: Street Food Hunters

Údajne sem občas zablúdia aj miestne celebrity, takže si jedlo treba vychutnávať s otvorenými očami. Ak nebudete mať šťastie na slávnu hollywoodsku hviezdu, potešte sa aspoň fotkou prezidenta Obamu, ktorý si tiež pochutnal na miestnom hot dogu. My sme ochutnali „Recession special“, kde sme za 2 kusy zaplatili iba 5.99 USD.

Junior’s Restaurant = Cheesecake

Ak patríte medzi milovníkov sladkého a netrpíte intoleranciou na laktózu, skúste sa zastaviť v Junior´s Restaurant na ich slávny Cheescake. Tento podnik, ktorý údajne vyrába najlepší cheescake v New Yorku bol založený už v roku 1950 v Brooklyne.  Majiteľ vedel, že ak chce so svojim koláčom preraziť v silnej konkurencii, musí byť jednoznačne najlepší a to sa mu aj podarilo.

Foto: Street Food Hunters

Podnik je hrdý na to, že do ich rokmi overeného receptu idú iba čerstvé a poctivé suroviny – krémový syr, smotana, vajíčka a vanilka. V súčasnosti už existuje niekoľko pobočiek priamo v New Yorku aj mimo neho. Taktiež patrí medzi obľúbené dezerty slávnych osobností – rada si na ňom pochutnáva aj Selena Gomez alebo Barack Obama.

Foto: Street Food Hunters

Keďže je Junior´s Cheescake preslávený po celom meste, za značku si musíte priplatiť, pretože jedna porcia stojí 7.50 USD + daň. Okrem ceny vás však môže prekvapiť aj jeho veľkosť a sýtosť, takže by ste sem mali ísť minimálne vo dvojici alebo hladný.

 

Wafles& Dinges = Waffle

Ak ešte zvládnete niečo sladké, skúste sa zastaviť vo Wafels & Dinges, kde vás už z diaľky priláka vôňa práve sa dopekajúcej wafle. Vybrať si môžete s niekoľkých druhov cesta a ešte širšie možnosti sa vám ponúkajú pri výbere „dinges“, teda toho, čím bude wafla obložená. Jeden druh toppingu máte zadarmo, za každý ďalší sa dopláca 1 USD.

Foto: Street Food Hunters

Zaujímavosťou je, že tento podnik ponúka aj slané varianty napríklad so slaninkou. My sme však ale dali prednosť klasike s jahodami a šľahačkou, ktorá bola veľmi chutná. Zastavil sa pri nás dokonca aj majiteľ a porozprával nám príbeh o tom, ako začínal s malým pouličným stánkom a vypracoval sa tak, že už ich vlastní niekoľko. Navyše sa mu podarilo otvoriť aj vlastnú reštauráciu. Lepšiu sladkú bodku za New Yorkom si ani nevieme predstaviť.

Foto: Street Food Hunters

Zdroj: streetfoodhunters.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá