Jeden z najlepších kurzov o peniazoch je zadarmo a online. Míňanie je out, takto sa to robí

  • Je zadarmo a môžeš ho absolvovať online. Okrem toho je najpopulárnejší a najnavštevovanejší
  • Vysvetlí ti, prečo peniaze nie sú cestou k šťastnejším zajtrajškom
yale
Unsplash.com/Jared Rice, Eric McLean
  • Je zadarmo a môžeš ho absolvovať online. Okrem toho je najpopulárnejší a najnavštevovanejší
  • Vysvetlí ti, prečo peniaze nie sú cestou k šťastnejším zajtrajškom

Spravodajský portál The New York Times označil seminár americkej univerzita Yale za najlepší a najpopulárnejší. Zaujímavé je, že jeho študijnou náplňou je ľudské šťastie. Teraz, keď viacero vyšších vzdelávacích inštitúcií po celom svete prechádza na dištančné formy výučby, môžeš nájsť zaujímavé a prospešné kurzy v programoch univerzít aj vtedy, ak nie si študentom.

Tak sa stalo aj v prípade Yale a celosemestrálneho a teda 10-týždňového kurzu s názvom Pozitívna psychológia a dobrý život. Môžeš ho teraz absolvovať zadarmo hoci aj z Bratislavy. Téme sa venoval redaktor cnbc.com

Peniaze sú skôr problém

Niekto si myslí, že najväčšie šťastie a pokoj do života mu prinesú peniaze. Práve na tomto vychválenom kurze pochopiš nie len to, prečo stereotyp o šťastí naviazanom na určitý finančný obnos neplatí. Určite si sa aj ty stretol so situáciou, kedy tvoja fyzická alebo psychická kondícia nebola v najlepšom rozpoložení. Vtedy sa ti od kamošov zvyčajne dostávajú rady v znení, choď si kúpiť niečo pekné na seba, alebo vlastne čokoľvek, čo ťa poteší. Pretože peniaze by ti okrem enormne dobrého pocitu mali poskytnúť slobodu, sebavedomie a bezbrehé šťastie. Veď prečo nie, keď všetci majetní ľudia sú takí spokojní…

Referencie absolventov kurzu na univerzite Yale hovoria však o niečom úplne inom. Premisa o bohatstve verzus šťastí síce platí, ale iba za určitých okolností. Peniaze ťa totiž dokážu skutočne zbaviť najhorších pocitov len za predpokladu, ak na tvojom daňovom priznaní svieti celoročný príjem vo výške viac ako 160-tisíc dolárov. Tento fakt je výsledkom škandinávskej štúdie z roku 2012. A tu si tiež treba uvedomiť, že už nie je najnovšia a celkové bohatstvo ľudí sa globálne z roka na rok zvyšuje o nejaké to percento.

Materiálne ciele a ich dosahovanie je podľa vedúcej kurzu Laurie R. Santos skôr hnaním sa fatamorgánou. Ak ju aj jedného dňa lapíš, nikdy nebudeš dostatočne spokojný. Keď niečo máš, chceš viac. To sa volá nenásytnosť. A takáto charakterová črta nie je veru veľmi pozitívna a ani k lepšiemu životu ti nepridá.

Spomínaná nenásytnosť je ľuďom veľmi prirodzená, preto nečudo, že v mnohých z nás sa objavuje. Ustavične potrebujeme zarábať, kšeftáriť, zhromažďovať materiálne veci a výsledkom je kopa nepotrebného odpadu. Teší ťa to? Ak áno, patríš k zanedbateľnému percentu ľudskej populácie.

Milionári sú asi šťastnejší, to je fakt

Podľa rebríčka, ktorý každoročne publikuje časopis Forbes je v roku 2020 o 58 menej miliardárov než minulý rok. Ich počet dokonca klesol o 226 odkedy prebehla uzávierka a vyšiel daný rebríček. Je pravda, že prieskum sa robil v čase veľkej koronakrízy. Z miliardárov sa stali pravdepodobne milionári. Tých je aktuálne na svete asi 47 miliónov a ich počet rastie. 

Ak nepatríš k tejto skupinke vyvolených, tvoje obavy o uspokojovanie pocitu šťastia materiálnymi vecami by sa mali razom rozplynúť. Hodnoty treba hľadať inde. Santos tvrdí, že je na čase prehodnotiť svoj pohľad na peniaze, ich zarábanie a následné míňanie. 

Santos na otázku ohľadom výsledkov rôznych štúdií odpovedala, že si váži, že existujú, no na hlavné posolstvo svojho vyučovania a vedenia kurzu, ktoré hovorí o malom vplyve bohatstva na celkové šťastie človeka, vplyv nemajú. Ona sama totiž navrhuje, aby účastníci absolvovali iné prístupy k financiám.

„Byť manželkou milionára je ťažké.“ Extrémne majetné ženy prehovorili

Hovorí o tom, že taká meditácia, vďačnosť alebo čas na rodinu, priateľov a partnerské vzťahy má na ľudské šťastie a spokojnosť oveľa väčší vplyv. Ak je pri tejto zmienke tvojím argumentom to, že meditovanie ti účty nezaplatí, vedz, že hovoríme o bežnom človeku, ktorý si všetky platobné povinnosti plní načas a v súlade so zákonmi. Jediným neduhom, ktorý vadí, je práve nenásytnosť. 

Zážitok verzus matéria

Starým, dobre známym faktom je, že sa viac oplatí investovať do zážitkov, ako do materiálnych darov alebo obyčajných vecí. Aj na veci sa však môžeš pozerať zážitkovo. Santos hovorí, že ak si čokoľvek pretavíš viac na zážitok, nebudeš na vec naviazaný, príliš úzkostlivý a bude ti slúžiť skôr ako sprostredkovateľ zážitku, je to dobrý prístup. 

Peniaze sú bohémske, ale novou bohémou sa stávajú zážitky. 

Lektorka na záver položila študentom zásadnú otázku, ktorá sa napokon stala mantrou. „Ak žiješ v Amerike a tvoj ročný príjem dosahuje len 10-tisíc dolárov, potom áno. Viac peňazí ťa skutočne poteší,“ vysvetľuje. Pre zvyšok nebude mať o niečo väčší rozpočet žiaden markantný podiel na osobnom šťastí či spokojnosti. 

Všetkým tým, ktorí chcú zmeniť svoj doposiaľ negatívny prístup k peniazom radí, aby skúsili do svojho života postupne aplikovať niekoľko základných pravidiel. Dôležité je nadobúdať zručnosti, nie hnať sa za vyšším platom. Skúsiť viac obdarovávať iných ako seba. A darovať rodine a priateľom čas. Ten je najviac.

Šťastie ľudia hľadajú a nachádzajú v rôznych aktivitách, pri ktorých sa im uvoľňujú endorfíny. Už len zaradiť do svojho života takúto malú zmenu, môže byť dobrým začiatkom. 

 

Zdroje: cnbc.com, forbes.com, credit-suisse.com, nytimes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá