Kvalitné letné čítanie, ktoré odporučil sám Bill Gates ťa zaručene nesklame

Michaela Líšková / 10. júna 2016 / Lifehacking

Vzdelávanie nepozná hranice a čítanie patrí k aktívnemu letnému odpočinku. Bill Gates tiež nelení a ak hľadáš na leto kvalitné čítanie, ktoré ťa nielen zabaví, ale aj čo-to naučí, odporúča ti práve túto literatúru.

Precvič trochu angličtinu, opráš staré vedomosti a získaj nové. Na čítanie sa nájde čas vždy, bez ohľadu na ročné obdobie. A všetci vieme, že knihám sa nevyhýbajú ani veľké ryby, takže ak sa k tebe od takejto ryby niekedy dostane odporúčanie, treba po nej hneď siahnuť a hltať jednu vedomosť za druhou.

5 kníh, ktoré ti odporúča sám Bill Gates:

 

HOW NOT TO BE WRONG (The Power of Mathematical Thinking)
-Jordan Ellenberg

how-not-to-be-wrong-the-power-of-mathematical-thinking-by-jordan-ellenberg

Gates: Matematik a spisovateľ Ellenberg vysvetľuje, ako sa matematika podieľa na našich životoch bez toho, aby sme o tom vôbec vedeli. Každá kapitola začína témou, ktorá sa na prvý pohľad javí ako pomerne jednoduchá – volebná politika, alebo aj známa massachusetsská lotéria – a potom túto tému využije ako odrazový mostík na vyjadrenie matematiky, ktorá za tým všetkým stojí.

 

THE POWER TO COMPETE: An Economist and an Entrepreneur on Revitalizing Japan in the Global Economy
-Hiroshi Mikitani a Ryoichi Mikitani

the-power-to-compete-an-economist-and-an-entrepreneur-on-revitalizing-japan-in-the-global-economy-by-hiroshi-mikitani-and-ryoichi-mikitani

Gates: Prečo boli japonské spoločnosti – obrovská sila v 80-tych rokoch – zatienené konkurenciou v Južnej Kórei a Číne? Môžu sa vrátiť? Práve tieto otázky tvoria základ sérií dialógov medzi Ryoichim, ekonómom, ktorý zomrel v roku 2013, a jeho synom Hiroshim, zakladateľom internetovej spoločnosti Rakuten.

 

THE VITAL QUESTION: Energy, Evolution, and the Origins of Complex Life
-Nick Lane

the-vital-question-energy-evolution-and-the-origins-of-complex-life-by-nick-lane

Gates: Nick Lane sa snaží napraviť vedeckú krivdu tým, že ľudí navádza, aby plne ocenili úlohu, ktorú energia zohráva vo všetkých živých veciach. Tvrdí, že iba pochopením toho, ako energia funguje, môžeme pochopiť to, ako život začal a ako sa všetko živé stalo tak komplexným.

 

SAPIENS: A Brief History of Humankind
-Yuval Noah Harari

sapiens-a-brief-history-of-humankind-by-yuval-noah-harari

Gates: Harari na seba berie skľučujúcu úlohu: vyrozprávať celú históriu ľudstva na iba 400 stranách. Tiež píše o dnešnom druhu a o tom, ako nás umelá inteligencia, genetické inžinierstvo a ostatné technológie v budúcnosti zmenia. Hoci s niektorými vecami v knihe nesúhlasím – obzvlášť vyjadrenie, že ľudstvu sa žilo lepšie ped tým, než sme začali farmárčiť – Sapiens odporúčam všetkým tým, ktorých zaujíma história a budúcnosť nášho druhu.

 

SEVENEVES: A Novel
-Neal Stephenson

seveneves-a-novel-by-neal-stephenson

Gates: Dlho som nečítal žiadnu science fiction, keď mi priateľka odporučila túto knihu. Som rád, že to urobila. Príbeh začína už prvou vetou, keď vybuchne Mesiac. Ľudia zistia, že o dva roky zasiahnu asteroidy Zem a vyhľadia všetkom život, takže sa celý svet spojí a na obežnú dráhu Zeme sa snažia dostať čo najviac vesmírnych lodí. Kniha Seveneves ma inšpirovala k tomu, aby som prehodnotil čítanie sci-fi.

Zdroj a obrázky: John Szramiak: businessinsider.com, zdroj titulnej fotografie: click.ir

Pridať komentár (0)