KVÍZ: 7 z 10 Slovákov tromfne v biológii priemerný školák. Otestuj sa, na tieto otázky má poznať odpoveď každý

  • Biológia je súbor komplexných procesov
  • Je v podstate všade okolo nás
  • Ako dobre ju ovládaš?
biologia kviz
Ilustračné foto Canva/Taveesaksri, Canva/Zurijeta
  • Biológia je súbor komplexných procesov
  • Je v podstate všade okolo nás
  • Ako dobre ju ovládaš?

Biológia je všade okolo nás a hrá kľúčovú úlohu v našom každodennom živote. Pre viacerých ľudí sa stala výzvou počas školských rokov, keď sa snažili pochopiť zložité procesy a systémy živých organizmov. Pripravili sme pre teba 10 základných otázok z oblasti biológie.

Možno budeš prekvapený a zistíš, že učivo z biológie ti už dávno nič nehovorí. Veríme však, že dokážeš úplný opak. Tak poď na to!

Ako sa volá proces, pri ktorom rastliny premieňajú slnečnú energiu na chemickú energiu?

rastlina, fotosynteza Canva/arthon-meekodong
Správne! Nesprávne!

Fotosyntéza je proces nazývaný fotosyntetická asimilácia = z látok jednoduchších (CO₂ a H₂O) vznikajú látky zložitejšie (glukóza), za súčasného uvoľnenia O₂.

Ktorý hormón riadi ukladanie tuku do buniek?

tuk Canva/Tatiana
Správne! Nesprávne!

Inzulín je peptidový hormón produkovaný Langerhansovými ostrovčekmi podžalúdkovej žľazy. Umožňuje, aby sa glukóza získaná z potravy dostala dovnútra bunky a tam bola premenená na energiu. Názov pochádza z latinského slova insula znamenajúceho „ostrov“.

Kde vznikajú červené krvinky?

červené krvinky Canva/ frentusha, Canva/sciencephotolibrary
Správne! Nesprávne!

Červené krvinky vznikajú v červenej kostnej dreni z proerytroblastov. Pre ich správnu tvorbu je potrebné železo, ktoré sa získava „recykláciou“ zo starých rozpadnutých erytrocytov. Nedostatok železa spôsobuje málokrvnosť. Takisto dôležité sú rôzne vitamíny, napríklad B12, kyselina listová či vitamín C.

Čo sa latinsky nazýva intestinum caecum?

ľudské telo Canva/Gmint
Správne! Nesprávne!

Slepé črevo (latinsky intestinum caecum) je vakovitý začiatok hrubého čreva. Hovorovo sa ako „slepé črevo“ chybne označuje červovitý prívesok slepého čreva.

Ktorý proteín je zodpovedný za viazanie kyslíka v červených krvinkách?

hemoglobin, ludske telo Canva/wildpixel
Správne! Nesprávne!

Hemoglobín je červené krvné farbivo. Tvorí najdôležitejšiu zložku červených krviniek, v ktorých zaujíma približne 35 % objemu. Ide o hemoproteín, ktorý je schopný reverzibilne viazať molekulárny kyslík za vzniku oxyhemoglobínu a oxid uhličitý za vzniku karbaminohemoglobínu. Jeho hlavnou funkciou v organizme je transport týchto molekúl krvou z pľúc do orgánov a opačne.

Aká je hlavná úloha chlorofylu v rastlinách?

chlorofyl Canva/boommaval
Správne! Nesprávne!

Chlorofyl je zelené farbivo obsiahnuté v rastlinách, siniciach a niektorých riasach uložené v chloroplastoch, viazané na molekulu bielkoviny. Má dôležitú úlohu pri premene svetelnej energie na chemickú energiu pri fotochemickom procese v rastlinách (fotosyntéza).

Ako sa nazýva tkanivo, ktoré prenáša vodu a živiny z koreňov do ostatných častí rastliny?

rastlina, korene Canva/ThomasVogel
Správne! Nesprávne!

Xylém je botanické označenie pre druh pletiva cievnatých rastlín, ktoré privádza a rozvádza minerálne živiny z koreňovej sústavy rastliny smerom nahor do jej nadzemných častí. Výraz „xylém“ je odvodený zo starogréckeho slova xúlon, čo znamená „drevo“.

Ktorý vitamín je známy ako „slnečný vitamín"?

slnecny vitamin D
Správne! Nesprávne!

Vitamín D, alebo aj „slnečný vitamín“, patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Ide o látky označované ako kalciferoly, ktoré sú prekurzorom kalcitriolu (aktívnej formy vitamínu D). Najvýznamnejšie zo skupiny kalciferolov sú vitamín D3 a vitamín D2. Vitamín D3 sa tvorí v koži pôsobením slnečných lúčov. Touto formou organizmus získava až 90 % vitamínu D. Ďalším zdrojom sú živočíšne produkty. Vitamín D2 vzniká pôsobením slnečného žiarenia na rastliny a huby, ktoré sú jeho hlavným zdrojom.

Ako sa nazýva DNA uložená v bunkovom jadre?

DNA Canva/akinbostanci
Správne! Nesprávne!

Chromozóm je útvar v bunkovom jadre, viditeľný počas mitózy alebo meiózy, ktorý pozostáva z jednej alebo dvoch molekúl DNA a naviazaných bielkovín (nukleoproteínov). Chromozómy sú nositeľmi genetickej informácie, zakódovanej do molekuly DNA.

Aký je vedecký názov pre červené krvinky?

cervene krvinky
Správne! Nesprávne!

Červené krvinky alebo erytrocyty predstavujú jednu z najšpecializovanejších a zároveň najjednoduchších buniek. Obsahujú 60 % vody, 40 % sušiny. Asi 90 – 95 % ich sušiny tvorí červené krvné farbivo hemoglobín.

7 z 10 Slovákov neovláda základy z biológie. Otestuj sa a dokáž, že ich máš v malíčku
TOP!

palec hore

SUPER! Biológiu ovládaš na jednotku!
Nie zlé!

chlapec

Niektoré veci sa ešte musíš doučiť, no nie si na tom až tak zle.
Nič moc!

palec dole

Biológia nie je tvoja silná stránka.

Najnovšie videá

Trendové videá