KVÍZ: Geografická previerka, ktorú by malo ovládať cez 90 % ľudí. Dokáž, že poznáš TOP pamiatky sveta

  • Niektoré pamiatky by mal poznať každý
  • Otestuj sa, ako dobre skutočne ovládaš základné fakty o svetových unikátoch
cestovatelsky kviz
Ilustračná foto Canva/Elnur, Canva/TomasSereda
  • Niektoré pamiatky by mal poznať každý
  • Otestuj sa, ako dobre skutočne ovládaš základné fakty o svetových unikátoch

Letné mesiace so sebou prinášajú túžbu za cestovaním, spoznávaním nových kultúr a aj navštevovaním rôznych pamiatok v zahraničí. Niektoré miesta toho prezrádzajú o histórii veľa, iné sa stali slávnym symbolom pre konkrétne metropoly, ako napríklad Eiffelova veža v Paríži.

Pripravili sme pre teba otázky o tých najznámejších kultúrnych pamiatkach. Máš jedinečnú príležitosť overiť si, či si skutočný cestovateľ. Niektoré z pamiatok si mohol vidieť na vlastné oči, o iných si zase len počul. Zisti, či dokážeš priradiť fotografiu k názvu, alebo či ovládaš zaujímavé fakty o TOP pamiatkach sveta.

Ktorú pamiatku spoznávaš na fotografii?

Chichen Itza Canva/Ivana Casanova
Správne! Nesprávne!

Chichen Itza je veľké archeologické nálezisko z predkolumbovského obdobia. Postavila ho mayská civilizácia. Nachádza sa v strede polostrova Yucatán v Mexiku. Je to najvyhľadávanejšia archeologická lokalita v Mexiku, každoročne ju navštívi asi 1,2 milióna ľudí.

Čo vidíš na obrázku?

pyramídy v Gize Canva/Donyanedomam
Správne! Nesprávne!

Jediným zo siedmich divov sveta, ktorý sa dodnes zachoval, sú pyramídy v Gíze, hrobky vládcov Starej ríše. Medzi najúžasnejšie stavby patrili už v dobách staroveku, dnes sú neoddeliteľnou súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Preslávené pyramídy v Egypte na náhornej plošine Gíza sa nachádzajú na okraji metropoly Káhiry, približne 500 kilometrov od Hurghady. Od rieky Níl ich delí asi 8 kilometrov.

Kedy bola v barcelonskej rímskokatolíckej bazilike Sagrada Familia prvýkrát odslúžená svätá omša?

Sagrada Familia Canva/Andrey X.
Správne! Nesprávne!

Sagrada Familia je masívna rímskokatolícka bazilika v Barcelone, ktorá je vo výstavbe už od roku 1882. Sagrada Familia je najväčší nedokončený katolícky kostol na svete s výškou 138 m (údaj z roku 2022). Prvá omša, ktorá tu bola odslúžená, bola v roku 1885.

Ktorú lokalitu Svetového dedičstva UNESCO vidíš na fotke?

Machu Picchu Canva/Andrey X.
Správne! Nesprávne!

Machu Picchu, známe aj ako Stratené mesto Inkov, je mesto, ktoré vytvorili Inkovia vo výške 2 430 m n. m. na horskom hrebeni nad údolím Urubamba v Peru asi 70 km severne od Cusca. Ide o lokalitu Svetového dedičstva UNESCO.

Aká veľká časť pôvodného Kolosea v Ríme sa zachovala do súčasnosti?

Koloseum v Ríme Canva/CAHKT
Správne! Nesprávne!

Rímske Koloseum je jednou z najznámejších antických pamiatok na svete. Je to bývalá športová aréna, ktorá sa stala dominantou Ríma. V súčasnosti sa z Kolosea zachovali 2/3 pôvodnej stavby, poškodenie zapríčinili zemetrasenia alebo aj rozkrádanie materiálu.

Koľko kilometrov má Veľký čínsky múr?

Veľký čínsky múr Canva/aphotostory
Správne! Nesprávne!

Veľký čínsky múr je starý systém opevnenia, ktorý sa ťahá naprieč severnou Čínou. Dnešný vzhľad má predovšetkým z výstavby z 15. až začiatku 17. storočia za dynastie Ming. Jeho účelom bolo chrániť Čínu pred mongolskými vpádmi. Múr sa tiahne v dĺžke 8 850 km.

Hlavy ktorých prezidentov sú zobrazené na pamätníku Mount Rushmore?

Mount Rushmore Canva/IOFOTO
Správne! Nesprávne!

Mount Rushmore je pamätník štvorice bývalých prezidentov USA, ktorý sa nachádza v Čiernych horách v Južnej Dakote. Stal sa jedným zo symbolov Ameriky a ročne ho navštívia tri milióny ľudí. Je vysoký 18 metrov a stvárňuje 4 hlavy prezidentov: Georgea Washingtona, Thomasa Jeffersona, Abrahama Lincolna a Theodora Roosevelta.

Koľko ton váži Eiffelova veža?

Eiffelova veža Canva/Elnur
Správne! Nesprávne!

Eiffelova veža je kovová konštrukcia postavená na Champ de Mars v blízkosti Seiny v Paríži. Táto 330 metrov vysoká a 10 100 ton vážiaca architektonická dominanta bola uvedená do prevádzky v roku 1889 ako symbol Svetovej výstavy a hneď sa stala atrakciou hlavného mesta.

Zaujímavosťou o Soche slobody je, že jej časti neboli zhotovené v USA. Sochár z ktorej krajiny sa podieľal na jej zhotovení?

Socha slobody Canva/demerzel21
Správne! Nesprávne!

Socha slobody stojí v New Yorku v USA na ostrove Liberty Island. Jednotlivé časti samotnej sochy boli zhotovené vo Francúzsku pod vedením sochára Frédérica Auguste Bartholdiho a následne prevezené a v roku 1886 spojené v celku na podstavci v Spojených štátoch amerických.

Kamennú stavbu Stonehenge postavili ešte v dobe kamennej. Používala sa až do doby bronzovej. Aký účel plnila?

Stonehenge Canva/RyanKing999
Správne! Nesprávne!

Tieto unikátne pamiatky by mal poznať každý. Dokáž, že si skutočný cestovateľ
TOP!

palec hore

Svetové pamiatky sú tvojou silnou stránkou.
Nie zlé!

chlapec

Vo vedomostiach o pamiatkach máš ešte medzery, no v teste si obstál celkom slušne.
Nič moc!

palec dole

Vo vedomostiach o svetových unikátoch máš ešte obrovské medzery.

Najnovšie videá

Trendové videá