JIS-ky zaplavili pacienti do 40 rokov. Brazíliu ničí variant koronavírusu, ktorý je čoskoro aj na Slovensku, varuje lekár
Prelomový historický nález priamo v centre Bratislavy: Našli vyše 400 hrobov z 18. storočia
Za jeden z nich si kúpiš v Bratislave aj 3 byty. Toto sú TOP exkluzívne šperky na Slovensku
KVÍZ: Si na tom vedomostne lepšie ako žiak základnej školy? Otestuj sa, či vieš základy
- Základnú školu si možno mnoho z nás spája s jednoduchým učivom ako násobilka či vybrané slová
- S vyššími ročníkmi ale stúpa aj obtiažnosť učiva a nároky, ktoré sú na deti kladené
- V našom kvíze sa môžeš otestovať, ako si na tom s vedomosťami zo základnej školy ty
- Základnú školu si možno mnoho z nás spája s jednoduchým učivom ako násobilka či vybrané slová
- S vyššími ročníkmi ale stúpa aj obtiažnosť učiva a nároky, ktoré sú na deti kladené
- V našom kvíze sa môžeš otestovať, ako si na tom s vedomosťami zo základnej školy ty
Keď sa povie základná škola, vybaví sa nám jednoduché učivo, ktoré musí každé dieťa zvládnuť. Niekedy zabúdame na to, že aj my sme sa v škole museli pasovať s úlohami, ktoré by nám možno aj dnes robili problém.
Učivo dnešných školákov nasvedčuje tomu, že deti to dnes majú v škole naozaj ťažké a mnohokrát im s úlohami nevedia pomôcť asi samotní rodičia. Táto skutočnosť sa obzvlášť potvrdila počas prvej vlny koronavírusu, keď boli deti doma a úlohu učiteľov prebrali rodičia. Preto veľa z nich dnes dúfa, že aj napriek zhoršujúcej sa situácii deti už doma neostanú.
Veľa sa tiež hovorí o tom, že deti sú v škole zahltené zbytočnými vedomosťami a chýba im kritické myslenie, spájanie súvislostí a praktické znalosti. Skús sa na základe nášho testu presvedčiť, či je tomu tak. Koľko si si toho zo základnej školy zapamätal ty?
SLOVENSKÝ JAZYK: Urči vo vete ,,Dnes večer ideme do kina." prísudok.
Prísudok je jedna z najdôležitejších častí vety. Väčšinou býva vo vete vyjadrená slovesom.
MATEMATIKA: 10 robotníkov postavilo múr za 20 dní. Za koľko dní by múr postavilo 6 robotníkov?
6 robotníkov by postavilo múr za 33,3 dní. Ide o nepriamu úmernosť a najjednoduchším riešením je použiť trojčlenku.
MATEMATIKA: Ako by vyzeral zápis čísla 3820 v rímskych číslach?
Najlepšia pomôcka na zapamätanie si rímskych čísel je: Ivan Viedol Xavera Lesnou Cestou Do Mesta, pričom platí, že I = 1 V = 5 X = 10 L = 50 C = 100 D = 500 M = 1 000
LITERATÚRA: „Bulo dobre - ale dávno, žil na svete Slovák slávno, oj, žil si on na slobode, ako ryba v tichej vode.“ Urči autora a názov básne.
Autorom básne Branko je romantický básnik Samo Chalúpka. Je to veršovaná povesť o zvolenskom zbojníkovi, ktorému Turci zajali ženu a deti. Bojoval za práva ľudu proti pánom, pretože nezniesol neprávosť, premohli ho zradou. Verš z básne má na svojom hrobe aj samotný básnik, a to epitaf: „Pravde žil som, krivdu bil som, verne národ svoj ľúbil som.“
CHÉMIA: Aké oxidačné číslo má zlúčenina s koncovkou ,,istý"? Napríklad oxid manganistý?
Oxidačné číslo slúži ako pomôcka pri tvorbe názvoslovia anorganických zlúčenín. Jeho hodnota sa zapisuje rímskymi číslicami ako horný index napravo od atómu. Každé oxidačné číslo má svoju príponu: I - ný II - natý III - itý IV - ičitý V - ičný / -ečný VI - ový VII - istý VIII - ičelý
FYZIKA: Akým vzorcom vypočítame rýchlosť telesa?
Rýchlosť telesa je fyzikálna veličina, ktorú označujeme ako v. Rýchlosť tak vypočítame vzorcom rýchlosť = dráha/čas.
BIOLÓGIA: Ako sa pohybuje jednobunkovec červenoočko?
Prvok červenočko sa pohybuje kmitaním jedného alebo viacerých bičíkov. Brvami sa pohybuje jednobunkovec črievička a panôžkami zase meňavka.
GEOGRAFIA: Ktorý oceán zaberá najväčšiu rozlohu zeme?
Najväčšiu rozlohu má Tichý oceán, ktorý sa nazýva aj Pacifický. Zaberá viac ako tretinu zemského povrchu a približne polovicu rozlohy svetového oceánu. Jeho rozloha je 179,7 miliónov kilometrov štvorcových.
DEJEPIS: Ako skončili púnske vojny?
Púnske vojny prebiehali v období pred Kristom, a to v rokoch 264 až 146. Boli to tri vojny medzi Rímom a fenickým mestom Kartágom. Vojny sú známe pod názvom púnske vojny, pretože Rimania nazývali obyvateľov Kartága Púni. Vo vojnách sa vyznamenal kartáginský veliteľ Hannibal, ktorý prešiel so svojou armádou do Talianska cez Alpy.
DEJEPIS: Kedy a kde Ľudovít Štúr kodifikoval spisovný slovenský jazyk?
Spisovnú slovenčinu kodifikoval Ľudovít Štúr na základe stredoslovenského nárečia v roku 1843 spolu s M.M. Hurbanom, M.M. Hodžom na Hurbanovej fare v Hlbokom. Predtým ale ešte získal povolenie Jána Hollého, významného básnika, ktorý písal v bernolákovčine.
Článok sme pôvodne vydali 12. októbra 2020.
Zdroj: oskole.detiamy.sk