KVÍZ: Si si istý, že spoznáš mestá len podľa jedinej fotografie? Otestuj svoje vedomosti z geografie

  • Svet je plný miest, ktoré ponúkajú rozličnú kultúru, jedinečné zážitky a vynikajúce jedlá
  • Cestovanie je medzi ľuďmi čoraz populárnejšie, no mal by si vedieť, kam vlastne mieriš
  • Otestuj svoje geografické vedomosti a zisti, či poznáš týchto 10 hlavných miest štátov sveta iba podľa jedinej fotografie
geo
Ilustračný obrázok, Unsplash/@glenncarstenspeters, Pixabay/DesigNPrint
  • Svet je plný miest, ktoré ponúkajú rozličnú kultúru, jedinečné zážitky a vynikajúce jedlá
  • Cestovanie je medzi ľuďmi čoraz populárnejšie, no mal by si vedieť, kam vlastne mieriš
  • Otestuj svoje geografické vedomosti a zisti, či poznáš týchto 10 hlavných miest štátov sveta iba podľa jedinej fotografie

Učil si sa ich na hodine geografie v škole. Možno si niektoré z nich zabudol alebo už niektorý z vybraných štátov svoje hlavné mesto zmenil. Myslíš si, že sú tvoje geografické znalosti také dobré, že dokážeš určiť názov hlavného mesta vybraného štátu iba podľa jedinej fotografie?

Otestuj svoje vedomosti v našom kvíze, v ktorom ťa prevedieme hlavnými mestami štátov sveta. Možno ťa to inšpiruje a vyberieš si lokalitu, kam ťa tvoje túlavé topánky zavedú najbližšie.

Švajčiarsko je bohatou krajinou s najčistejšou vodou na svete. Za prácou sa tam ročne vydá množstvo Slovákov. Ako sa nazýva hlavné mesto tejto krajiny?

bern Pixabay/TeeFarm
Správne! Nesprávne!

Hlavným mestom Švajčiarska je Bern. Leží na rieke Aare a má viac ako 142-tisíc obyvateľov. Mesto bolo založené už v roku 1191 a skrýva v sebe množstvo zaujímavých miest. Centrum Bernu bolo uznané za kultúrne dedičstvo UNESCO.

Kanada je krajinou tisícich jazier. Vieš, aký je názov jej hlavného mesta, ktoré vidíš na obrázku?

ottawa Pixabay/Aurusdourus
Správne! Nesprávne!

Ottawa je už viac ako 150 rokov hlavným mestom Kanady. V tomto meste nenájdeš žiadne mrakodrapy a takmer všetci jeho obyvatelia žijú zdravo a športujú. Okolo mesta sa nachádza takzvaný „zelený opasok“, teda Greenbelt, ktorý navrhol architekt Jacques Gréber po skončení prvej svetovej vojny.

Brazília je známa svojím veľkolepým karnevalom, ale aj Amazonským pralesom, ktorý pokrýva 60 % jej územia. Ako sa nazýva jej hlavné mesto?

brazilia Max Pixel
Správne! Nesprávne!

So svojím počtom obyvateľov, približne 2,6 milióna, je Brazília hlavným mestom Brazílie. Nachádza sa v Severozápadnom regióne na náhornej plošine v pohorí Brazílska vysočina. Návštevníci nájdu v tomto gigantickom meste množstvo zaujímavých miest.

Turecko je známou dovolenkou destináciou, a to najmä vďaka svojím nádherným plážam. Vieš, aký je názov tohto hlavného mesta?

ankara flickr/Jorge Franganillo
Správne! Nesprávne!

Ankara je hlavným mestom Turecka už od roku 1923. Má viac ako 4 milióny obyvateľov. Po celom meste sa nachádza množstvo parkov a nazývajú ho aj ako „univerzitné mesto“, keďže sa tam sídli celkovo 13 univerzít.

Kolumbia je štát spájaný s obchodom s drogami a drogovými kartelmi. Aké je hlavné mesto tohto štátu v Južnej Amerike?

bogota flickr/Pedro Szekely
Správne! Nesprávne!

Bogota je ohromné mesto, ktoré patrí medzi najväčšie v Južnej Amerike. Nachádza sa tam množstvo knižníc a univerzít, aj preto má prezývku „Atény Južnej Ameriky“. So svojím počtom obyvateľov a rozlohou ide o najväčšie mesto v štáte.

Austrália je najmenším kontinentom na Zemi. Nachádza sa tam najväčší piesočnatý ostrov na svete. Vieš, ako sa nazýva hlavné mesto našich protinožcov?

canberra Pixabay/DesigNPrint
Správne! Nesprávne!

Canberra je síce hlavným mestom Austrálie, no určite nie tým najväčším. Vzniklo zo sporu najznámejších miest kontinentu Melbourne a Sydney a je postavené presne v polovici cesty medzi nimi. Canberra je v medzi austrálskymi mestami raritou, keďže je postavená presne podľa podrobného plánu.

Spojené štáty americké alebo „krajina neobmedzených možností“. Vieš povedať, ako sa volá hlavné mesto Ameriky?

washington Pixabay/12019
Správne! Nesprávne!

Washington D. C. alebo Washington je hlavné mesto Spojených štátov amerických. Je pomenované podľa Georgea Washingtona, prvého prezidenta Ameriky. Zaujímavosťou je, že v meste sa nenachádza žiadny mrakodrap, pretože je zakázané, aby akákoľvek budova presahovala výšku Kapitolu.

Etiópia alebo „krajina siedmich obzorov“ je historicky, kultúrne a prírodne tou najzaujímavejšou krajinou Afriky. Vieš, aký je názov jej hlavného mesta?

addis abeba Wikimedia Commons/DaneyWiki
Správne! Nesprávne!

Addis Abeba je hlavné mesto Etiópie, ktoré vzniklo v roku 1887. Sídli tam univerzita, ktorá bola založená už počas roku 1950. Mesto leží na Etiópskej vysočine a nachádza sa v ňom množstvo atraktívnych historických pamiatok.

Spojené arabské emiráty sú v súčasnosti veľmi obľúbenou dovolenkou destináciou pre mnohé celebrity. Ako sa nazýva toto hlavné mesto?

abu dhabi Wikimedia Commons/Wadiia
Správne! Nesprávne!

Abú Dhabi, Abú Zabí alebo Abu Dhabi si ako hlavné mesto Spojených arabských emirátov vybudovalo povesť luxusného a moderného mesta. Sídli tam množstvo ropných ambasád a spoločností. Leží na pobreží Perzského zálivu, približne 150 kilometrov od Dubaja.

Belgicko je známe najmä svojou vynikajúcou čokoládou a pivom. Vieš, ako sa volá hlavné mesto na tomto obrázku?

brusel Pixabay/JoaquinAranoa
Správne! Nesprávne!

Brusel je hlavné mesto Belgicka, no zároveň je aj jeho najväčšou aglomeráciou. Často je považovaný za jedno z hlavných miest Európy, pretože je sídlom Európskeho parlamentu. Zaujímavosťou je, že viac než polovica obyvateľstva hovorí po francúzsky.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie