KVÍZ: Zaspomínaj si na staré hudobné pecky. Ako dobre si pamätáš 90. roky?

  • Deväťdesiate roky minulého storočia patrili k najpestrejším hudobným obdobiam
  • Počas nich sa vystriedalo niekoľko dominantných hudobných žánrov a umelcov
  • Slovenský a európsky trh bol bizarný
90 roky
SITA/TASR/AP/Amazon, Chris Cuffaro, Beth A. Keiser
  • Deväťdesiate roky minulého storočia patrili k najpestrejším hudobným obdobiam
  • Počas nich sa vystriedalo niekoľko dominantných hudobných žánrov a umelcov
  • Slovenský a európsky trh bol bizarný

Deväťdesiate roky minulého storočia patrili k najpestrejším z hľadiska popularity rôznych žánrov. Priniesli nám hity, ktoré počúvame dodnes, ale aj také, na ktoré sme už dávno zabudli. Niektorí umelci zažili v 90. rokoch svojich päť minút slávy a dnes už o nich prakticky nič nevieme.  Niekoľkí dokonca svoju slávu nezvládli a dnes sú už mŕtvi.

Pri určitých skladbách sa dnes môžeme čudovať, čo sa nám vlastne na nich v detstve alebo v mladosti páčilo. Európsky a slovenský trh bol plný bizarných príbehov kapiel a ich singlov, ktoré v tej dobe boli hitmi, no dnes by prerazili už len ťažko. Zaspomínaj si s nami na 90. roky v svetovej i slovenskej hudbe. Ako dobre si ich pamätáš?

Ktorá ikonická hviezda usporiadala na začiatku 90. rokov šokujúce turné Blond Ambition World Tour?

Britain_Pop_Auction208555018312 TASR/AP, Kirsty Wigglesworth
Správne! Nesprávne!

V polovici roku 1990 začala Madonna svoje turné Blond Ambition World Tour k albumu Like a Prayer. Turné bolo ako prvé plné kontroverzií, ktoré dnes už ku kráľovnej popu patria. Madonna v ňom predviedla svoju legendárnu špicatú podprsenku, nechýbali sexuálne narážky i scény s krížami, ktoré poburovali katolíckych veriacich. Časopis Rolling Stone ho označil za najlepšie turné roku 1990.

Kráľovnú a kráľa popu Madonnu a Michaela Jacksona vytlačila z prvých miest rebríčkov kapela Nirvana. Akého nového žánru bola predstaviteľom?

Music-Rock_Hall_Nominees-d3b2df405ebd48219ccdfd2f6beb52fa SITA/AP,Chris Cuffaro
Správne! Nesprávne!

Kapela Nirvana sa považuje za hlavného predstaviteľa hudobného žánru Grunge. Vznikol na prelome 80. a 90. rokov v okolí amerického mesta Seattle, prezýva sa preto aj Seattle Sound. Najväčší ošiaľ okolo neho vznikol práve na začiatku 90. rokov. Okrem Nirvany k jeho populárnym vyznávačom patrí aj kapela Pearl Jam, Alice in Chains, Soundgarden, Hole alebo Mudhoney. V polovici 90. rokov začala jeho sláva upadať po sérii samovrážd a predávkovaní jeho predstaviteľov.

Ktorá skupina v roku 1994 vydala album s dnes už ironickým názvom Preži to (Live Through This)?

703ce0ca193b71ae32692e38b5bcf4d9 Pinterest/Enid Coleslaughter
Správne! Nesprávne!

Skupina Hole, ktorej líderkou bola Courtney Love, vydala album týždeň po samovražde líderkynho manžela Kurta Cobaina. Vydanie albumu bolo naplánované a nedalo sa zastaviť. Album mal obsahovať ironickú pesničku o Nirvane s názvom Rock Star, tú sa podarilo po Cobainovej smrti vymeniť za pieseň Olympia, no letáky do obalov už boli vytlačené. O dva mesiace neskôr zomrela basgitaristka Hole Kristen Pfaff na predávkovanie heroínom. Napriek nešťastiu, ktoré jeho vydanie sprevádzalo, bol album jedným z najúspešnejších albumov roku 1994.

Po temnom období v hudbe ľudia zatúžili po veselších melódiách, do popredia sa dostala britská dievčenská skupina. Uhádneš, ktorá?

Britain_Spice_Girls_49804-91e2f61fe5c74889bd00cd82c4d415be SITA/AP,Matt Dunham
Správne! Nesprávne!

Spice Girls patrí k najznámejším dievčenským skupinám dodnes. V polovici 90. rokov vyvolala hotovú hystériu a podnietila vznik ďalších skupín ako Pussycat Dolls. Populárne boli aj chlapčenské skupiny ako Backstreet Boys alebo NSYNC.

Ktorou pesničkou sa preslávila bývalá Disneyho hviezdička Britney Spears?

SOUND_BITES_17S9C TASR/AP, Beth A. Keiser
Správne! Nesprávne!

Debutový singel Britney Spears Baby One More Time bol mimoriadne úspešný. Pochádzal z albumu s rovnakým názvom vydaného na začiatku roku 1999. Najväčšiu slávu zažila americká speváčka začiatkom tohto tisícročia, no jej kariéru skomplikovali psychické problémy a osobné vzťahy.

Aké je meno psa, po ktorom nesie názov jedna z našich najpopulárnejších detských pesničiek?

martin11 Repro TASR
Správne! Nesprávne!

„Náš malý pes Bobi, stále zle mi robí,“ začína pesnička s názvom Bobi od našej detskej hviezdy Martina Madeja. Pesnička získala popularitu u mnohých detí, ktoré si ju neustále spievali. Okrem nej sa tešili obľúbenosti aj Madejov Indián alebo Ferrari. Veď, kto by raz nechcel prísť na Ferrari?

Veľkú popularitu si získalo popové duo, ktorému sa podarilo presláviť po celej Európe s pesničkou U Can't Stop. Vieš jeho názov?

maxresdefault Youtube
Správne! Nesprávne!

Erik Aresta a Barbara Haščáková pôvodne vystupovali v kapele Maduar. Po odchode z nej založili MC Erik & Barbara, duo dosiahlo nevídanú popularitu po celej Európe a v Japonsku. Známe sú hlavne hity I'm Free, U Can't Stop, Summer Nights '95, Keď príde láska, Save the Jungle, Anjel II, alebo Sen. Duo sa rozpadlo v roku 1997 pre osobné nezhody.

Euro pop je zvláštny druh hudby. Vieš, aká kapela sa preslávila podivnou pesničkou o Barbinách spoločne s rovnako podivným klipom?

maxresdefault Youtube
Správne! Nesprávne!

Singel Barbie Girl od dánskej skupiny Aqua dosiahol úspech po celej Európe. Poznal ho snáď každý a patril k obľúbeným hitom detí i dospelých, napriek tomu, že text i videoklip sa dá označiť za pofidérny. Dodnes si mnohí z nás kladú otázku, či to mala byť irónia, alebo šlo o niečo iné?

Koľko členov tvorilo kapelu Kelly Family, ktorá spôsobila ošiaľ v Európe?

5F987200C3CAAEE8493103
Správne! Nesprávne!

Najslávnejšia bola zostava s 9 rodinnými členmi kapely. Dlhovlasú rodinu preslávil ich album Over the Hump so singlom An Angel, ktorý poznal snáď každý. Po ďalších troch úspešných albumoch sa rodinná kapela rozpadla z dôvodu čoraz častejších nezhôd.

Odkiaľ pochádza kapela Rednex, ktorá sa u nás preslávila hitom Cotton Eye Joe?

maxresdefault1 Youtube
Správne! Nesprávne!

Švédska kapela úspešne pomixovala europop s country hudbou. U nás bol slávny hlavne singel Cotton Eye Joe. Kapela bola populárna najmä v Európe, ale spomínanému singlu sa podarilo preraziť aj v USA, kde ho dodnes zaraďujú do rebríčkov najbizarnejších piesní.

90 roky hudba
Výborne.

Britain_Spice_Girls_49804-91e2f61fe5c74889bd00cd82c4d415be

90. roky v hudbe si pamätáš veľmi dobre, alebo si hudobný znalec.
Dobre.

Music-Rock_Hall_Nominees-d3b2df405ebd48219ccdfd2f6beb52fa

Niečo si pamätáš, niečo si už zabudol.
Nič moc

maxresdefault

Asi si ešte veľmi mladý a 90. roky nemáš v malíčku.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK