Kyjev: Ruských vojakov je čoraz viac, zaútočiť môžu v okamihu. NATO varuje, že Rusko by za to draho zaplatilo

  • Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba opäť varoval pred hrozbou ruskej invázie na Ukrajinu
  • Kuleba tvrdí, že ruských vojakov je na hraniciach ešte viac, a to 115-tisíc. Nechýba ani vojenská technika
  • K rozhodnutiu spustiť inváziu ešte v Kremli nedospeli, ale stále je „na stole". Zaútočiť by mohli v okamihu
  • Pred inváziou Rusko varoval aj generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg i ministri zahraničia členských štátov NATO
Ukraine2
SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service
  • Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba opäť varoval pred hrozbou ruskej invázie na Ukrajinu
  • Kuleba tvrdí, že ruských vojakov je na hraniciach ešte viac, a to 115-tisíc. Nechýba ani vojenská technika
  • K rozhodnutiu spustiť inváziu ešte v Kremli nedospeli, ale stále je „na stole". Zaútočiť by mohli v okamihu
  • Pred inváziou Rusko varoval aj generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg i ministri zahraničia členských štátov NATO

Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba v pondelok opäť varoval pred hrozbou ruskej invázie do jeho krajiny. Zahraničných spojencov vrátane NATO žiada, aby podnikli kroky, ktoré by zabránili prípadnej ruskej invázii. Podľa Kyjeva môže Rusko kedykoľvek spustiť vojenskú operáciu voči Ukrajine, uvádza TASR.

„Lepšie je konať teraz, a nie až neskôr,“ uviedol na brífingu pre zahraničné médiá Kuleba. „To, čo vidíme, je veľmi vážne. Rusko vyslalo početné vojenské sily do regiónov blízko ukrajinskej štátnej hranice,“ povedal šéf diplomacie.

Až 115-tisíc vojakov i tanky, delostrelectvo či letectvo 

Minister uviedol, že v okolí hraníc s Ukrajinou Ruská federácia zhromaždila približne 115 000 vojakov. Ešte minulý týždeň Kyjev hovoril o nižšom počte vojakov, vtedy ich malo byť 92 000.

Podľa najnovších informáciách sú rozmiestnení na Krymskom polostrove, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, a v blízkosti dvoch východoukrajinských regiónov ovládaných proruskými separatistami.

Okrem toho Rusko v pohraničných oblastiach rozmiestnilo okrem vojakov aj tanky, delostrelectvo, prostriedky na vedenie elektronickej vojny a tiež letectvo a vojnové loďstvo.

„Ak sa Rusko rozhodne podniknúť vojenskú operáciu, môže sa tak stať doslova v okamihu,“ varoval Kuleba. Zdôraznil však, že je Ukrajina, ktorej armáda je od roku 2014, keď sa začal konflikt v Donbase a prebehla anexia Krymu, „neporovnateľne silnejšia“ a bude prípadnej ruskej invázii vzdorovať.

Rusi upravili zvršok tankov, ktorý má poskytovať ochranu pred raketami 

Ukrajinská armáda dostala zbrane a vojenské vybavenie od západných spojencov, najmä od Spojených štátov, ktoré od roku 2014 vyčlenili 2,5 miliardy dolárov na podporu ukrajinských síl.

Ukrajina sa tak dostala k výkonným protitankovým riadeným strelám Javelin. Strely majú dosah 4 kilometre a vysokú presnosť, ktorá dokáže zničiť akýkoľvek tank.

Strely získala Ukrajina už v roku 2017, podmienkou Spojených štátov ale bolo, aby neboli použité v prvej línii bojov okrem núdzového stavu. Podmienka bola zrušená minulý rok.

Ukrajina má disponovať takmer päťdesiatkou odpaľovacích zariadení a stovkami rakiet, ktorých hodnota jednej rakety sa rovná od 80 000 do 100 000 dolárov, uvádza Forbes.

Ukrajina tiež nakúpila aj špičkové turecké bezpilotné drony Bayrakter TB2, ktoré sa svojim výkonom môžu vyrovnať jednotke na trhu americkým dronom.

Forbes ale upozorňuje, že ruské tanky T-72B3 a T-80 v blízkosti ukrajinskej hranice majú upravený zvršok, kde je pancierovanie najslabšie. Ide o dáždnik z lamelového panciera, ktorý môže pripomínať striešku. Aké je toto vylepšenie účinné odborníci netušia, ostávajú ale skeptickí.

Rozhodnutie spustiť inváziu ešte neprišlo, ale je stále „na stole“, myslí si Kubela 

Kubela tiež uviedol, že zatiaľ nemajú dôkazy, že sa v Kremli už rozhodli pre zahájenie invázie, podľa neho je ale táto možnosť stále „na stole“, uvádza Ukrinform.

„Zatiaľ ich nevidíme vytvárať úderné skupiny, ale na hraniciach, na okupovaných územiach Donbasu a Krymu je veľké množstvo ruských vojakov a dostatok vojenskej techniky, ktorá nie je určená na obranu. Napríklad hardvér, vidíme raketové systémy a zariadenia na blokovanie rádiovej komunikácie,“ povedal Kuleba.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zasa pred niekoľkými dňami oznámil, že tamojšia rozviedka odhalila plány na štátny prevrat podporovaný Ruskom. Moskva tieto správy poprela.

Moskva akékoľvek tvrdenia o príprave možného útoku na Ukrajine odmieta.

NATO varuje pred vážnymi dôsledkami 

Pred inváziou Rusko varoval aj generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg v rozhovore pre Euractiv. „Posielame Rusku jasný odkaz, že ak opäť použijú vojenskú silu proti Ukrajine, bude to mať následky,“ povedal Stoltenberg.

Odmietol špecifikovať, čo myslí pod slovom následky. Prezradil však, že určite by krajiny NATO použili ekonomické, finančné a diplomatické prostriedky.

zdroj: SITA/AP, Roman Koksarov

Varovanie pred vážnymi dôsledkami v prípade invázie vydali aj ministri zahraničných vecí členských štátov Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), ktorí sa stretli v lotyšskej Rige v utorok, absolvujú tam dvojdňové rokovanie. Hovoriť majú aj o hromadení ruských vojakov na hraniciach s Ukrajinu

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas uviedol, že ministri NATO pošlú ruskej vláde odkaz, že NATO podporuje Ukrajinu a o jej nezávislosti, územnej celistvosti a suverenite sa nediskutuje.

„Rusko by draho zaplatilo za akúkoľvek formu agresie,“ povedal Maas a dodal, že preferuje cestu dialógu.

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová pritom označila „akékoľvek kroky Ruska s cieľom oslabiť slobodu a demokraciu“ Ukrajiny za „strategickú chybu“.

Šéf americkej diplomacie Antony Blinken priznal, že aktivita ruskej armády pozdĺž ukrajinských hraníc pôsobí znepokojujúco. Podotkol, že Rusko často kombinuje tieto aktivity so snahami o destabilizáciu inej krajiny. „Akákoľvek ďalšia agresia by vyvolala vážne následky,“ varoval Blinken pred rokovaním v lotyšskej Rige.

USA budú podľa jeho slov so spojencami v rámci NATO v najbližších dňoch hovoriť o možných krokoch Aliancie s cieľom posilniť obranu, odolnosť a spôsobilosť členských krajín.

Zdroje: TASR, SITA , Forbes, Ukrinform, Euractiv

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá