Tento lacný materiál dokáže spraviť zo špinavej vody pitnú

  • Americkí vedci zistili, že pláty grafénovej biopeny položené na hladine dokážu vyčistiť špinavú vodu a spraviť z nej pitnú.
collage
  • Americkí vedci zistili, že pláty grafénovej biopeny položené na hladine dokážu vyčistiť špinavú vodu a spraviť z nej pitnú.

Tento proces je najnovším príkladom toho, čo tento zázračný materiál dokáže. Grafén má obrovský potenciál ako lacná metóda čistenia vody pre rozvojové krajiny. Je to najmä preto, že na čistenie vody nevyžaduje elektrinu.

Tieto dvojvrstvové pláty biopeny fungujú tak, že zachytia špinavú vodu, ktorá sa z peny následne vyparí v čistej forme. Táto vodná para sa potom zachytí, a akékoľvek nečistoty a soli ostanú zachytené v pene.

„Celý proces je extrémne jednoduchý,“ hovorí jeden z výskumníkov. „Dúfame, že v krajinách s veľkým množstvom slnečného žiarenia, ako je napríklad India, bude náš materiál schopný efektívne čistiť špinavú vodu.“

GO-Biofoam

foto: wustl.edu

Grafén vo vrchnej vrstve je vo forme oxidu, čo znamená, že teplo zo Slnka sa nedostane do spodnej vrstvy, alebo do vody, čo náramne zvyšuje efektivitu celého procesu.

Spodná vrstva je vyrobená z organickej zlúčeniny, ktorá sa nazýva čistá celulóza, a jej úlohou je nasávať vodu. Obe vrstvy biopeny sú presne nastavené tak, aby sa čo najviac dopĺňali.

Samotný spôsob výroby peny je tiež zaujímavý. Kultivované baktérie vyprodukujú celulózu a v polovici procesu sa pridávajú grafénové vločky, ktoré vytvoria vrchnú vrstvu. Vedci tento proces prirovnávajú k tomu, ako ustrica tvorí perly.

Biopena, ktorá vznikne, je lacná, čo ju robí vhodnou pre odľahlé vidiecke oblasti, ktoré nemajú prístup ku systémom na čistenie vody.

f5c92c5b8106f65230b9f80b10a80e27

foto: emaze.com

„Oba materiály sú škálovateľné, takže si vieme predstaviť výrobu obrovských plátov tejto peny.“

Toto nie je jediný program, ktorý sa snaží využiť slnečnú energiu na vytvorenie filtračného systému. Tím z MIT minulý rok vyhral prestížnu cenu za systém, ktorý sa dal presúvať na prívese.

V tomto prípade boli použité fotovoltické panely, ktoré nabili batérie. Tie sa potom použili na pohon stroja na elektrodialýzu. Na rozdiel od tohto projektu, biopena od vedcov z Washington University v St. Louis nepotrebuje na filtráciu vody žiadnu elektrinu.

Alexandrijská univerzita v Egypte taktiež nedávno prišla s novým procesom čistenia špinavej alebo slanej vody pomocou syntetických membrán, ktoré zachytávajú nečistoty a soľ.

Všetky tieto projekty sú ešte v počiatočných štádiách, no dávajú nám nádej, že v technológiách čistenia vody prichádza zásadná zmena. A je to zmena, ktorá pomôže tomu jednému z desiatich ľudí, ktorý stále nemá prístup ku bezpečne pitnej vode.

zdroj: sciencealert.com,  zdroj titulnej fotografie: wustl.edu / laurablight.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá