Ľadová Antarktída bola v dávnych dobách pokrytá hustými lesmi

  • Antarktída je miesto, kde by si určite nechcel mať zaregistrovaný trvalý pobyt
  • V minulosti by si tu však pravdepodobne ležal pod stromom a popíjal nejaký ten drink
  • Dôkazy v podobe skamenelín poukazujú na výskyt hustých lesov
antarktída
facebook.com
  • Antarktída je miesto, kde by si určite nechcel mať zaregistrovaný trvalý pobyt
  • V minulosti by si tu však pravdepodobne ležal pod stromom a popíjal nejaký ten drink
  • Dôkazy v podobe skamenelín poukazujú na výskyt hustých lesov

História Zeme je fascinujúca a je prekvapivé, koľko nových poznatkov a objavov sa darí v priebehu rokov odhaľovať. Všetko začalo pred tromi stovkami miliónov rokov, kedy sa sformoval prvý superkontinent s názvom Pangea, o ktorom sa učil každý z nás na hodinách zemepisu. Superkontinent v tvare písmena C bol v tom čase pokrytý množstvom púští vo vnútrozemí a lemovaný dažďovými pralesmi okolo rovníka. V priebehu času sa vplyvom prírodných síl začal postupne rozdeľovať na dve časti – Lauráziu a Gondwanu, ktoré sa následne rozpadli na ešte menšie časti. Kontinenty ako ich poznáme dnes.

Sformovali sa aj dve veľmi chladné miesta na svete, a to severný a južný pól. V okolí severného pólu sa nachádza oblasť s názvom Arktída, ktorá nie je pevninou, ale ľadovou pokrývkou na hladinách zamrznutých morí a Severného ľadového oceánu. Presne oproti, na druhej strane Zeme, sa v okolí južného pólu nachádza oblasť s názvom Antarktída, ktorá je územím nikoho, a preto ostala v pôvodnej podobe bez zásahu človeka. Je to najchladnejšie a najveternejšie miesto na zemi.

Jeho stálymi obyvateľmi sú aj napriek treskúcej zime všadeprítomné tučniaky a tulene. Antarktída je pomerne vyhľadávanou turistickou oblasťou, a to hlavne v letných mesiacoch. Vtedy sa tu teplota pohybuje okolo príjemnej nuly. Tip na dovolenku pre tých, čo neznášajú letné horúčavy. Ak sa sem však dostaneš, musíš podpísať veľmi striktné pravidlá o ochrane prírody a zvieracích obyvateľov. V krátkosti povedané: zvieratá majú jednoducho prednosť vždy a všade.

Zelený raj zničila katastrofa

Ľadové kráľovstvo však v minulosti vyzeralo úplne inak. Po rozpade Pangei na dve časti sa Gondwana presunula smerom k južnému pólu. Rastliny a stromy, ktoré sa tu v tom čase nachádzali, sa museli rýchlo prispôsobiť následným zmenám teplôt a menšej intenzite slnečného žiarenia. Stromy, ktoré tu v tom čase rástli, dorastali do výšky až 30 metrov a mali obrovské listy.

Tento raj na zemi sa zmenil pred 253 miliónmi rokov, keď Zem postihla katastrofa v podobe masového úhynu takmer všetkých živočíšnych druhov. Permské vymieranie sa stalo osudným aj pre nádherné zelené lesy. Za zničenie všetkého živého mohla pravdepodobne extrémna sopečná aktivita, pri ktorej sa uvoľnilo do ovzdušia obrovské množstvo skleníkových plynov, ktoré spôsobili extrémny nárast teploty a prekyslenie oceánov. Stromy sa začali prekvapujúco rýchlo premieňať na skameneliny. Vďaka tomu však môžu objavitelia postupne odkrývať dieliky nádhernej skladačky s názvom Naša Zem.

zdroj: curiosity.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech