Lagom: Švédske umenie rovnováhy. Švédi nad našimi svadbami krútili hlavou, milujú svoju “fiku“

  • Švédi a ich životná koncepcia lagom sa stáva čoraz populárnejšou
  • Dôležité je nepodľahnúť konzumu
Švédsko
Instagram/janascamburova
  • Švédi a ich životná koncepcia lagom sa stáva čoraz populárnejšou
  • Dôležité je nepodľahnúť konzumu

V súvislosti s koncepciami životných štýlov mnohí poznajú najmä dánsky štýl „hygge.“ Ten súvisí s akousi domácou pohodou a konverzáciou s blízkymi v útulnom prostredí.

Čoraz častejšie sa však do popredia dostáva aj švédska koncepcia „lagom“, alebo umenie rovnováhy. Nech to znie akokoľvek zvláštne, nehovoríme o nijakých pochybných ezoterických praktikách. Švédi svojím pokojným a vyrovnaným životným štýlom inšpirujú ľudí po celom svete a ponúkajú nám návod, ako nahliadať na život podobným spôsobom.

Švédi tradičným svadbám nerozumejú

Mnohí si určite povedia, že Švédom sa žije ľahko najmä vďaka vysokej životnej úrovni. Na mysli máme vyššie platy aj kvalitnejší sociálny systém. To je nepochybne pravdou. Teda, do určitej miery.

Nemusíme sa rozprávať o tom, že priemerná mesačná mzda Švéda je neporovnateľne vyššou ako tá naša. Zásadné rozdiely však nie sú len v platových podmienkach, ale aj v nahliadaní na život ako taký.

Koncepcia bytia „lagom“ sa zakladá na hesle – ani veľa, ani málo. U nás by sme to nazvali akousi zlatou strednou cestou primeranosti. Nielen v nahliadaní na život, ale aj v móde či interiérovom dizajne.

Spomínaná koncepcia zasahuje do všetkých aspektov života. Švédi si totiž byty zariaďujú veľmi striedmo. Nijaké zbytočné lapače prachu u nich pravdepodobne nenájdeš. Volia nábytok, ktorý je neutrálny nielen svojou farbou, ale aj dizajnom vo všeobecnosti. Využívajú prírodné farby aj prvky.

Dávid študuje vo Švédsku: Na internáte máme umývačky riadu, profesorov oslovujeme krstným menom (ROZHOVOR)

Portál Inhabitat uvádza, že koncepciu ich života dokonale ilustruje už len fakt, že švédske domy sú o polovicu menšie ako napríklad tie, ktoré stavajú ľudia v USA. Švédi totiž nemajú túžbu bývať v obrovských miestnostiach. Práve naopak, potrpia si na malých, no o to útulnejších izbách.

Často sa stáva, že nákupy nie sú spojené výlučne s vyhľadávaním nových kúskov. Mnoho vecí totiž upcyklujú a zameriavajú sa na udržateľný spôsob života. K zariaďovaniu domov pristupujú so striedmosťou a v rovnakom duchu organizujú aj svoje oslavy.

Škandinavistka Dominika Wittenberg Gašparová pre český portál vysvetľuje: „Švédi skrátka nemajú radi okázalosť, a to ani pri oslavách. Švédska svadba je skôr intímnejším obedom alebo večerou, na ktorej nie je výnimkou ani to, že si hostia platia, minimálne za drinky, sami.“

Taktiež dodáva, že keď Švédi prišli na jej tradičnú svadbu, nerozumeli tomu, prečo sú na stoloch koláče ešte pred obedom. Vyhýbajú sa totiž prehnanému konzumu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Emmy (She/Her) (@emmys_reads)

Chladničku neprepĺňaj

Budem to potrebovať? To je základná otázka, ktorá sa spája so švédskou koncepciou bytia. Nijaké zbytočné a bezhlavé nakupovanie a utrácanie peňazí. Ak sa dá oblečenie ušiť, zvolím tento variant. Ak mám skriňu plnú, kúsky prinesiem na SWAP. Ak sa dá posteľ vyrobiť z paliet, urobím tak sám.

Rovnako je to aj s nákupom potravín. Do chladničky nakúpia len také množstvo jedla, ktoré skutočne zjedia, a neskončí tak v odpadkovom koši. Aj ku konzumácii jedla totiž pristupujú striedmo a taktiež sa ju snažia vyvážiť pravidelným cvičením. Nie však prehnane. To by ich životnú koncepciu narúšalo, nakoľko zastávajú názor všetkého veľa škodí. Je teda nutné vyhýbať sa extrémom.

Dôležité je tiež užívať si jednoduchší život, aby si sa mohol sústrediť na to, čo je skutočne dôležité a robí ťa šťastným. Ohľad však musíš brať aj na to, aby niekto v spoločnosti nemal príliš veľa a iný zas príliš málo.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Stephanie Antebi Interiors (@interiorsbystephanie)

Fika ako nutná súčasť

Anglický čaj o piatej či Francúzi a ich pohár vína pri obede. Podobnú tradíciu majú aj Švédi. Hovoríme o rituále s úsmevným názvom „fika“. Ide o tradičnú prestávku na kávu, doplnenú obľúbeným dezertom. Kedykoľvek a kdekoľvek. Dôležité je obklopiť sa ľuďmi, ktorých máme radi.

Slovo „fika“ vzniklo obrátením slova kafi, ako káva. Švédky portál uvádza: „Fika sa často prekladá ako prestávka na kávu a koláč. Preklad je síce správny, no pre nás znamená fika omnoho viac. Je to koncept, stav mysle, postoj a dôležitá súčasť švédskej kultúry. Mnoho Švédov sa domnieva, že je takmer nevyhnutné urobiť si každodenne priestor na fiku. Znamená to nájsť si čas, aby sa priatelia a kolegovia podelili o šálku kávy/čaju a niečoho drobného na zjedenie.“

Ak sa budeš teda najbližšie ponáhľať a vyvíjať na seba obrovský tlak, spomeň si na švédsku koncepciu života, ktorá hlása pokoj a striedmy pohľad na svet. Ak ti nepomôže ani podobné zamyslenie sa, vylož si nohy a kamarátov pozvi na „fiku“. Ak sa nálada nezlepší tebe, minimálne názvom pobavíš svoje okolie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa JANA SCAMBUROVA 🇨🇿 (@janascamburova)

Zdroje: idnes.cz, inhabitat.com, swedishfood.co

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK